Reklama

Siły zbrojne

Northrop Grumman: IBCS zdolny do integracji z polską tarczą. Decyzja w rękach rządu USA

Wyrzutnia MML zostanie zintegrowana z IBCS, i w US Army będzie stanowić podstawę obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Fot. Michael Smith/US Army.
Wyrzutnia MML zostanie zintegrowana z IBCS, i w US Army będzie stanowić podstawę obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Fot. Michael Smith/US Army.

Koncern Northrop Grumman zapewnia, że system IBCS, który ma być elementem zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot, planowanych do pozyskania w ramach programu Wisła może być zintegrowany również z innymi systemami – w tym produkowanymi przez polski przemysł. Stosowne decyzje będą jednak musiały najpierw zostać podjęte przez rządy USA i Polski.

W oświadczeniu przesłanym Defence24.pl Ken Beedle, Director International Communications z koncernu Northrop Grumman zaznaczył, że architektura systemu IBCS pozwala na zintegrowanie z elementami obrony powietrznej budowanymi przez krajowy przemysł. Zwrócił jednak uwagę, że decyzje w tym zakresie będą zależeć od ustaleń pomiędzy rządami Polski i USA.

Integracja produkowanych w Polsce systemów obrony powietrznej może być wymogiem operacyjnym, ustanowionym dla zakupu FMS systemu IBCS przez Polskę. Sieciocentryczna i otwarta architektura IBCS pozwala na ten poziom integracji. Będzie to wymagało przeglądu i wydania zgody przez rząd Stanów Zjednoczonych. Northrop Grumman jest zobowiązany do bliskiej współpracy z rządami Polski i USA oraz polskim przemysłem w celu dostarczenia rozwiązania technicznego pozwalającego na to, aby uzyskać wymagany poziom integracji.

Ken Beedle, Director International Communications z koncernu Northrop Grumman

Zgodnie z zapisami wniosku Letter of Request w sprawie pozyskania ośmiu baterii Patriot w ramach programu Wisła, wszystkie zestawy mają od początku dysponować systemem IBCS. Minister Antoni Macierewicz podczas wrześniowego posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej podkreślił, że wprowadzenie systemu IBCS ma umożliwić współdziałanie baterii Wisła z innymi elementami polskiej obrony powietrznej.

Wśród innych warunków, które warto w tym przypadku przywołać, jest warunek mówiący, że te wszystkie baterie będą wyposażone w najnowocześniejszy sieciocentryczny system IBCS. Dzięki temu system będzie mógł współdziałać z innymi systemami antyrakietowymi, w jakie ma być wyposażona polska armia.

Szef MON Antoni Macierewicz

Przedstawiciel Northrop Grumman podkreśla jednocześnie, że harmonogram dostaw komponentów IBCS będzie zależny od rozmów i współpracy rządów Polski i Stanów Zjednoczonych, dotyczących zakresu i wymagań programu, jak również okoliczności związanych ze skoordynowaniem go z dostawami systemów Patriot dla Polski. „To zawiera również potencjał dla IBCS do pełnienia funkcji systemu C4I [dowodzenia, kontroli, łączności, komputerowego i wywiadu – red.] zarówno dla programu Wisła jak i Narew” – podkreśla.

Czytaj więcej: IBCS zastąpi system dowodzenia Patriot. US Army ujawnia szczegóły

Amerykański koncern deklaruje, że po wyrażeniu zgody na program FMS będą istnieć „znaczne” obszary dla współpracy przemysłowej z Polską. Z uwagi na to, że system jest nadal rozwijany, pełny zakres współpracy przemysłowej nie został jeszcze zdefiniowany ani zatwierdzony przez rząd USA. Jednakże, jak zaznacza Ken Beedle, Northrop Grumman rozpoczął już rozmowy z polskim przemysłem dotyczące oceny zdolności „dostarczenia komponentów programu IBCS”.

