Reklama

Siły zbrojne

Niemieckie drony Luna dopuszczone do lotów. Zmiana oprogramowania

Fot. Bundeswehr/Bienert.
Fot. Bundeswehr/Bienert.

Siły zbrojne Republiki Federalnej Niemiec zdecydowały o ponownym dopuszczeniu do lotów bezzałogowych środków latających typu Luna. Maszyny wcześniej uziemiono w związku z nieprawidłowym funkcjonowaniem systemu GPS.

Według informacji przekazanej przez Bundeswehrę, systemy Luna ponownie dopuszczono do lotów 11 czerwca, po wprowadzeniu zmiany w oprogramowaniu odbiornika systemu nawigacji satelitarnej. Maszyny uziemiono trzy tygodnie wcześniej, po sześciokrotnej utracie sygnału GPS podczas ćwiczeń w dniach od 18 do 21 maja.

Zgodnie z doniesieniami "Die Welt", w trakcie zdarzeń prawdopodobnie nie występowały zewnętrzne zakłócenia systemu nawigacji satelitarnej. Służby prasowe sił zbrojnych RFN podkreśliły również, że wszystkie bezzałogowce wylądowały w obrębie poligonów, na których prowadzono ćwiczenia.

Bezzałogowe systemy typu Luna służą do prowadzenia rozpoznania i przekazywania informacji w czasie rzeczywistym w odległości do 100 km od stacji kontroli. Wykorzystywano je w warunkach operacyjnych w Afganistanie i Kosowie. Znajdują się na wyposażeniu jednostek Bundeswehry, w tym oddziałów wydzielonych do zestawu tymczasowych sił natychmiastowego reagowania NATO na 2015 rok.

Reklama

Komentarze

    Reklama