Siły zbrojne

Norwegia kupuje kolejne rakiety AMRAAM

Norwedzy kupują od Amerykanów 36 rakiet AMRAAM – fot. US Navy
Norwedzy kupują od Amerykanów 36 rakiet AMRAAM – fot. US Navy

Amerykańska agencja współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa DSCA (Defense Security Cooperation Agency) poinformowała Kongres USA o zamiarze sprzedaży do Norwegii rakiet bojowych i ćwiczebnych AIM-120C-7 AMRAAM.

W sumie Norwedzy mają otrzymać od koncernu Raytheon 36 rakiet AIM-120C-7 AMRAAM oraz osiem pocisków treningowych CATM (Captive Air Training Missiles). Razem z rakietami planowane jest dostarczenie współpracującego z nimi wyposażenia, części zamiennych, przeprowadzenie szkolenia oraz wsparcie logistyczne.

Koszt całego kontraktu to około 80 milionów dolarów.

AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles) to lotnicza rakieta średniego zasięgu klasy “powietrze – powietrze” z aktywną głowicą radiolokacyjną, co oznacza, że jest to pocisk typu wystrzel i zapomnij. Dodatkowo przy strzelaniu na najdalszą odległość (od 75 do 110 km) wykorzystuje się system naprowadzania inercyjnego, który zabezpiecza dolot pocisku do miejsca, gdzie może on już odszukać cel własnym radarem.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.