Reklama

Siły zbrojne

Nowa Zelandia chce kupić śmigłowce SH-2G(I)

Nowa Zelandia chce kupić 10 śmigłowców SH-2G – fot. US Navy
Nowa Zelandia chce kupić 10 śmigłowców SH-2G – fot. US Navy

Nowa Zelandia chce kupić za 120 mln $ 10 morskich śmigłowców SH-2G(I) Super Seasprites, takich samych, jakie Australia wycofała w zeszłej dekadzie. Kontrakt przewiduje dodatkowo przekazanie części zamiennych, jeden kompletny symulator misji oraz wsparcie logistyczne.


Informację tą przekazał producent śmigłowca - Kaman Aerospace Corporation (Kaman). Ministerstwo obrony Nowej Zelandii planuje podpisać kontrakt w ciągu najbliższych kilku tygodni. Ma on zostać zrealizowany w przeciągu 3 lat począwszy od 2013 r.

Czytaj także: Australia wznawia loty Hawków

Nowej Zelandii zaoferowano najnowszy wariant śmigłowca, który według producenta ma być obecnie: „jednym z najbardziej technicznie zaawansowanych śmigłowców na świecie”. Jest to już wersja przeznaczona do działań zarówno w dzień jak i w nocy, w każdych warunkach atmosferycznych.

Przeczytaj również: Filipiny nie chcą używanych fregat

Jest przygotowana do bezpiecznego zakończenia misji nawet przy awarii jednego silnika. Wyposażenie pozwala wykorzystywać ten śmigłowiec zarówno do zwalczania celów nawodnych jak i podwodnych, do nadzoru obszarów morskich oraz w operacjach SAR. Jego starsze wersje są wykorzystywane przez Egipt i przez Polskę.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama