Reklama

Siły zbrojne

Nowe trenażery dla Marines

Fot. Cpl. Aaron Henson
Fot. Cpl. Aaron Henson

Żołnierze Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych zaczynają przechodzić na bardziej realistyczne treningi strzeleckie force-on-force, odchodząc od używanego od wielu dekad systemów Multiple Integrated Laser Engagement System (MILES) i Instrumentation and Tactical Engagement Simulation System (ITESS). Zastąpią je trenażery zakupione w czerwcu u Saaba.

Nowy laserowy trenażer strzelecki to Force on Force Training System-Next (FoFTS-Next). Spółka otrzymała 17 czerwca kontrakt warty 127,9 mln USD na dostawę FoFTS-Next dla amerykańskich Marines, wraz z wyposażeniem oraz wieloletnim wsparciem logistycznym i technicznym.

Jest to nowocześniejszy zestaw szkoleniowy możliwy do stosowania na szeroką skalę (w przeciwieństwie do MILES i ITESS) i oparty na laserowych trenażerach z kamizelkami, które posiadają dokładne detektory, rejestrując każdy celny „strzał”, nawet przez przeszkody jak gałęzie i liście, czego nie mógł w pełni zapewnić poprzedni system. Dzieje się tak dzięki wykorzystywanemu standardowi Urban Combat Advanced Training Technology (UCATT), który na swój sposób odtwarza zasięg symulowanej broni, zarówno aktualnie znajdującej się na uzbrojeniu, jak i przyszłej przy uwzględnieniu symulowanej amunicji.

FoFTS-Next płynnie działa w trybie rzeczywistym, przekazując dane do dowódców i szkoleniowców, dodatkowo rejestrując wszelkie podejmowane akcje, tak by móc później dokonać dogłębnej analizy symulowanych starć pomiędzy szkolącymi się zespołami Marines.

Ponadto każdy żołnierz będzie wyposażony w smartwatch, który będzie swoistym informatorem na temat szkolenia, przekazując użytkownikowi potencjalne dane na temat tego, czy przypadkiem nie bywa on ostrzeliwany lub, czy nie zbliżają się pociski do niego.

Dowództwo Systemów Piechoty Morskiej (Marine Corps Systems Command – MCSC) podkreśla, że zakupione 16 FoFTS-Next w latach 2023-2026 trafi do centrów szkoleniowych w m.in. Marine Corps Air Ground Combat Center (tam prawdopodobnie pierwszy zestaw zostanie zainstalowany), Camp Pendleton, Camp Lejeune, Marine Corps Base Quantico czy tam, gdzie USMC jest obecne, tudzież do Japonii czy na Guam.

Reklama
Reklama

Jeden zestaw trenażerów treningu strzeleckiego force-on-force z początku będzie obsługiwał maksymalnie jeden pluton, aczkolwiek naturalną kwestią jest przeskalowanie systemu w górę az do szczebla kompanii czy batalionu.

W konsekwencji zostaną zastąpione trenażery MILES i ITESS, z których ten pierwszy został opracowany i używany od lat siedemdziesiątych XX wieku. Patrząc ze współczesnego punktu widzenia, jest on dość prosty, a nawet prymitywny – nie uwzględnia wielu czynników przy prowadzeniu ostrzału, nie mówiąc o czasie, jaki upływa od wystrzelenia pocisku do trafienia jego w cel – w trenażerze pocisk po prostu natychmiast sięgał przeciwnika, co dobry system, pomimo czysto fizycznych narzuceń związanych z prędkością światła w ośrodku, jakim jest powietrze, powinien brać pod uwagę, przy obliczeniach dotyczących samego lotu symulowanego pocisku.

Dodatkowo dzięki powtarzalności trenażerów MILES/ITESS amerykańscy Marines, doskonale znając wady systemów wykorzystywali je w czasie szkoleń typu force-on-force. W konsekwencji gdy w ramach ewaluacji w ośrodku testowym Aberdeen Proving Ground wprowadzono trenażer Saaba, żołnierze w jednym z plutonów odnieśli wysokie straty, sięgające nawet 75%. Wysokim stopniem oficerowie USMC podkreślają, że szwedzki trenażer znacząco podniesie jakość szkoleń strzeleckich. 

Reklama
Reklama

Komentarze