Reklama

Siły zbrojne

Norwegia modernizuje wojska lądowe. „Leopardy, haubice, obrona przeciwlotnicza”

Fot. Torbjørn Kjosvold / Forsvaret
Fot. Torbjørn Kjosvold / Forsvaret

Siły zbrojne Norwegii prowadzą obecnie kompleksowy program modernizacji wyposażenia wojsk lądowych, obejmujący nie tylko zakupy i modernizację BWP CV-90, ale też pozyskanie systemów artyleryjskich i mobilnych środków obrony przeciwlotniczej. Defence24.pl uzyskał od resortu obrony wyjaśnienia w tym zakresie.

Oslo zamierza w przyszłym roku zwiększyć realne wydatki obronne o prawie 10%. Ma to służyć między innymi sfinansowaniu zakupów myśliwców F-35 oraz pozyskania i modernizacji BWP CV-90, ale też realizacji innych projektów, niezbędnych dla połączonych działań w wojskach lądowych. Defence24.pl uzyskał od resortu obrony wyjaśnienia w zakresie realizacji poszczególnych programów.

Czytaj więcej: Norwegia zwiększa budżet obronny. „Zakupy wozów bojowych, wzmocnienie wywiadu”

Ministerstwo obrony Norwegii poinformowało Defence24.pl, że program mobilnego systemu przeciwlotniczego (opartego o pociski IRIS-T SL i zmodyfikowane podwozie transportera M113) został już zatwierdzony przez parlament, a jego realizacja rozpocznie się jesienią. W projekcie budżetu na 2016 rok zarezerwowano "wstępne" środki na ten cel.

Nowy, mobilny system przeciwlotniczy wejdzie do służby w siłach zbrojnych Norwegii w przeciągu 4-5 lat. Po jego wprowadzeniu zostanie uzyskana zdolność do pełnej, bezpośredniej osłony jednostek pancernych i zmechanizowanych wojsk lądowych. Nowy zestaw przeciwlotniczy będzie opracowany w oparciu o elementy systemu NASAMS, używanego obecnie w Norwegii, również w wariancie z wyrzutnią samobieżną na podwoziu kołowym.

Norwegia planuje również modernizację 38 z posiadanych czołgów Leopard 2A4NO (stanowiących m.in. wyposażenie batalionu Telemark, będącego częścią tymczasowych sił natychmiastowego reagowania NATO). Zakres prac obejmie termowizyjne celowniki dla działonowego i dowódcy (w tym ostatnim wypadku także dalmierz laserowy), system nawigacji inercyjnej wprowadzenie elektrycznych napędów wieży, pomocniczej jednostki napędowej oraz wzmocnienie ochrony przeciwminowej.

Postępowanie związane z modernizacją norweskich Leopardów zostało już rozpoczęte i jeszcze jesienią zostanie sporządzone zaproszenie do składania ofert. Dostawy przewidywane są w latach 2018-2021. Projekt budżetu na przyszły rok zakłada niewielką, wstępną płatność związaną z programem.

Pomimo wycofania się z programu haubicy samobieżnej Archer w 2013 roku Oslo bynajmniej nie zamierza rezygnować również z pozyskania tej klasy środków artyleryjskich (kalibru 155 mm). Rozpoczęto nowe postępowanie i wysłano zaproszenia do składania ofert do czterech producentów: Samsung/Hanwha, KMW, Nexter i RUAG). Propozycje będą przyjmowane do 16 listopada bieżącego roku.

Proces oceny ofert, włącznie z testami poszczególnych haubic w warunkach zimowych, ma być przeprowadzony do wiosny 2016 roku. Z kolei zgodnie z przesłanym Defence24.pl oświadczeniem kontrakt ma zostać podpisany pod koniec 2016 lub na początku 2017 roku. Dostawy nie więcej niż 24 haubic odbędą się w latach 2019-2020.

Widać więc wyraźnie, że Oslo w sposób konsekwentny dąży do modernizacji sił zbrojnych, stawiając także na rozwój zdolności konwencjonalnych wojsk lądowych, co zostało do pewnego stopnia zaniedbane w znacznej części państw europejskich. Na szczególną uwagę zasługuje pozyskiwanie systemu przeciwlotniczego na podwoziu gąsienicowym, przeznaczonego do bezpośredniej osłony przeciwlotniczej jednostek zmechanizowanych przed atakami samolotów, BSL czy śmigłowców. 

W ostatnich latach zestawy tej klasy zostały w wielu państwach NATO bądź całkowicie wycofane (np. USA, Holandia), bądź też ich liczbę znacząco ograniczono (Niemcy, Wielka Brytania). Dążenie do pozyskania zdolności w tym zakresie świadczy o braniu pod uwagę zagrożenia dla jednostek zmechanizowanych ze strony przeciwnika dysponującego własnym potencjałem lotniczym – czyli relatywnie dobrze wyposażonych sił zbrojnych, które będą w stanie prowadzić operacje lotnicze pomimo obecności sił powietrznych NATO. Należy jednak pamiętać, że liczebny potencjał norweskich wojsk lądowych pozostaje ograniczony.

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. gość

    Wspólnie z Norwegią chcą kupić OP to może wspólnie zmodernizujmy Leony. Po modernizacji będą rotacyjni stacjonowały dwa lata w Polsce i dwa lata w Norwegi, a i okręt koniecznie desantowy należałoby zamówić żeby ten złom było czym dyslokować.

  2. niktważny

    Jak to możliwe że Rosja siłami Kaliningradu i Petersburga oraz siłami na Białorusi może zamknąć Bałtyk ?! Może trzeba pomóc Szwedom, także z małą i rozbrojoną wyspą, oraz Finom, także poza ćwiczeniami po Gruzji 2008 oraz po Krymie i Donbasie, ?

  3. Teodor

    "38 z posiadanych czołgów Leopard 2A4NO (stanowiących m.in. wyposażenie batalionu Telemark, będącego częścią tymczasowych sił natychmiastowego reagowania NATO)." "Dostawy nie więcej niż 24 haubic odbędą się w latach 2019-2020." - sam nie wiem czy to wynika z ilości przełęczy górskich, czy też Norwegowie nie nadają się do obsługi tego typu sprzętu?! Skoro mają po jednym batalionie każdej broni, to niech zakupią śmigłowce transportowe, w sumie na piechote po górach to musi być strasznie męczące, a szansa że Rosjanie podjadą akurat pod ich jeden bunkier i jeden magazyn brygady USA to mało prawdopodobne. Cóż, już raz Norwegia była pod okupacją niemiecką, może potrzeba redukcji ich społeczeństwa o 17% żeby zmądrzeli. "Wojska norweskie w 2014 roku liczyły 26,2 tys. żołnierzy służby czynnej oraz 45,3 tys. rezerwistów". Powierzchnia Norwegii jest jak II Rzeczpospolita.

    1. Hammer

      Ale ma takie nie inne uwarunkowania terenowe i znacznie mniejsza liczbę ludności. Brak sąsiedztwa z potencjalnym przeciwnikiem. Biorąc to po uwagę wychodzi że powinniśmy się poważnie zastanowić nad naszymi SZ bo marnie wychodzimy na tle wielu państw a biorąc pod uwagę że chodzi o nasze bezpieczeństwo to staje się to nie śmieszne.

    2. mario

      czyli armia norweska w stosunku do ilości ludności jest większa od polskiej o 90 %. Jaką masz radę dla Polaków?

  4. Kris

    Śmieszne są te modernizacje europejskich armii. Tutaj zakup 40 wozów, tam modernizacja 38, 3 stacje radiolokacyjne. Tak to jest jak za tworzenie armii biorą się księgowi w czasie pokoju.

    1. Hammer

      I dlatego zachód wcale nie posiada przewagi nad wschodem mimo iż technologicznie ten drugi jest za. Wojska zachodu to okrojone, nowoczesne formacje dobre na mniejsze, lokalne konflikty, Armie wschodu są lepiej przygotowane i dostosowane do konfliktu szerszego ALE, co oczywiście wiadomo czym takowy by zakończył, tak więc żadna ze stron takiego wariantu nie bierze pod uwagę. U nas modernizacja 40 to wydarzenie u nich niekoniecznie. W Polsce kilka zakup kilku sztuk ociera się o lawy sejmowe, u nich to pikuś tak oczywisty że nie zauważalny.

  5. NAVY

    [...] modernizację 38 z posiadanych czołgów Leopard [...] - to jest moc !

    1. Marek

      Sprawdź sobie ile terytorium Norwegii nadaje się do wykorzystania przez siły pancerne. Norwegia w zasadzie mogłaby w ogóle zrezygnować z posiadania ciężkich MBT, a to co utrzymują służyć może głównie do ewentualnej ekspedycji w ramach NATO.

  6. mario

    A kiedy w końcu zmodernizują nasze leopardy ?

    1. Vvv

      Jak dobrze pojdZie to wkrótce bedzie wyłoniony zwyciezca

    2. okl

      Spokojnie nie ma co ich popędzać bo zapomną co mają ustalić, przecież taki program musi najpierw poprzedzić 5-10 lat konsultacji. Potem przetargi i ich anulacja po paru kolejnych latach kiedy w końcu uda się wybrac wykonawcę przystąpią do opracowania projektu

  7. aom

    czy my w ogole rozmawiamy z naszymi sojusznikami ??? Norwegia modernizoje Leo2A4...my tez to robimy dlaczego nie polaczyc sil i razem to zrobic? Norwegia kupuje zestawy 155mm....a my przeciez wprowadzamy wlasnie 155mm Kraby i Kryle, nie sa zaintersowani moglibysmy to robic razem? to wyglada na dwian sprawe...bo przeciez kupujemy od nich NSM i do tego chca nam sprzedac zestaw do Narwii....dlaczego tego nei rozegrac????

    1. Tytus

      Oni mają rozsądnych polityków - u nas popatrz kto jest w sejmie czy kto jest typowany na ministrów i masz odpowiedź.

    2. Vvv

      Bo to sa dwa rożne podmioty i my w sprawie modelki rozmawiamy z 3ma podmiotami i nasz zakres modernizacji bedzie znacznie bogatszy niz lifting Norwegów

  8. Kuba

    Nie ma nic o "dialogach technicznych",

    1. kos

      Bo "dialogi techniczne" to tylko w naszym kraju.

Reklama