Reklama

Siły zbrojne

„Niewidzialny” bombowiec latał nad Miami

B-2A Spirit. Fot. Staff Sgt. Bennie J. Davis III, USAF/Flickr, Domena Publiczna
B-2A Spirit. Fot. Staff Sgt. Bennie J. Davis III, USAF/Flickr, Domena Publiczna

Kilka dni temu nad Miami zaobserwowano bombowiec B-2A, który leciał nisko nad Miami Beach wzbudzając zainteresowanie gapiów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania amerykańskiego bombowca B-2A, który latał nisko nad Miami Beach wykonując przy tym różne manewry. Obecność bombowca B-2A nie była przypadkowa, ponieważ brał on udział w pokazach Miami Air And Sea Show, które miały miejsce wzdłuż plaży Miami w weekend Dnia Pamięci. Przelot był jednym z pierwszych dużych wydarzeń, w których B-2A mógł wziąć udział od czasu, gdy flota bombowców została uziemiona po katastrofie B-2 w grudniu ubiegłego roku. Mimo tego, że przelot samolotu nie powinien wzbudzać zainteresowania to jednak, ze względu na "kosmiczny" wygląd maszyny jego pojawienie się nadal stanowi swego rodzaju sensację.

YouTube cover video

B-2, których USA ma na wyposażeniu obecnie 19 nie zostanie wycofany do czasu aż zacznie je zastępować B-21 Raider, co ma nastąpić w drugiej połowie dekady. Wszystkie B-2 mają zostać wycofane na początku kolejnej dekady.

Reklama

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych posiadają obecnie 19 bombowców strategicznych B-2 Spirit. Są to najnowsze samoloty tej klasy w ich arsenale, mimo że powstały stosunkowo dawno, bo w latach 1994-2000. Do dzisiaj wycofano z linii dwa z nich – z czego jeden - Spirit of Kansas - rozbił się w 2008 roku, a drugi - Spirit of Oklahoma - został przesunięty do misji testowych. Jedna z maszyn - Spirit of Washington – padła ofiarą pożaru w 2010 roku, ale została wyremontowana. W roku ubiegłym jeden z B-2A stacjonujący w bazie Whiteman odniósł także uszkodzenia podczas lądowania. Obecnie siły powietrzne USA czekają na nowy typ bombowca strategicznego B-21 Raider, a bombowce B-2A przechodzą prace modernizacyjne pozwalające im m.in. na używanie bomb nuklearnych B61-12.

Reklama

Komentarze (2)

  1. kaczkodan

    Ciekawe czy dostaną je w końcu Indie czy też skończy się wyłącznie na B-1B.

  2. ostatni

    Davien - jako znawaca techniki - jesli dalo sie zestrzelic niewidzilny F117 nad Jugosalwia - to tearetycznie da sie takie cacko zestrzelic jakas staraa rakieta z S300 np?

Reklama