Reklama

Siły zbrojne

Niemcy podejmą decyzję w sprawie MEADS przed końcem roku?

Niemiecki wariant wyrzutni systemu MEADS - fot. MEADS International
Niemiecki wariant wyrzutni systemu MEADS - fot. MEADS International

Przed końcem bieżącego roku Niemcy mogą podjąć decyzję o przeznaczeniu nawet 3 mld euro na program MEADS, w celu wprowadzenia go do służby w roku 2018 – stwierdził w wypowiedzi dla Defense News rzecznik MBDA Germany, Wolfram Lautner. 

MBDA Germany wraz z MBDA Italy i amerykańskim koncernem Lockheed Martin są właścicielami konsorcjum MEADS International. Po zakończeniu w bieżącym roku finansowania niemal ukończonego programu MEADS przez rząd USA, decyzja o wyasygnowaniu środków ze strony niemieckiego rządu może być kluczowa dla przyszłości systemu. Zdaniem rzecznika MBDA Germany, Berlin jest skłonny popchnąć program naprzód, umożliwiając jego wdrożenie.  

Pieniądze byłyby przeznaczone na dostosowanie MEADS do niemieckich standardów, przystosowanie go do odpalania pocisków IRIS-T i rozpocząłby on służbę operacyjną w latach 2018 - 2019

Wolfram Lautner dla Defense News

Niemieckie władze w styczniu zakończyły pierwszą fazę analiz w zakresie TLVS (Taktisches Luftverteidigungs System – taktyczny system obrony powietrznej). TLVS ma w założeniu opierać się w znacznym stopniu na sieciowym systemie dowodzenia, radarach i wyrzutniach powstałych w programie MEADS. W połowie roku zakończył się kolejny etap, dotyczący wyboru konkretnych rozwiązań, jednak Berlin prawdopodobnie do późnej jesieni wstrzyma się z ostateczną decyzją. Do wyboru jest dalszy rozwój posiadanych zestawów Patriot lub wprowadzenie komponentów MEADS.

Rzecznik MBDA zwrócił także uwagę, że wdrożenie MEADS będzie wymagało nie tylko decyzji rządu, ale też aprobaty parlamentu, który musi zatwierdzać kontrakty o wartości powyżej 25 mln euro. Koszt wprowadzenia do służby systemu opartego na MEADS szacowany jest na 2,5-3 mld euro. Decyzja Niemiec co do wspierania i zakupu systemu MEADS jest istotna w kontekście działań polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. MEADS jest jednym z oferentów w przetargu na polski system obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (9)

  1. miś

    Niemcy opóźniają decyzję i czekają na decyzję Polski żeby Polska to sfinansowała. Dlaczego mamy opierać tak strategiczną sprawę jak OP na projekcie badawczym który nie wiadomo jak się zakończy?

    1. taa blaa

      Niemcy nie czekaja na Polske, tylko posiadaja (po USA) najwiecej systemow Patriot i byli niezdecydowani co wybrac - modernizacje Patriotow czy nowy system czyli MEADS! Polske zapraszaja do grona panstw producentow oczywiscie, zeby obnirzyc koszty, ale to jest najnormalniejsza rzecz w swiecie i kazdy na tym skorzysta! Tak sie robi bardzo czesto! Wazne jest, ze Niemcy chca Polski jako partnera na rownych zasadach i z prawdziwym udzialem czy offsetem! hamerykany i inne ferme swin by postawili i kazali gnoj wywozic w ramach offsetu i nic wiecej!

  2. Thoreau

    Powinniśmy wejść we współpracę jako pełnoprawny uczestnik programu. A w zamian za wkład np. 10 mld zł otrzymać dostęp do technologii gwarantujący bezpieczeństwo strategiczne (prawa do produkcji, rozwijania i eksportu wersji CRI, systemów radarowych, komunikacyjnych i dowódczych) nawet w przypadku jakichkolwiek opóźnień ze strony LM czy administracji USA. I to na warunkach przedwstępnych... dla Sojuszników bez sentymentów;)

  3. Ja

    Wszystkim ktorzy sie tym systemem podniecaja przypominam ze jego glownym efektorem jest pocisk PAC-3 ktory kosztuje, bagatela, 7 mln dolarow za sztuke i ktorego technologii produkcji nam Amerykanie z cala pewnoscia nie sprzedadza.

  4. Maciej

    MEADS dostosowany do niemieckich standardów, w oparciu o pocisk IRIS-T, to faktycznie ciekawe, ekonomiczne rozwiązanie.Sądzę, że potencjalnych nabywców nie zabraknie.Znakomity radar, system dowodzenia i pocisk.

  5. jacuś

    tylko MEADS, nie ma innej opcji, bylibyśmy frajerami gdybyśmy nie wybrali tego systemu !

    1. edek

      Zgadzam sie w pełni. Najnowszy system raketowy, posiadajacy otwarta strukture, wiec mozna modyfikowac i konfigurowac wg zyczenia, radar 360 st, mozliwosc uzyskania technologi produkcji rakiet sredniego zasiegu oraz jako wspolproducent dostajemy mozliwosc czerpania zyskow ze sprzedazy do krajow 3 a zainteresowanie na swiecie juz jest spore na ten system...

    2. Ron

      zgadzam się w 100%

    3. wertyk

      nie byli bysmy Polakami gdybysmy nie wybrsli czegos innego np Patriota bo musieliby zamknac linie promocyjne i zwolnic ludzi a tak damu im wzrost i miejsca pracy.

  6. fenix

    to jest zabieg taktyczny byśmy wybrali ich ofertę , ale to francuzi mają najlepszą , a ich pociski mozna połączyć z okrętami

  7. podbipięta

    inwestujmy na Boga w nowoczesne technologie.Tylko Meads

  8. muminek

    naprawdę ?? rosjanie bez problemu dostaną od niemców jego specyfikację techniczną ...

    1. say69mat

      ... dramatyzujesz!!!

  9. Scooby

    Dadzą , bo chcą się liczyć w Europie.

Reklama