Reklama

Siły zbrojne

NATO kupi czeskie pasywne systemy radiolokacyjne Vera-NG

Fot. ERA a.s./era.aero.
Fot. ERA a.s./era.aero.

Czeska firma ERA dostarczy siłom obrony powietrznej NATO pasywne radiolokacyjne systemy wykrywania celów powietrznych Vera-NG.

Służby prasowe firmy ERA ujawniły podpisanie z Sojuszem Północnoatlantyckim umowy na dostawę dwóch kompletnych pasywnych systemów wykrywania celów powietrznych Vera-NG. Zakres kontraktu obejmuje także przeszkolenie operatorów oraz dostarczenie pakietu wsparcia logistycznego. Mobilne systemy Vera-NG zostaną rozmieszczone w bazie NATO w północnych Włoszech, a ich pozyskanie jest finansowane w ramach NATO Security Investment Programme.

Czeska firma zdobyła kontrakt w drodze przetargu, w którym mogły uczestniczyć podmioty ze wszystkich krajów NATO. Podczas prób zademonstrowano zdolność systemu nie tylko do wykrywania, ale także do identyfikacji celów powietrznych. W testach brali udział żołnierze sił zbrojnych Czech, którzy wykorzystują pasywny system śledzenia celów powietrznych w służbie liniowej. Prace nad realizacją podpisanego kontraktu mają zostać zakończone latem 2018 roku.

Vera-NG to pasywny radiolokacyjny system wykrywania celów powietrznych piątej generacji. Może on lokalizować źródła emisji elektromagnetycznych na podstawie sygnałów stacji radiolokacyjnych, systemów zakłócających, systemów nawigacyjnych czy systemów identyfikacji swój – obcy. Główną zaletą systemu jest skrytość jego działania, gdyż wykorzystuje on emisje elektromagnetyczne ze źródeł zewnętrznych. Według doniesień agencyjnych, Vera-NG może śledzić nawet do dwustu celów powietrznych jednocześnie i jest w stanie podawać dokładne dane o śledzonych obiektach.

(JP)

Reklama

Komentarze (4)

 1. gość

  a czy MY mamy takie systemy??

  1. observer

   Owszem - Wolczenica i Gunica. Nie mamy może talentu do nazw systemów, ale one same działają jak trzeba.

 2. szkodamówić

  i znowu pepiczki coś mają do zaoferowania niż my panie tusk!!!!!!!!!!!

  1. ugryś

   Temu, że g... wiesz też pewnie Tusk winny.

 3. M.

  To teraz czekam na info co nasza zbrojeniówka sprzedała i gdzie :) Prócz sprzedaży tony informacji do prasy co to nie będzie i co to nie powstanie.

  1. Stary Dziad

   Flyeye, Fonet

 4. z prawej flanki

  - ciekawe..,ciekawe przed Czym bedzie alarmowal w pólnocnej Italii ten czeski system pasywnego rozpoznania? Przypomne ,źe jego zasieg to nieco (i aź !) ponad 4oo km - przy max.podniesieniu masztu.

  1. JanKS

   To są systemy mobilne kupowane przez NATO. To że będą stacjonować w północnych Włoszech nie oznacza, że tam są najbardziej potrzebne, tylko że stamtąd będą przenoszone w rejony działania. A te mogą być różne. Np. południowo-wschodnia Turcja, albo wschodnia Rumunia, albo Estonia, albo północna Kanada.....

Reklama