Siły zbrojne

Nowe bezzałogowce dla armii Białorusi

Fot. BelTechEksport
Fot. BelTechEksport

Białoruska armia otrzymała nowe nowe typy bezzałogowców, pokazano je podczas parady wojskowej z okazji Dnia Niepodległości.

Serwis Army Recognition poinformował o nowych typach bezzałogowców, jakie weszły na uzbrojenie armii białoruskiej, pokazano je podczas parady wojskowej z okazji Dnia Niepodległości Białorusi - są to uzbrojony dron Burevestnik-MB i rozpoznawczy dron Busel-MB. Oba pokazywano już wcześniej, wówczas jednak znajdowały się dopiero na etapie prób.

W czasie parady zaprezentowano dwa uzbrojone bezzałogowce skrzydlate Burevestnik-MB przewożone przez ciężarówki MAZ-6317. Dron ten wykonany jest w układzie dwukadłubowym, ma zasięg lotu do 290 km, maksymalną masę startową 400 kg i może przebywać w powietrzu do 10 godzin. Bezzałogowiec, wyposażony w silnik tłokowy pozwalający na osiągnięcie prędkości maksymalnej 220 km/h i przelotowej 120-150 km/h, może przenosić ładunek o masie do 60 kg. Maksymalny pułap lotu to 5000 m.

Dron uzbrojony jest w dwa pociski krążące Kamikadze (z napędem śmigłowym) o maksymalnym udźwigu 10 kg, zasięgu 30 do 40 km i maksymalnej prędkości 200 km/h. Możliwe jest też uzbrojenie bezzałogowca w niekierowane rakiety S-8 kalibru 80 mm. Bezzałogowiec ten jest pierwszym uzbrojonym dronem na wyposażeniu armii Białorusi. Źródła białoruskie twierdzą, że aparat ten może być również wykorzystywany do prowadzenia misji rozpoznawczych i jako cel powietrzny.

Drugi z pokazywanych dronów to bezzałogowy aparat rozpoznawczy Busel-MB, wyposażony w kamerę telewizyjną zdolną do pracy w podczerwieni. Maksymalna masa startowa tego bezzałogowca to 10 kg, może on wykonywać loty o długotrwałości do dwóch godzin. Napęd zapewniają dwa silniki elektryczne, pozwalające osiągnąć prędkość w zakresie od 60 do 120 km/h i pułap do 5000 m. Autopilot wykorzystuje dane nawigacyjne z systemów GPS i GLONASS, start następuje za pomocą katapulty.

Oba bezzałogowce powstały w Centrum Naukowo-Produkcyjnym Systemów Bezzałogowych białoruskiej Akadamii Nauk.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.