Reklama

Siły zbrojne

Nowa odznaka brygady litewsko-polsko-ukraińskiej

 • Fot. MON
  Fot. MON

Litewsko-polsko-ukraińska Brygada LITPOLUKRBRIG otrzymała nową odznakę pamiątkową. Została ona wcześniej zaakceptowana przez Komisję Historyczną do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych Ministerstwa Obrony Narodowej.

Delegacja Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady wzięła udział w posiedzeniu Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych Ministerstwa Obrony Narodowej RP dotyczącym formalnej autoryzacji insygniów LITPOLUKRBRIG.

Zespół składający się z członków LITPOLUKRBRIG aktywnie i twórczo pracował od kilku miesięcy nad symbolami jednostki. Sfinalizowaliśmy nasze pomysły i przygotowaliśmy projekt, który spełnia wymogi historycznej heraldyki militarnej trzech państw założycielskich. W dniu 20 października 2016 Komisja Historyczna ds. Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych MON podjęła ostateczną decyzję dotyczącą posiadania przez LITPOLUKRBRIG unikalnych insygniów.

kpt Małgorzata Burdelak, oficer Welfare&Morale LITPOLUKRBRIG

Wydana decyzja zezwala LITPOLUKRBRIG korzystać z symboliki trzech mieczy umieszczonych na Odznace Pamiątkowej. Odznaka - "jest specjalnym wyróżnieniem - będącym powodem dumy i honoru dla każdego wyróżnionego żołnierza, przyznawanym za szczególne osiągnięcia w doskonaleniu zawodowych umiejętności lub w trakcie szczególnych okazji" - autor major Tomasz Pędzik.

LITPOLUKRBRIG odznaka
Fot. LITPOLUKRBRIG

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada LITPOLUKRBRIG jest wielonarodową jednostką, składającą się z pododdziałów Sił Zbrojnych Litwy, Polski i Ukrainy. Porozumienie o jej utworzeniu podpisano 19 września 2014 roku w Warszawie. Brygada ostatecznie uformowała się na jesieni 2015 roku.

W skład LITPOLUKRBRIG wchodzi sztab w międzynarodowej obsadzie, trzy bataliony (wystawiane po jednym z każdego państwa) oraz jednostki specjalnego przeznaczenia. Siedziba dowództwa i sztabu Brygady zlokalizowana jest w Lublinie, zaś bataliony pozostają w gotowości w swoich krajach i są przerzucane w składzie LITPOLUKRBRIG na wypadek gdy zostanie podjęta decyzja o aktywacji Brygady lub jakiegoś jej elementu. Pełna gotowość operacyjna ma zostać osiągnięta na początku 2017 roku.

7 października br. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz mianował płk. Zenona Brzuszko na stanowisko dowódcy brygady, tym samym zastąpił na tym stanowisku generała brygady Adama Joksa.

Reklama

Komentarze (4)

 1. mw

  Pompowanie wydmuszki. Z całej tej brygady działa tylko sztab i kompania dowodzenia, w której służą szeregowi z piwnymi brzuchami. Bojowe oddziały istnieją tylko na papierze. Na potrzeby ćwiczeń wysyłani są żołnieże z 21 BSP.

 2. ze-swiata

  A herb rzeczypospolitej obojga narodów nie mógłby być?

  1. Roman

   Ale wówczas obok orła i pogoni Ukraińcy chcieliby koniecznie wkomponować swojego trizuba, a to mogłoby być trudne do spełnienia bo podniosłyby się natychmiast opinie, że na widelcu są nabici orzeł i rycerz na koniu. Lepiej, że ograniczono się do standardowych mieczyków i flag państwowych - neutralnie i bez wzbudzania niepotrzebnych emocji.

  2. Mieczysław

   Nie ma takiego państwa. I dobrze, bo czas nauczyć się liczyć do trzech.

 3. politbiuro

  Pomysłów coraz więcej - tylko brak efektów połączonych z rozumem !

 4. bajo

  Fakt. Odznaka najważniejsza.

Reklama