Reklama

Siły zbrojne

Nowe rakiety dla rosyjskich Strzał-10

Strzała-10M3. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Strzała-10M3. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Jak poinformowała rosyjska agencja TASS, rosyjska armia odebrała od koncernu Kałasznikow kolejną partię nowych przeciwlotniczych pocisków kierowanych typu ziemia-powietrze do samobieżnych rakietowych zestawów przeciwlotniczych 9K35 Strzała-10M3. 

Mowa o najnowszym pocisku tego typu oznaczonym jako 9M333, który rosyjska zbrojeniówka opracowała w celu maksymalnego podniesienia możliwości bojowych tych zestawów przeciwlotniczych. Produkcja i dostawy partii tej amunicji zostały zrealizowane w tym roku na mocy kontraktu zwartego z rosyjskim resortem obrony. Trafią one do pododdziałów przeciwlotniczych rosyjskiej armii uzbrojonych w wozy bojowe 9A34M3 i 9A35M3, które wchodzą w skład systemu Strzała-10M3.

Pocisk 9M333 został po raz pierwszy publicznie zaprezentowany przez koncern Kałasznikow na międzynarodowym forum wojskowo-technicznym Armia-2020. Już w grudniu ub.r. poinformowano o  pomyślnym zakończeniu prób i rozpoczęciu produkcji seryjnej. Z kolei w lutym br. informowano o rozmowach z Indiami w sprawie pozyskania tych pocisków dla systemów wykorzystywanych przez tamtejszą armię. W październiku miały zostać przeprowadzone badania i testy seryjnych egzemplarzy, które potwierdziły wymagane parametry.

Wedle deklaracji producenta wprowadzenie na uzbrojenie Strzały-10 nowych pocisków możliwe jest bez wprowadzenia jakikolwiek zmian w wyrzutni i systemie kierowania ogniem. Nowe pociski mają byćprzystosowane do zwalczania celów poruszających się z prędkością do 679 m/s w odległości do 5 km i na wysokości od 10 do 3500 metrów o  każdej porze dnia i nocy oraz w dowolnych  warunkach atmosferycznych. Dodatkowo 9M333 ma być odporny na wszelkie zakłócenia i i wysoce skuteczny w zwalczaniu nisko lecących celów powietrznych takich jak samoloty i śmigłowce ale także drony i pociski manewrujące. Ma to być możliwe dzięki zastosowaniu bardziej wytrzymałego systemu naprowadzania oraz wprowadzeniu trybu "wystrzel i zapomnij". To z kolei pozwala na szybie opuszczenie stanowiska ogniowego i uniknięcia kontruderzenia przeciwnika. 

Obecnie rosyjskie wojska lądowe mają eksploatować w pododdziałach przeciwlotniczych co najmniej 300 egzemplarzy zestawów Strzała-10M3. Służą one do bezpośredniej osłony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu pododdziałów pancerno-zmechanizowanych. Docelowo mają zostać zastąpione przez zupełnie nowy system oznaczony jako 9M337 Sosna-R, który ma zmieniony system naprowadzania, zwiększoną trzykrotnie jednostkę ognia oraz dwukrotnie pułap i zasięg skutecznego rażenia. Równolegle jednak kontynuuje się prace mające na celu ich ograniczoną modernizację, głównie poprzez integrację nowych wspomnianych pocisków przeciwlotniczych 9M333.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (11)

 1. droma

  rosja-kaput dogadała się z cubą-bidą i będzie robić te rakiety z bambusa wzmocnione gumą z majtek cara ,bum .bum ...

  1. Antytroll

   A my z tą opl to potenga?

  2. prawa ewolucji są nieubłagane a do tego ta zmiana klimatu

   To straszne jakie spustoszenie w organizmie pantofelka powoduje brak dostępu do światła słonecznego.

 2. Sputnik news

  ruskie sprzęt musi być naprawdę zły bo co tydzień cos nowego muszą dawać Niestety to chyba nie działa To jak ulepszanie T72 :)

  1. Rusofobia to stan umysłu

   Na pewno jest fatalny.

  2. x95

   Rosjanie po prostu myślą w kategoriach ekonomicznych - opłaca się modernizować istniejący sprzęt. Nie powtarzają błędów z czasów Sojuza gdy starszy sprzęt wyrzucali na złom. Modernizuje się na bieżąco bo te wszystkie firmy muszą coś robić - to ich codzienna praca.

 3. dd

  Generalnie dobry ruch z punktu widzenia Rosjan, te zestawy mają potencjał modernizacyjny. Coś nie chce mnie się wierzyć w te parametry nowej pewnie następnej wersji rakiety 9M333 o kalibrze 120mm czyli o pr. 50mm większym niż Grom/Wierba/Piorun. Nowoczesne rakiety o takim kalibrze mają potencjał na poziomie 6km+ pułapu a wątpliwe żeby Rosjanie nie pomyśleli o zwalczaniu tym dronów poza maks. pułapem MANPADS. Ciekawe jakie naprowadzanie ale w najnowszym wariancie 9M333 pewnie 3 zakresowe jak w Wierzbie (czyli 2xIR + UV a nie kontrast). I znowu apeluję o Pioruna-2 jak najszybciej :)

  1. yaro

   Rakieta wyposażona jest w samonaprowadzającą głowicę działającą w 3 trybach naprowadzania: fotokontrast, podczerwień i na źródła zakłóceń."

  2. droma

   i jeszcze na czekoladę ,którą mają lotnicy z zachodu -paniał ...

  3. yaro

   ha ha ha tylko na tyle Cię stać ?? kiepsko Was prowadzą, może coś merytorycznie ? bo u Was ponad 30 mln nie ma nawet za co kupić obiadu i muszą brać na kartki żywnościowe ...

 4. Trzcinq

  Powtarzam jak Abel krowie. Bez OPL wszystko co na ziemi to puszko cele. Kilka konfliktow to pokazało. Bez przewagi w powietrzu i bez parasola opl nic nie wygramy. Nie Abramsów nam potrzeba!

  1. Nie inż.

   Które to konflikty. Bo w Czeczenii bez opl przegraliście

  2. ech te leniwe trolle

   To polska armia walczyła w Czeczeni?

  3. Davien

   Trzcinq to rusek więc tak, wasza ruska armia w Czeczeni w I wojnie dostała w dupe;)

 5. Ech

  Pamietajcie ze Rosja ma gospdarke wielkisc Wloch. A dwa ze glownym prwodyrem wojej niestey jest Zachod.

  1. Famklub

   Licząc wg parytetu siły nabywcze, wbrew bredniom rusofobicznych trolli z tego forum, Rosja ma PKB 5-6 w świecie (zależnie od kursu rubla i euro) i wyprzedza "Wielką" Brytanię czy Francję a o 5 miejsce walczy z Niemcami z różnym skutkiem zależnie od wspomnianych kursów walutowych... :D

  2. viper

   Rosji do PKB Włoch brakuje 400 mld dolarów. Wojej może tak, bo wojen to Rosja.

 6. MASZYNA

  Dlatego w lotnictwie stawiać na drony zamiast opłakiwać lotników

 7. Luki

  Mieliśmy takie zestaw w Wojskach Lądowych raptem 4 sztuki ciekawe czy jeszcze są w użyciu???

 8. yaro

  W uzupełnieniu artykułu bo akurat to jest najważniejsza informacja ---- "Rakieta wyposażona jest w samonaprowadzającą głowicę działającą w 3 trybach naprowadzania: fotokontrast, podczerwień i na źródła zakłóceń."

  1. serret

   I kto to kupił od Polski? Jakaś tam zapyziała Gruzja?

  2. edek

   Nie tylko, również zapyziałe USA. Chronią ichniego prezydenta.

  3. Skik

   Nie mamy takich głowic, piorun ma głowicę dwuzakresową.

 9. Mogliśmy kolejne 32 F35 kupić zamiast 250 Abramsow a pozostałe 5 miliardów wydać na modernizację t72 oraz pt91 lub 3 kolejne dywizjony himmars

  1. Nie inż.

   Na modernizację czego? Złomu którego już nikt nie produkuje? Jak to chcesz zrobić.

  2. Tropiciel

   Dokładnie. Zresztą przed modernizacją to ten złom trzeba byłoby wpierw naprawić.

  3. Realista66

   Hehe dobre on chce modernizacji złomu

 10. ktr

  Z podanych danych wynika że nasze Pioruny mają większy zasięg i wyższy pułap rażenia celów od najnowocześniejszej nie mających analogów na świecie Strzały. I to według oficjalnych danych, pytanie o ile prześcigają je w rzeczywistości. Niewiarygodne. A podobno Polska jest tylko montownią z kompletnie zniszczonym rodzimym przemysłem.

  1. piotr

   I z podanych danych zamówienia są mizerne.

  2. analogu

   Nie podobno,taka jest rzeczywistość.

  3. To tragedia,

   nauczyciele zdecydowanie powinni zarabiać więcej.

 11. wiemwiecej

  I tym samym "Piorun"/"Grom" juz nie jest najlepszy na swiecie...

  1. ktr

   Najpierw sprawdź parametry a później się wypowiadaj

  2. piotr

   Ale Piorun i Grom to zupełnie inna klasa rakiet.

  3. wiemwiecej

   Z laikami nie ma celu polemizowac, jesli jestes nie w temacie to sam sprawdz.

Reklama