Reklama

Bomby Spice-1000 zostaną w najbliższym czasie wprowadzone na wyposażenie izraelskich sił powietrznych. Obecnie na ukończeniu są testy tego typu uzbrojenia. Jako pierwsze zostaną z nimi zintegrowane myśliwce F-16C/D „Barak”, ale w perspektywie otrzymają je również inne eskadry myśliwskie, między innymi wyposażone w F-16I „Sufa” czy F-15I.

Przedstawiciele izraelskich sił powietrznych podkreślają, że użycie tego typu bomb pozwoli na rozszerzenie zdolności uderzeniowych lotnictwa. Do chwili obecnej nie dysponowali oni uzbrojeniem szybującym tej klasy, zdolnym do zwalczania celów ruchomych o podobnym zasięgu. Na wyposażeniu sił powietrznych są już bomby GBU-39 SDB, ale one służą do zwalczania celów stacjonarnych, natomiast pociski manewrujące klasy Popeye mają zupełnie inne zadania.

Spice 1000
Bomba Spice 1000. Fot. rafael.co.il.

Z kolei Spice są zdolne do zwalczania celów ruchomych, dzięki elektrooptycznemu systemowi naprowadzania, z kamerą dzienną i termowizyjną. Daje on możliwość przetwarzania obrazu i porównywania z zapisanym wcześniej w pamięci urządzenia, pochodzącym np. z systemów rozpoznania satelitarnego. Istnieje możliwość zapisu jednorazowo do 100 zestawów danych, odpowiadających zaprogramowanej misji.

W trakcie lotu obrazy są analizowane i porównywane, a dane wprowadzane do systemu sterowania bomby. Dysponuje ona również systemem nawigacyjnym INS/GPS. Systemy Spice mogą być zrzucane z odległości ponad 60 km, a średni błąd trafienia wynosi mniej niż 3 m. Izraelczycy wprowadzili już wcześniej bomby Spice-2000, z ładunkiem bojowym o masie około 908 kg (2000 funtów), a obecnie wdrożone mają zostać lżejsze Spice-1000, z ładunkiem bojowym o masie około 454 kg (1000 funtów), co pozwoli na zwiększenie liczby celów rażonych w trakcie jednej misji czy ograniczenie strat ubocznych.

Spice powstają przez modyfikację klasycznych bomb danego wagomiaru, na przykład odłamkowo-burzących Mk 84 i Mk 83, czy penetrujących BLU-109 i BLU-110. Zestawy zawierają m.in. układ naprowadzania i system sterowania dla bomb. Polskie Siły Zbrojne zamierzają pozyskać dla myśliwców F-16, obok zasobników z subamunicją automatycznie reagującą na wykryte obiekty i pocisków przeciwradiolokacyjnych także kierowane bomby penetrujące. Do analizy zgłosił się także koncern Rafael, producent Spice-1000/2000, ale szczegółowe wymagania IU i zakres izraelskiej propozycji nie są znane.

Czytaj więcej: Amerykanie, Izraelczycy i Turcy z ofertą uzbrojenia dla polskich F-16

 

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Jarema

    Nakupujom broni za miliardy a dostana w dupe w 2 tyg a generalicja spirzy do UK. Ot taka prawda o naszej armyji....

  2. Marek

    Należałoby przygarnąć trochę takich.