Reklama

Siły zbrojne

NATO stanie w obronie Turcji

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Sekretarz Generalny Paktu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg poinformował oficjalnie, że NATO jest gotowe do obrony wszystkich sojuszników, wliczając w to Turcję, przeciwko każdemu zagrożeniu. Teoretycznie może to oznaczać wysłanie wsparcia wojskowego dla Ankary, by zapobiec kolejnym naruszeniom tureckiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty bojowe z Syrii.

Operacja prowadzona przez Rosjan w Syrii zaczyna zdobywać coraz większe poparcie w społeczeństwie Rosji i prowokuje coraz ostrzejsze wystąpienia polityków zachodnich. Do zarzutów, że rosyjskie samoloty nie atakują sił islamistów, a przede wszystkim oddziały opozycji dla Assada, dochodzą teraz ostrzeżenia o skutkach kolejnych, agresywnych poczynań w stosunku do krajów NATO.

Stwierdzenie Stoltenberga, że rosyjskie naloty i ataki z wykorzystaniem rakiet manewrujących są powodem do obaw, zaliczono do wypowiedzi bardzo pokojowych. Wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że po raz pierwszy od czasu II wojny światowej, samoloty Stanów Zjednoczonych i Rosji wykonują zadania bojowe w tym samym kraju i to bez dokładnej koordynacji.

Może wiec dojść do niezamierzonej, bezpośredniej konfrontacji, tym bardziej, że Amerykanie nie zgodzili się na współdziałanie z Rosjanami w Syrii. Nie wiadomo też w jaki sposób zareagują Turcy na kolejne naruszenia swojej przestrzeni powietrznej.

Najostrzej ujął to brytyjski minister obrony Michael Fallon: „Rosja spowodowała, że sytuacja w Syrii jest o wiele bardziej niebezpieczna”. Fallon wprost wezwał władze na Kremlu, by powstrzymały prezydenta Assada od bombardowania cywili.

Reklama

Komentarze (11)

 1. gtt

  Turcja to nie NATO ;) Turcja udaje że jest w NATO taki szczegół.

 2. w

  Granice Syrii zas mozna naruszac? Podwojne standardy. Ciekaw jestem jak za pare dni /tygodni Assad umocni sie i obwiesci, ze wszystkie samoloty oprocz rosyjskich naruszaja przestrzen Syrii. Co prawda kilkusekundowe wybryki nie stanowia problemu, to rajdy z Turcji, Jordanii i Izraela sie skoncza lub beda zarzewiem nowej wojny.

 3. sipon

  NATO powinno wziąć pod ochronę Kurdystan i to natychmiast.

  1. maj

   Przed sobą?

 4. Scypio

  Nikt nam nie pomoże, jedyne co to Niemcy się dogadają i zrobią "kordon sanitarny" ze Szczecinem i Wrocławiem i wprowadzą tam swoje wojska, które już tam zostaną jak u siebie tak jak było podczas rozbiorów. Wystarczy, że Rosja użyje swojej broni atomowej w stratosferze na Polską aby pokazać, że to poważna sprawa a już Francja, Włochy, Holandia, Niemcy itp. będą słać posłów o " deeskalację" konfliktu a jak Polska nie przyjmie nowych warunków to sama sobie będzie winna i pomocy nie dostanie aby nie drażnić Rosji. Jedyna nadzieja to to, że w takim przypadku USA pokażą, że tracą pozycję i to może być groźne dla nich więc będą wysyłać broń aby Polacy (Divide et impera) sami walczyli i wykrwawiali Rosję a to, że kraj będzie totalnie zniszczony to nie szkodzi, dostaniemy kredyt jak będzie po wszystkim. Aby uniknąć takiej sytuacji musimy mieć silną armię, na tyle silną aby ewentualne koszty działań zbrojnych przeciwko RP były na tyle wysokie aby się nie opłacało pakować w taki konflikt. Jak można osiągnąć zbudowanie silnej armii w Polsce? Bardzo prosto. Wystarczy wprowadzić ustawę zakazującą wyjazdu z kraju w czasie konfliktu osobom piastującym ważne urzędy Państwowe typu Prezydent, Premier, Posłowie, Ministrowie, Sztab Generalny, Władze Związków Zawodowych z Przem. Zbrojeniowego oraz rodziny w/w wszyscy oni powinni mieć zakaz opuszczania kraju w czasie konfliktu. Rodziny tych osób powinny być swoistymi zakładnikami aby urzędnikom chciało się zbudować silną armię, jeżeli ktoś uważa, że to zbyt brutalne niech nie pakuje się na najwyższe urzędy

