Reklama

Siły zbrojne

Nowe rury w rosyjskiej armii

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o opracowaniu składanych rurociągów nowej generacji, które przekazano do testów w wojskowych jednostkach paliwowych. Rosjanie poinformowali również o sprawdzeniu nowego rozwiązania w warunkach bojowych, co może oznaczać, że nowe rury wykorzystywano w Syrii.

Podstawowym założeniem rosyjskich inżynierów było zmniejszenie ciężaru przenośnych i składanych rurociągów wojskowych, wykonywanych wcześniej ze stali, co utrudniało nie tylko ich magazynowanie i transport, ale - przede wszystkim - komplikowało montaż i wydłużało czas wykonania wszelkich prac.

Nowe rurociągi wykonano z plastycznego stopu aluminium otoczonego wzmacniającą całość warstwą włókna szklanego. Same kołnierze łączące są natomiast wykonane z wysokowytrzymałego duraluminium.

Tak zbudowane rurociągi są dwukrotnie lżejsze od wcześniej stosowanych stalowych, a jednocześnie spełniają wymagania wytrzymałościowe (wytrzymałość na ciśnienia robocze 10,0 MPa i temperatury od -60°C do +50°C). Dodatkowo, dzięki mniejszej masie, czas rozładunku i składania rurociągów skrócono półtora raza, a prace można wykonywać również ręcznie, za pomocą prostego zestawu narzędzi - bez stosowania specjalistycznych maszyn i dźwigów. Zwiększył się też czterokrotnie resurs rur, które mogą być wykorzystywane nawet do 50 lat.

Reklama

Komentarze (7)

  1. GEN

    \"ciśnienia robocze 10,0 MPa\" czyli 100 bar w rurociągu polowym ??? Do czego i gdzie służby MPS stosują takie ciśnienia.... Coś komandor przekombinował.

    1. obs

      To pewnie ma być ciśnienie próbne. Mnie bardziej zainteresowała ta maks. temp. +50 co jest bardzo niską wartością, biorąc pod uwagę że na słońcu mogą się takie rury nagrzać do wyższej temp.

    2. Levi

      50 stopni to za malo w polu. Potrzeba co najmniej 75 jesli nie 90 - no chyba ze latem beda chlodzic. 10MPa to akurat slusznie.

    3. Nie zawsze nie

      Jeśli są wypełnione to się nie nagrzeją.

  2. droma

    mosad podaje ze za tym wszystkim kryje sie prezny przemysl tekturowy w rosji skamielinie ,aluminium to kamuflaz ,pracuja tez nad rurami niewidzialnymi tak jak ich dobrobyt ,maja wprawe -balszaja technika tylko ze z 19 wieku ...

    1. Victor

      Amerykanie też tak się naśmiewali po wojnie. Miny im zrzedły jak Rosjanie zdetonowali bombę atomową ledwie 4 lata po nich. A jak ZSRR pierwszy wysłał sputnika w kosmos to śmiech ugrzązł w gardle bo każdy zdawał sobie sprawę że zamiast sputnika może być atom. Dla Ciebie to pewnie też technika z XIX wieku? Rosjanie w wielu dziedzinach są zapóźnieni ale nie można ich lekceważyć.

    2. Wania

      Plany bomby atomowej przekazał im amerykański naukowiec. A sputnik to robota Niemców w rosyjskiej niewoli i ich planów V-2.

    3. Draco

      Samoloty bombardujące Berlin też były z tektury. Tak sam Hitler mówił swoim generałom.

  3. Nocojatamwiem

    No proszę, a u nas tylko niekończące się dialogi techniczne, postępowania i prace analityczno koncepcyjne.

  4. Kris

    Ciekawe jak łączyli aluminiowe rury z duraluminiowymi kołnierzami.

    1. inżynier

      W materiałoznawstwie zawsze byli w ścisłej światowej czołówce, Polska nie. Potrafią też, jako jedyni na świecie, robić kompozytowe łopaty do wirników helikopterów z wymiennymi elementami przegubów - wojsko nie godziło się na kompozytowe łopaty, które byłyby wymieniane w całości, jak na Zachodzie, tylko żądało wymiany samego przegubu, jak w łopatach metalowych. A potem zdziwienie, że Rosja ma taką armię za ułamek kosztów zachodnich.

    2. obs

      Np. spawanie laserowe w próżni, taką maszynę mogli zakupić choćby od Niemców.

    3. 465657445636

      jak to jak? na rozkaz.

  5. obalaczmitow

    Ha,ha - w naszej armii to nawet o czymś taki nie myślą - jak zwykle - jakoś to będzie - szkoda słów. To jak wyglądają obecnie koszary - to nawet szkoda opisywać - bo już kasy na nic nie ma - jest tylko troszkę na sprzęt a infrastruktura, logistyka itp - to śmiech przez łzy.

  6. Railman

    W Polsce też istniały (istnieją? )Kompanię Rurociągów Dalekosieznych .W/w rurociągu mogą być układane w kilkudziesieciokilometrowe odcinki więc i ciśnienie w nich panujące jest słuszne.

  7. bubu

    budują z tego ten nord stream

Reklama