Reklama

Siły zbrojne

Nowe samochody gaśnicze dla wojskowych strażaków

Fot. 31blt.wp.mil.pl
Fot. 31blt.wp.mil.pl

3. Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie rozstrzygnęła przetarg dotyczący dostawy wozów strażackich dla jednostek wojskowej straży pożarnej. W podzielonym na trzy części konkursie wystartowały trzy przedsiębiorstwa zajmujące sie produkcją pojazdów specjalistycznych.

Przedmiot zamówienia stanowił zakup i dostawa samochódów ratowniczo-gaśniczych. Ze względu na specyfikację poszukiwanych pojazdów przetarg został podzielony na trzy części. Głównym kryterium, które zostało postawione oferentom była cena. 

W pierwszym zadaniu wskazano na dostawę lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych w liczbie trzech sztuk i dwóch egzemplarzy pojazdów tego samego typu w wersji polignowej (z opcją na domówienie maksymalnie pięciu następnych maszyn). W tej kategorii najkorzystniejszą propozycję zaprezentowała firma SZYBICKI Sprzęt i Zabudowy Pojazdów Specjalistycznych Waldemar Szybicki z Koziegłów. Cena jaką zaproponowało przedsiębiorstwo wyniosła prawie 1 383 135,00 złotych. Oferta przekroczyła zakładany przez wojsko pułap cenowy o ponad 83 tys. złotych. Przedsiębiorstwo z województwa wielkopolskiego pokonało firmę Concept Sp. z o.o. z Bielska-Białej, która przedstawiła propozycję o prawie 300 tys. złotych droższą. W ramach zadnia nr 2 poszukiwano dostawców dla czterech egzemplarzy pojazdów ratowniczo-gaśniczych średniego typu (z opcją na dodatkowe zamówienie maksymalnie kolejnych czterech samochodów). W tym przypadku pojawiła się tylko jedna oferta pochodząca od przedsiębiorstwa SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. z Bielska-Białej. Propozycja spółki ze Śląska wyniosła 5 412 000,00 złotych i pomimo przekroczenia pułapu cenowego o ponad 600 tys. została przez zamawiającego zaakceptowana. SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. zwyciężyło także w trzeciej części postępowania. Firma z Bielska-Białej była jedynym podmiotem oferującym dostarczenie czterech egzemplarzy ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych (mając na uwadze opcjonalną dostawę następnych czterech samochodów). Pułap cenowy określony w tym wypadku na 2 870 000,00 złotych został przekroczony przez oferenta tylko o niewiele ponad 127 tys. złotych. 

Nowe pojazdy specjalistyczne powinny trafić do jednostek jeszcze przed 15 listopada bieżącego roku. Zakup samochodów dla wojskowej straży pożarnej zostanie częściowo sfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. Hip

    Czy te pojazdy będą budowane na platformach Jelcza? Sądzę że nie ale obym się mylił

  2. say69mat

    Odrębną klasą wśród pojazdów gaśniczych są pojazdy wykorzystywane przez służby lotniskowe. Wzmocniona konstrukcja oraz obniżona sylwetka sprawia, że są przystosowane do zwalczania pożarów w ekstremalnie trudnych warunkach bojowych. Stąd mam wrażenie, że to tego typu pojazdy gaśnicze powinny być dedykowane jako pojazdy wojskowe służące do gaszenia pożarów.

  3. dim

    Bardzo nam miło było spotykać właśnie pojazdy z Bielska Białej, strzegące Parku Narodowego Góry Olimpos (Olimp), w Grecji.