Czytaj więcej: System IBCS opóźniony. Możliwe konsekwencje dla Wisły

Jak wiadomo, system IBCS nie zakończył jeszcze fazy badawczo-rozwojowej (EMD). Przewiduje się, że może to mieć miejsce w pierwszej połowie przyszłego roku. MON poinformowało jednak wcześniej, że „niezakończona faza badawczo-rozwojowa nie przekreśla jego dostępności.”. W celu uzyskania zgody na pozyskanie w ramach programu FMS systemu uzbrojenia, który nie wszedł do produkcji pełnoskalowej (a więc rozpoczął wcześniej produkcję małoseryjną, i ukończył tzw. wstępne testy operacyjne IOT&E) potrzebne jest przeprowadzenie procedury tzw. Yockey Waiver.

Proces Yockey Waiver jest wymagany dla programów zakupów [w – przyp. red.] USA, które nie zakończyły jeszcze Wstępnych Testów Operacyjnych i Oceny, i nie zostały zatwierdzone przez Departament Obrony do produkcji pełnoskalowej. Choć IBCS nie zakończył jeszcze fazy Engineering and Manufacturing Development EMD [badawczo-rozwojowej – przyp. red.], program zbliża się do końca fazy EMD i zakończył z powodzeniem program rozwojowych/operacyjnych testów w locie obejmujący 3 przechwycenia z powodzeniem na 3 próby, i niezależne testy operacyjne w celu umożliwienia US Army podjęcia świadomej decyzji o przejściu do fazy produkcji małoseryjnej. Northrop Grumman jest w pełni zobowiązany do zakończenia pozostałych prac rozwojowych i wspiera nadchodzącą decyzję US Army w sprawie produkcji małoseryjnej.

Ken Beedle, Director International Communications z koncernu Northrop Grumman

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu produkcji małoseryjnej może ułatwić uzyskanie zgody na pozyskanie systemu w ramach programu FMS, choć nadal będzie konieczne przeprowadzenie procedury Yockey Waiver w celu uzyskania zgody. Według przedstawiciela Northrop Grumman systemem IBCS zainteresowane są również inne państwa, w tym użytkownicy systemu Patriot, którzy dążą między innymi do integracji własnych zestawów obrony powietrznej krótkiego zasięgu.

IBCS jest sieciocentrycznym systemem dowodzenia, kontroli, łączności, komputerowym i wywiadu, zbudowanym na bazie modułowej architektury otwartych systemów (MOSA), która umożliwia optymalną integrację i zastosowanie nowych i posiadanych systemów uzbrojenia, sensorów i efektorów. (...) otwarta architektura systemowa IBCS jest projektowana z myślą o i zdolna do integracji polskich systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu, o ile taką ścieżkę uzgodnią rządy Polski i Stanów Zjednoczonych.

Ken Beedle, Director International Communications z koncernu Northrop Grumman

Przedstawiciel Northrop Grumman poinformował też, że zakres ewentualnej współpracy przemysłowej dotyczącej ustanowienia w Polsce bazy dla utrzymania i modernizacji IBCS w ciągu cyklu życia będzie zależny od ustaleń rządów Polski i USA. Jednocześnie jednak modułowa otwarta architektura systemu, wraz z wykorzystaniem istniejących elementów (COTS) ma ułatwiać zastosowanie długoterminowego modelu utrzymania i modernizacji, w oparciu o stworzoną w kraju bazę przemysłową.

Czytaj więcej: MON o Wiśle: IBCS kluczowym elementem. „Rozważane są różne scenariusze”

IBCS to modułowy system obrony powietrznej budowany dla US Army przez koncern Northrop Grumman. Ma on połączyć różne warstwy obrony powietrznej, w tym krótkiego i średniego zasięgu, jednocześnie zastąpi elementy dowodzenia i kontroli systemu Patriot w US Army.  

W efekcie będzie możliwe np. wskazanie celu wyrzutni Patriot PAC-3 z pomocą radaru, który był wcześniej przyporządkowany do zestawu krótkiego zasięgu. Ponadto, mniejsze jednostki (baterie) zyskają większą autonomiczność i będą mogły skuteczniej prowadzić samodzielne działania poza strukturą batalionową.

