Reklama

Siły zbrojne

Niemcy zamówili modernizację Patriotów

Fot. Bundeswehr/Gygas
Fot. Bundeswehr/Gygas

Raytheon poinformował o otrzymaniu zamówienia na modernizację zestawów Patriot należących do sił zbrojnych Niemiec, w trybie bezpośredniej sprzedaży komercyjnej (Direct Commercial Sale – DCS).

Umowa została zawarta za pośrednictwem NATO-wskiej agencji NSPA, z firmą Raytheon. Zawarcie kontraktu ogłoszono po raz pierwszy 25 lipca podczas telekonferencji Raytheon poświęconej wynikom finansowym firmy. Tom Laliberty, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon powiedział, że umowa zapewni możliwość utrzymania tego systemu w służbie do 2035 roku.

Wartość kontraktu wynosi według Raytheon 105,5 mln dolarów. Zakłada on, między innymi, zaopatrzenie wszystkich 14 niemieckich baterii Patriot PAC-3 w cyfrowe procesory stacji radiolokacyjnej, a także modernizację stacji kontroli oraz elementów systemu dowodzenia i kierowania. Berlin dysponuje dwunastoma bateriami w jednostkach bojowych oraz dwoma przeznaczonymi do szkolenia. Wiadomo, że planowana modernizacja ma pozwolić na osiągnięcie gotowości przed 2023 rokiem, kiedy to Bundeswehra będzie pełnić służbę w siłach natychmiastowego reagowania NATO (VTJF).

Umowę zatwierdziła wcześniej komisja budżetowa Bundestagu. Republika Federalna zamierza utrzymywać w służbie Patrioty do pełnego osiągnięcia gotowości bojowej przez nowy system obrony powietrznej TLVS. Niedawno ofertę w tym zakresie złożyła spółka TLVS GmbH, odpowiedzialna za realizację programu (joint venture Lockheed Martina i MBDA Deutschland).

Z kolei modernizacja niemieckich Patriotów przebiega dwutorowo. Oprócz ulepszania elementów systemu w ramach procedury DCS, w trybie FMS, czyli od rządu Stanów Zjednoczonych pozyskiwane są inne elementy systemu, przede wszystkim pociski PAC-3 MSE i towarzyszące im oprzyrządowani, w tym zestawy konwersyjne wyrzutni. W połowie lipca Departament Stanu zgodził się na sprzedaż do Niemiec 50 rakiet PAC-3 MSE wraz z osprzętem. Te pociski będą mogły być stosowane zarówno w zmodernizowanych Patriotach, jak i w TLVS, dzięki czemu w trakcie wprowadzania tego ostatniego uzbrojenie będzie można wykorzystywać „na zakładkę”.

Podobny sposób modernizacji baterii Patriot, czyli połączenie zakupów w procedurze DCS i FMS, przyjęła między innymi Republika Korei. Jest to o tyle ciekawe, że Seul pozyskał Patrioty z nadwyżek Bundeswehry. Pierwotnie były one w wersji PAC-2, zostały zmodernizowane i dziś mogą używać rakiet PAC-3 (CRI), a od 2021 roku będą mogły wykorzystywać pociski PAC-3 MSE. Tak jak w wypadku Niemiec, zgodę na dostawę tych ostatnich wyraził już Departament Stanu, chodzi o 64 pociski.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. Rzyt

    14 baterii...czyli tyle powinna mieć Polska...widac kto traktuje dom poważnie a kto nie...nawet 16 baterii...a nie t 72,leo 2 Polin i inne bzdury. Wisła, Narew, Homar to trojca bytu Polski przed inwazja lądowo-morsko-powietrzną...orka(z rakietami manewrujacymi) ,harpia,satelita, Kruk reszta może śmiało zaczekać. Zazdro Niemcom i izraelczykom, że ich armię tworzą zdolności ochrony narodu w przeciwieństwie do naszej, która głównie myśli o etatach, awansach i podwyżkach bo się należy bo tak,

    1. luka

      16 baterii, wiesz ile to jest wyrzutni i pocisków na nich i jaki kosmiczny byłby to koszt (jedna bateria to 2 radary i 8 wyrzutni + masa innych rzeczy)? Tylko przypomnę że jedna rakieta PAC-3 CRI to koszt około 8-9 mln dolarów a my pozyskujemy tylko PAC-3 MSE, które są nawet droższe i kosztują około 10 mln dolarów za sztukę - dopiero w drugiej fazie zamierzamy pozyskać tańsze pociski (SkyCeptor), które i tak będą dość drogie (około 1-2 mln dolarów za sztukę) - właściwie to już w tej pierwszej fazie pozyskamy wszystkie PAC-3 MSE które chcemy, właśnie ze względu na ich koszt. Stosunek ma podobno wynosić 20% PAC-3 MSE do 80% SkyCeptor (lub czegokolwiek innego jakby nie wypaliło) co daje nam łącznie około 1000 pocisków razem (połowa na wyrzutniach a połowa w magazynie).

