Reklama

Siły zbrojne

Nowe systemy przeciwminowe dla dronów US Navy

Marynarka kupiła od koncernu Raytheon holowane systemy sonarowe AQS-20 podwieszane pod bezzałogowe pojazdy nawodne AN/WLD-1 – fot. US Navy
Marynarka kupiła od koncernu Raytheon holowane systemy sonarowe AQS-20 podwieszane pod bezzałogowe pojazdy nawodne AN/WLD-1 – fot. US Navy

Koncern Raytheon wygrał kontrakt za 35,5 miliona dolarów na dostawę systemu wykrywania min AN/AQS-20A.

Umowa zawarta z marynarką amerykańską przewiduje zarówno dostawę samego system sonarowego jak i niezbędnego dla niego wyposażenia. Co ciekawe nie chodzi w tym przypadku o zabezpieczenie lotniczych sił przeciwminowych (opartych o śmigłowce), które wykorzystywały wcześniej tego typu urządzenia, ale o dostarczenie holowanego systemu wykrywania min dla zdalnie sterowanych, wpółzanurzonych pojazdów bezzałogowych AN/WLD-1 (RMS - Remote Minehunting System).

W ten sposób tworzy się zdalnie sterowany system przeciwminowy, w skład którego wchodzi poruszający się tuż pod powierzchnią wody dron RMS (wystawiający tylko maszt antenowy z wydechem dla silnika spalinowego), oraz opuszczany przez niego na odpowiednią głębokość, holowany opływnik zawierający anteny sonaru bocznego (AN/AQS-20A).

Dzięki systemowi łączności istnieje możliwość przekazywania w czasie rzeczywistym zobrazowania uzyskiwanego z sonarów o wysokiej rozdzielczości i ewentualnego korygowania ruchem bezzałogowca, tak by można było dokonać identyfikacji podejrzanych obiektów. Co najważniejsze całe przeszukanie zagrożonego minami rejonu odbywa się z bezpiecznej dla okrętu odległości (w przeciwieństwie do klasycznych niszczycieli min, które by odnaleźć miny muszą wejść w pobliże lub nawet w pole minowe, zabezpieczając się przed wybuchem min ograniczeniem pól fizycznych).

Taki tandem ma być głównym elementem przeciwminowego modułu zadaniowego dla okrętów do działań przybrzeżnych LCS (Littoral Combat Ship). Jak dotąd został on już sprawdzony na trzykadłubowym okręcie LCS-2.

Reklama

Komentarze

    Reklama