Delegacja Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady wzięła udział w posiedzeniu Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych Ministerstwa Obrony Narodowej RP dotyczącym formalnej autoryzacji insygniów LITPOLUKRBRIG.
Zespół składający się z członków LITPOLUKRBRIG aktywnie i twórczo pracował od kilku miesięcy nad symbolami jednostki. Sfinalizowaliśmy nasze pomysły i przygotowaliśmy projekt, który spełnia wymogi historycznej heraldyki militarnej trzech państw założycielskich. W dniu 20 października 2016 Komisja Historyczna ds. Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych MON podjęła ostateczną decyzję dotyczącą posiadania przez LITPOLUKRBRIG unikalnych insygniów.
Wydana decyzja zezwala LITPOLUKRBRIG korzystać z symboliki trzech mieczy umieszczonych na Odznace Pamiątkowej. Odznaka - "jest specjalnym wyróżnieniem - będącym powodem dumy i honoru dla każdego wyróżnionego żołnierza, przyznawanym za szczególne osiągnięcia w doskonaleniu zawodowych umiejętności lub w trakcie szczególnych okazji" - autor major Tomasz Pędzik.
Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada LITPOLUKRBRIG jest wielonarodową jednostką, składającą się z pododdziałów Sił Zbrojnych Litwy, Polski i Ukrainy. Porozumienie o jej utworzeniu podpisano 19 września 2014 roku w Warszawie. Brygada ostatecznie uformowała się na jesieni 2015 roku.
W skład LITPOLUKRBRIG wchodzi sztab w międzynarodowej obsadzie, trzy bataliony (wystawiane po jednym z każdego państwa) oraz jednostki specjalnego przeznaczenia. Siedziba dowództwa i sztabu Brygady zlokalizowana jest w Lublinie, zaś bataliony pozostają w gotowości w swoich krajach i są przerzucane w składzie LITPOLUKRBRIG na wypadek gdy zostanie podjęta decyzja o aktywacji Brygady lub jakiegoś jej elementu. Pełna gotowość operacyjna ma zostać osiągnięta na początku 2017 roku.
7 października br. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz mianował płk. Zenona Brzuszko na stanowisko dowódcy brygady, tym samym zastąpił na tym stanowisku generała brygady Adama Joksa.
mw
Pompowanie wydmuszki. Z całej tej brygady działa tylko sztab i kompania dowodzenia, w której służą szeregowi z piwnymi brzuchami. Bojowe oddziały istnieją tylko na papierze. Na potrzeby ćwiczeń wysyłani są żołnieże z 21 BSP.
ze-swiata
A herb rzeczypospolitej obojga narodów nie mógłby być?
Roman
Ale wówczas obok orła i pogoni Ukraińcy chcieliby koniecznie wkomponować swojego trizuba, a to mogłoby być trudne do spełnienia bo podniosłyby się natychmiast opinie, że na widelcu są nabici orzeł i rycerz na koniu. Lepiej, że ograniczono się do standardowych mieczyków i flag państwowych - neutralnie i bez wzbudzania niepotrzebnych emocji.
Mieczysław
Nie ma takiego państwa. I dobrze, bo czas nauczyć się liczyć do trzech.
politbiuro
Pomysłów coraz więcej - tylko brak efektów połączonych z rozumem !
bajo
Fakt. Odznaka najważniejsza.