Reklama

Siły zbrojne

Niemiecki rząd ostatecznie wyraził zgodę na sprzedaż około 1000 transporterów Fuchs 2 do Algierii. Na zdjęciu Fuchs należący do Bundeswehry. Fot. Sonaz/Wikimedia Commons/CC-BY-SA 2.0 DE.

Niemcy zgadzają się na sprzedaż 1000 transporterów do Algierii

Władze Niemiec ostatecznie wyraziły zgodę na sprzedaż partii około 1000 transporterów opancerzonych Fuchs 2 do Algierii. W ramach transakcji uruchomiona zostanie ponadto produkcja licencyjna wozów tego typu.

Jak pisze Die Zeit, niemiecki rząd ostatecznie zgodził się na realizację kontraktu, zgodnie z którym do Algierii trafić ma około 1000 transporterów opancerzonych Fuchs 2. Wartość transakcji wynosi według wcześniejszych informacji 2,7 mld euro, a jej zakres ma obejmować także uruchomienie produkcji licencyjnej wozów Fuchs w Algierii. Zatwierdzona przed niemieckie ministerstwo gospodarki część umowy ma wartość 28 mln euro i ma dotyczyć właśnie dostarczenia elementów niezbędnych do rozpoczęcia produkcji pojazdów Fuchs w Algierii.

Wcześniej informowano, że niemieckie ministerstwo gospodarki nie będzie blokować sprzedaży transporterów do Algierii, gdyż zgodę na realizację transakcji wyrażono już w 2011 roku. Zatwierdzenie dostawy części niezbędnych do rozpoczęcia produkcji licencyjnej wozów Fuchs postrzegane jest jako ostateczne wyrażenie zgody na wykonanie kontraktu, który miał zostać zawarty jeszcze przed wejściem partii SPD do koalicji rządowej w Niemczech (co miało miejsce w grudniu 2013 roku).

Niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel zapowiedział zmiany w polityce dotyczącej eksportu uzbrojenia. Zgodnie z nowymi zasadami zgody na realizację transakcji sprzedaży „broni wojennej” do krajów niebędących członkami NATO, Unii Europejskiej i nieuznawanych za tzw. kraje równoważne członkom Sojuszu Północnoatlantyckiego mają być wydawane tylko w szczególnych przypadkach, gdy będzie to służyło realizacji polityki zagranicznej Niemiec (np. przez wsparcie zwalczania terroryzmu). Oznacza to odejście od „doktryny Merkel”, zgodnie z którą rząd federalny wspierał sprzedaż uzbrojenia także do państw spoza NATO i Unii Europejskiej, między innymi w celu utrzymania dobrej kondycji przedsiębiorstw sektora obronnego.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. totenkopf

    ciekawe czemu algieria zdecydowała się na starego fuchsa a nie nowego boxera.najpewniej chodzi o cenę

  2. Jony

    Licencja fajna sprawa.

  3. eril

    I kaska się kręci, zawsze będą wojenki, bo produkują itp. tylko z tego jest największy geld. A że wysyłają do tego kraju to wiadomo dlaczego, kto zna historię to wie ;) Algieria też będzie kiedyś mocarstwem, niech minie paredziesiąt dekad.

  4. DOdaj komentarzo

    Kiedy Rosomak 2?

Reklama