Przejście z fazy badawczo-rozwojowej systemu IBCS zostało opóźnione w stosunku do pierwotnych planów. Wcześniej zakładano, że będzie to mieć miejsce w drugiej połowie 2016 roku, natomiast obecnie przewiduje się podjęcie decyzji Milestone C – wyznaczającej datę rozpoczęcia fazy produkcyjnej – w pierwszym lub drugim kwartale 2017 roku.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Kre

    Koledzy pytają o mgłę i deszczowe poranki ale jakoś US Navy instaluje lasery o mocy 18 kW na okrętach i nie przeszkadza im to, że na morzu często pada, jest para i mgła. Siedzę trochę w temacie i o dziwo największym problemem jest utrzymanie wiązki światła w wyznaczonym miejscu a nie warunki atmosferyczne. 18kW niszczy do 6 pocisków moździerzowych w czasie nim spadną na ziemię na dystansie 3 km. Od 2020r lasery o mocy 30kW mają być instalowane na większości śmigłowców , samolotów i ciężkich pojazdach. Pojawiają się informację, że zmniejszyli aparaturę do wielkości pojemnika na amunicję podwieszaną w f18 o mocy 120 kW.. Pozdrawiam

    1. Polanski

      Wcale bym się nie zdziwił, gdyby się okazało, że zrobili postęp w pracach nad bronią laserową i działem elektromagnetycznym. Coś za spokojnie śpią. Taka przewaga technologiczna pozwala na to. W ten sposób do wyrzucenia będą dotychczasowe rodzaje broni. Poza tym koszty. Koszty się zmniejszą diametralnie.

    2. UnKnown

      Problemem nie jest wielkość "aparatury" tylko wielkość urządzenia które miało by tą aparaturę zasilać. Generator o mocy 30kW na śmigłowcu?

    3. magazynier

      To z czego są te skorupy granatów odlane? I dlaczego wybuchają? Jak utrzymać na odległość 3 km wiązkę na ruchomym celu wielkości makreli, śledząc równocześnie 5 innych. Konkurencji łatwiej będzie układ naprowadzania lasera oślepić wiązką o mocy kilku wat, lub odparować analogicznym systemem. Słynne systemy Israel Army do wypalania oczodołów obserwatorów i zwiadowców korzystających z wszelkiej maści urządzeń optycznych.

  2. marek

    Śmialiście się z Macierewicza, a tu niespodzianka: MEADS jest w grze. Na przykład na wypadek jakby Trumpowi odbiło.

    1. franca

      Gdyby program w którym Lockheed Martin wykonuje 58% prac był definitywnie odsunięty, to bym był zaskoczony. A tak to as usual.

  3. Janek

    Czy niesprawdzony w boju system może być kupiony jeśli inne niesprawdzone też zostały odrzucone ?

    1. Davien

      Patriot nie sprawdzony w boju??? takiej bajki to jeszcze tu nie było:))

  4. hiko

    good news

  5. Willgraf

    w koło Lockheed Martin robi się bardzo gorąco w Pentagonie boja się o własne stołki..Korupcja trwa prawie 20 lat od odsunięcia Northropa i monopolu LM. zapewne to nie jedyne wiadomości jakie będą dotyczyły Lockheeda - producenta bubli za grube miliardy !

  6. Kre

    A nie taniej zrobić skok technologiczny i pójść w lasery takie jak HELLADS? Jeden strzał kosztuje tyle co 2 litry benzyny.

    1. gg

      A co bedze jak podczas deszczu?

    2. Dudley

      Kolego IBCS jest systemem walki a nie efektorem jakim jest np. "Pilica" i ewentualnie ten zestaw można w przyszłości częściowo zastąpić laserami typu HELLADS. Natomiast sam system IBCS jest właśnie takim skokiem technologicznym, integrującym różne systemy pozyskiwania danych (radary naziemne, dane z samolotów AWACS, własnych myśliwców, itp.) z dowolnymi efektorami w postaci działek, rakiet krótkiego, średniego czy też dalekiego zasięgu a nawet rakiet przenoszonych przez myśliwce

    3. Pepe

      Rosjanie zaatakują w mglisty i dżdżystych poranek atakiem saturacyjnym. Nie nadążysz wymieniać bateryjek AAA w swoich laserach, panie Kownacki a wykonane strzelania i tak nie dadzą efektu

Reklama