  1. ZZ

   Dobrze to przedstawiłeś, ustawa powinna być taka że jak już pachnie taką tragedią jak W to z automatu takie osoby nie mogą się ruszyć nawet ze swojego miejsca zamieszkania to może by im dało do myślenia i na poważnie pomyśleliby o silnej armii. Teraz politycy obiecują wszystko obojętnie czy po czy pis inni wszystko aby być przy korytku taka smutna prawda polityk = kłamczuch i złodziej. W chwili obecnej głosowałbym na partię która w swoim programie miałaby zwiększenie pkb na MON do wysokości 4% to jest realne tylko trzeba chcieć zlikwidować przywileje dla niektórych grup społecznych wywalić religię ze szkół itd.

  2. Raa

   Chyba nie znasz znaczenia powiedzenia "dziel i rzadz".

  3. szogun

   powiem więcej, politycy powinni brać czynny udział w wojnie, jak kiedyś królowie

 5. historyk

  Lenin powiedział, że wojny nie toczy się na swoim terenie- hmmm NATO o tym wie - tutaj będzie rzeźnie a w Paryżu czy Londynie jak zawsze "śmieszna wojna"

  1. cyceron

   To chyba Rzymianie już twierdzili, że "nieważne czy wygrywasz czy przegrywasz, każda wojna jest opłacalna dopóki prowadzisz ją na obcym terenie" A Rosja ma tak dużo terenów do obrony, że aż kusi...

 6. Piotr34

  Bronic marzacych o nowym kalifacie Turkow?Chyba ktos tu na glowe upadl-najlepiej jakby sie nawzajem z Ruskami wykrwawili-dwa problemy z glowy za jednym zamachem.Ale widac ze NATO szuka pretekstu do zaczepki a Turcy maja pelne sodnie.

 7. Wojciech

  Chcemy zwiększenia pkb na mon do 5% !

  1. patriota

   pod warunkiem ograniczenia przywilejów i administracji bo inaczej i tak "zabiurkowcy" i "emeryci" przejedzą połowę

 8. odkłamiacz

  "Teoretycznie może to oznaczać wysłanie wsparcia wojskowego dla Ankary, by zapobiec kolejnym naruszeniom tureckiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty bojowe z Syrii." - bardzo teoretycznie, bo na razie to wszystkie kraje NATO poza Hiszpanią, z USA na czele, wycofują swoje Patrioty z Turcji by nie dać się wciągnąć Erdoganowi w prowokację i wojnę z Rosją.

  1. ja

   Czyli to Turcja prowokuje Rosję? Zdrowy jesteś?

 9. Marcin p

  "Nie wiadomo też w jaki sposób zareagują Turcy na kolejne naruszenia swojej przestrzeni powietrznej." Wiadomo! Będą strzelać! "Do wszystkiego co przyleci z Rosji, nawet gdyby to był ptak"

  1. maj

   Na razie zachowują się bardzo powściągliwie. Jakby mieli pełne spodnie.

 10. anonim

  po tytule, wnosiłem że będzie cokolwiek związanego z Polską. Ale w tekście nigdzie nie mogę się tego doszukać, Czy ktoś może mnie oświecić?

 11. eybh

  Mogli Amerykanie nie wycofywać Patriotów z Turcji.

Reklama