Siły zbrojne
Naziemny system wczesnego ostrzegania Tajwanu gotowy
W Tajwanie szef sztabu generalnego generał Yen Ming poinformował, że właśnie rozpoczęło się wykorzystywanie operacyjne naziemnego, radarowego systemu wczesnego wykrywania, który pozwala na ostrzeganie przez atakiem chińskich rakiet z wyprzedzeniem większym niż 6 minut.
Główną częścią systemu jest amerykański radar dalekiego zasięgu opracowany przez koncern Raytheon i zamontowany na szczycie jednej z gór w północnej części prowincji Hsinchu.
Według gazety Liberty Times nowy system wczesnego ostrzegania kosztował około 1,38 miliarda dolarów i jest zdolny do wykrywania celów powietrznych (w tym rakiet manewrujących) z odległości większej niż 5 000 km. Radar już został sprawdzony praktycznie podczas wystrzelanie przez Koreę północną rakiety międzykontynentalnej w grudniu ubiegłego roku (news z 12 grudnia).
Opozycja tajwańska podkreśla się, że ta kosztowna inwestycja dała tylko kilka minut zapasu, co może być niewystarczające w odniesieniu do niespodziewanego ataku chińskich rakiet (z których podobno tysiąc jest wycelowanych właśnie w stronę Tajwanu). Z drugiej jednak strony Tajwan z nowym systemem wczesnego ostrzegania staje się znowu bardzo ważnym partnerem dla Stanów Zjednoczonych, jako najdalej wysunięty w kierunku Azji element tarczy antyrakietowej.
Decyzja o budowie tak kosztownego systemu zapadła po kryzysie, jaki powstał w latach 1995-1996 po wystrzeleniu przez Chiny w ramach testów rakiety balistycznej niepokojąco blisko wód terytorialnych Tajwanu, przed pierwszymi bezpośrednimi wyborami prezydenckimi w tym kraju.
(MD)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie