- Wiadomości
Norwegia zwiększa budżet obronny. „Zakupy wozów bojowych, wzmocnienie wywiadu”
Władze Norwegii opublikowały projekt budżetu na 2016 rok, zakładający wzrost realnych wydatków na obronę narodową o prawie 10%. Dodatkowe fundusze mają posłużyć na zakupy myśliwców wielozadaniowych F-35, a także wzmocnienie wywiadu wojskowego.

Wydatki obronne Norwegii mają wynieść w 2016 roku zgodnie z projektem budżetu 49,066 mld koron (ok. 6,068 mld USD), co stanowi realny wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 4,29 mld koron norweskich. Realizacja planowanego budżetu umożliwiłaby zwiększenie udziału wydatków obronnych w produkcie narodowym brutto do poziomu 1,54%.
Dodatkowe finansowanie zostanie przeznaczone między innymi na zakupy myśliwców wielozadaniowych F-35. Jednocześnie jednak Oslo planuje alokowanie większych środków na bieżące potrzeby, jak np. funkcjonowanie służb wywiadu wojskowego, patrole okrętów podwodnych (w tym na Dalekiej Północy) oraz samoloty patrolowe P-3C Orion.
Oslo zamierza pozyskać łącznie 52 myśliwce F-35, które zostaną wyposażone m.in. w pociski manewrujące typu JSM opracowane przez Kongsberg, w celu zastąpienia obecnie używanych F-16. Obecnie trwają prace nad dostosowaniem do ich wykorzystania bazy lotniczej Ørland. Siły zbrojne realizują inne programy, w tym zakupy i modernizację BWP CV-90. Proponuje się również zakup 320 lekkich pojazdów dla Gwardii Narodowej (obrony terytorialnej) za 527 mln koron norweskich.
Minister obrony Norwegii Ine Eriksen Søreide poinformowała, że zwiększenie wydatków jest związane z dążeniem do wzmocnienia zdolności operacyjnych sił zbrojnych, zarówno w celu zapewnienia zdolności do obrony kraju, jak i wypełniania zobowiązań wobec NATO.
1 października w Norwegii opublikowano Strategiczny Przegląd Wojskowy, wskazujący na konieczność zwiększenia wydatków obronnych w celu zachowania i zwiększenia podstawowych zdolności operacyjnych. W opracowaniu zwrócono uwagę, że obecny poziom budżetu nie jest wystarczający nawet do utrzymywania obecnej infrastruktury. Decyzja o zwiększeniu wydatków świadczy więc o dążeniu do realizacji głównych założeń przeglądu obronnego.
WIDEO: Rakietowe strzelania w Ustce. Patriot, HOMAR, HIMARS