    2. BUBA

      Rok 2012: FN zaoferowała Polsce możliwość odkupienia aż 12 wycofywanych baterii systemu Patriot, wstępne analizy wskazują, iż przy ogromnym wysiłku finansowym - na poziomie 1 mld Euro wraz z kosztami modernizacji"...................................................................................................... .................................................................................................................................................................... 12 baterii to 96 wyrzutni, 384 pocisków rakietowych PAC-2/GEM i 3 batalionowe stanowiska dowodzenia ICC wraz z infrastrukturą łączności itp. Wiadomo, iż koszt zakupu i koniecznych modernizacji wszystkich ponaddwudziestoletnich zestawów (Luftwaffe dostała pierwsze systemy w czerwcu 1989, jednak najstarsze zostały już sprzedane Izraelowi i Korei Południowej) jest nieracjonalnie wysoki. Jedna kompletna niemiecka bateria - z niemieckimi pojazdami (MAN, Faun), systemami łączności, identyfikacji itp. - to wydatek ok. 45 mln Euro, a wraz z kosztami modernizacji - ok. 135 mln Euro........................................................................................................................................... ......................................................................................................................................................................... Rzecz jasna, konfiguracja systemu Patriot, a przede wszystkim ograniczenia związane z obecnie używanym radarem AN/MSQ-56 (pozwala na wykrywanie w sektorze 120st i naprowadzanie w sektorze 90st) sprawia, iż dla zapewnienia realnej ochrony obiektu (np. rejonu Warszawy) należałoby posiadać batalion z co najmniej 4 bateriami. Oznacza to konieczność wydania ok. 1 mld Euro na każdy obiekt. Z pełną świadomością, iż modernizacja baterii potrwa kilka lat - czas modernizacji jednej to ponad 30 miesięcy. A w tym systemy nadal będą się starzeć w stosunku do nowych rozwiązań..................................................................................................................................................... ......................................................................................................................................................................

  2. matrioszka

    A myśmy w swoim czasie nie nabyli ,, koreańskich '' Patriotów . Według niektórych dobrze bo teraz będziemy mieli w najnowszej wersji . Tylko , że obecnie i jeszcze przez kilka lat nic nie mamy / poza po sowiecką OPL /. Poza tym będziemy od 2022 r posiadali tylko dwie baterie Patriotów i nie zanosi się , że szybko kupimy więcej . Co tą ilością obronimy ? Chyba niewiele . Czyli wychodzi na to , że zrezygnowanie z oferowanych przez Niemcy Patriotów było wielkim błędem .

    1. Tito

      Sedno - mam podobne zdania, poza niuansami, to była najlepsza oferta przejęcia sprzętu.

    2. BUBA

      W S-200, KUBach czy Newach lub Osach posowieckie zostało opakowanie. Systemy są ucyfrowione w POLSKICH ZAKŁADACH ZBROJENIOWYCH. To polska elektronika i polskie rozwiązania modernizacyjne.

    3. Davien

      BUBA i najwazniejsza część czyli efektor pozostał bez zmian. Modernizacje objeły jedynie elektronikę i SKO

  3. say69mat

    Minęło osiem lat od odrzucenia przez Polskę oferty rządu Niemiec w kwestii przejęcia circa 12 baterii systemu Patriot z rezerw B-whery. Jakimi sukcesami w kwestii pozyskania baterii systemu Patriot może poszczycić się nasz kraj??? Po drugie, czy służby kiedykolwiek przeprowadziły kwerendę przyczyn uwalenia tego projektu, analizując przyczyny i konsekwencje strategiczne wynikające z odrzucenia oferty rządu Niemiec???

    1. Boczek

      Podstawowa przyczyną była słaba zdolność offroad - amerykanie zakopali się w 5 cm śniegu na poligonie w Polsce. Tyle, że Niemcy to wiedzieli i dlatego ich system nie jest posadowiony na naczepach. I tu jest zagadka.

    2. say69mat

      ??? A co w temacie jakość lakieru wykorzystanego do malowania karoserii pojazdów??? Czy spełniała krytyczne normy obowiązujące w naszym kraju???

    3. Boczek

      Jeżeli takie kryterium jak zdolność offroad jest dla ciebie abstrakcyjna, to tak już jest.

  4. Ustawiator

    A mogło być tak pięknie

Reklama