Reklama

Siły zbrojne

Niemcy: pancerne Bawoły wysłane do rozbiórki części mostu Caroli

Niemiecki wóz zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Buffel podczas prac w okolicach Drezna.
Niemiecki wóz zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Buffel podczas prac w okolicach Drezna.
Autor. Territoriales Führungskommando/X

Niemiecka armia oddelegowała do wsparcia prac rozbiórkowych mostu Caroli w Dreźnie dwa wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel. Do zawalenia się około 100-metrowego odcinka doszło w środę.

Do zawalenia części mostu Caroli doszło w ostatnią środę, kiedy to około 100-metrowy odcinek z niewiadomych przyczyn zawalił się zaledwie kilka minut po przejechaniu przez niego tramwaju. Po czasie miała zostać odkryta korozja na elementach konstrukcji nośnej. Służby nie wykluczają, że pozostała część obiektu także może się zawalić, przez co apelują do mieszkańców o unikanie opisywanego miejsca. W wyniku zawału uszkodzona została linia ciepłownicza oraz tramwajowa w efekcie czego nastąpiły duże problemy komunikacyjne dla miasta. W celu wsparcia prac rozbiórkowych i zabezpieczających Bundeswehra wydzieliła do pomocy dwa wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel.

Reklama

Beregepanzer 3 z racji na swoje cechy użytkowe jest bardzo dużym wsparciem przy wspomnianym typie prac, pozwalając na odciążenie części pojazdów i maszyn cywilnych. Oprócz tego służby i władze mają na uwadze potencjalne zagrożenie podwyższonym poziomem wody na Łabie. Niemcy zdają sobie sprawę z rosnącego ryzyka wystąpienia powodzi oraz problemów przy pracach związanych z mostem. Tym samym wsparcie w postaci Bergepanzerów 3 jest bardzo cenne, pozwalając na szybsze wykonanie przynajmniej części zadań. Dla samych żołnierzy, jak i sprzętu jest to okazja do sprawdzenia swoich umiejętności i ich dalszego udoskonalenia.

Wydarzenie to pokazuje, że posiadanie odpowiedniego typu oraz liczby pojazdów wsparcia jak wozy zabezpieczenia technicznego jest niezbędne dla wojska, ale także bardzo przydatne dla pozostałej części społeczeństwa. W przypadku Polski nieocenione są transportery amfibijne rodziny PTS, które to mimo dekad służby dalej nie mają wytypowanego następcy. Pamiętajmy o tym, że zakup sprzętu dla wojska, to często obopólna korzyść dla żołnierzy i społeczeństwa, bo gdy przyjdzie kryzys to właśnie między innymi wojsko i służby przyjdą nas ratować z opresji.

Bergepanzer 3 Büffel to niemiecki wóz zabezpieczenia technicznego opracowany przez niemiecki koncern Rheinmetall na bazie czołgu Leopard 2A4. Powstał w celu zabezpieczenia działań operacyjnych czołgów Leopard 2, które z racji na kolejne modernizacje stawały się zbyt ciężkie dla pojedynczego Bergepanzera 2. Jednostkę napędową wozu stanowi silnik identyczny z tym, jaki jest w pojeździe bazowym, czyli wysokoprężny MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM połączony z przekładnią Renk HSWL 354. Do samoobrony pojazdu służy uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm. Bergepanzer 3 może za pomocą swojej wyciągarki kabestanowej umiejscowionej na ramieniu dźwigu podnieść obiekty o masie do 35 ton. Wozy tego typu znajdują się na stanie armii m.in. takich krajów jak Niemcy, Kanada, Węgry, Hiszpania, Grecja czy Holandia.

Niemiecki wóz zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Buffel podczas prac w okolicach mostu Caroli w Dreznie.
Niemiecki wóz zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Buffel podczas prac w okolicach mostu Caroli w Dreznie.
Autor. Territoriales Führungskommando/X
Reklama
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze

    Reklama