Siły zbrojne

Nowa, lekka bomba izraelska Spice 250

Izrael wprowadza nową, lekką bombę szybującą Spice 250– fot. Rafael
Izrael wprowadza nową, lekką bombę szybującą Spice 250– fot. Rafael

Rozpoczęto wyposażanie izraelskich sił powietrznych w nową bombę szybującą Spice 250. W odróżnieniu od poprzednich rozwiązań, tym razem nie chodzi o zestaw przystosowujący klasyczne bomby do precyzyjnych uderzeń, ale o nowy,  opracowany od podstaw system uzbrojenia.


Czytaj: Izraelskie lotnictwo zbombardowało cele w Syrii

Normalnie SPICE (Smart, Precise Impact, Cost-Effective) to opracowany przez Izrael zestaw zmieniający standardowe kinetyczne bomby (Mk 84 – 908 kg i Mk 83 - 454 kg) w broń: inteligentną, precyzyjną, skuteczną i stosunkowo tanią. Przy czym amunicja SPICE jest bardziej zaawansowana niż standardowe bomby laserowe (np. GBU-15), ponieważ w jej przypadku mamy do czynienia z naprowadzaniem kombinowanym: elektrooptycznym i satelitarnym (GPS). Dzięki temu zawsze istnieje możliwość wykonania uderzeń skrytych, na wiele celów jednocześnie oraz przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Spice 250 to od początku skonstruowana precyzyjna bomba szybująca o wadze 113 kg. W jej pamięci można zapisać pozycje 100 obiektów w rejonie ataku. Po zrzuceniu bomba rozkłada skrzydła i leci lotem ślizgowym do rejonu ataku wykorzystując naprowadzanie inercyjne i GPS by przed samym uderzenie włączyć głowicę elektrooptyczną lub na podczerwień.

Więcej: Rakietowy system obrony przeciwlotniczej SAMP/T – Mamba

Producent (Rafael) przekazał informację, że bomba ma zasięg do 100 km i celność ok. 3 m. Zastosowana głowica elektrooptyczna pozwala ponadto na przekazywanie obrazu powierzchni i celu ataku przed uderzeniem, a więc na jego ostateczną identyfikację. Razem z samymi bombami Rafael opracował również specjalne, poczwórne stelaże, które pozwalają podwiesić pod jednym pylonem cztery bomby. W ten sposób samolot F-15 może przenieść aż 28 bomb Spice 250.

(MD)

Komentarze