Siły zbrojne
Najstarszy Królewski Pułk Czołgów trafi do Estonii
Biuro prasowe armii brytyjskiej poinformowało, że elementy British Army Royal Tank Regiment (RTR), wyposażonego w czołgi podstawowe Challenger 2, będą niebawem wysłane do Estonii, w ramach rotacyjnej obecności w tym państwie. Jest to najstarszy regiment czołgów na świecie.
Jak się dowiadujemy, brytyjski RTR, będący najstarszym regimentem czołgowym, aktualnie przechodzi szkolenie na północy Niemiec w centrum szkoleniowym w Sennelager. 750 żołnierzy z pułku bierze udział w ćwiczeniu, które ma na celu przygotować regiment (a właściwie jego wydzielone elementy) do uczestnictwa w NATO enhanced Forward Perseverance Battle Group Estonia, której przewodzi właśnie Wielka Brytania. Czołgiści zostaną wysłani do tego bałtyckiego państwa we wrześniu br.
Głównym elementem brytyjskiego szwadronu Dreadnought, wchodzącego w skład pułku, mają być czołgi podstawowe Challenger 2, które praktycznie od samego początku brytyjskiej obecności w krajach bałtyckich przebywają w Estonii.
Dodatkowo prócz żołnierzy z najstarszego regimentu pancernego, pamiętającego czasy I wojny światowej, w Estonii zjawi się piechota z kompanii C równie znanego pułku Royal Welsh. Posiadają oni opancerzone bojowe wozy piechoty FV510 Warrior, które również zostaną wysłane do Estonii. Ponadto oni zostaną wsparci przez jednostki artylerii, saperów, medyków i logistyków.
Czytaj też: Morscy rakietowcy na ćwiczeniach w Estonii
NATO Battlegroup Estonia istnieje od 2017 roku, kiedy to rok wcześniej, podczas szczytu NATO w Warszawie, postanowiono o utworzeniu Wzmocnionej Wysuniętej Obecności, mającej za zadanie wesprzeć kraje bałtyckie oraz Polskę w obliczu narastającego rosyjskiego zagrożenia. I tak w ten sposób Wielka Brytania przewodzi jednostkom rotującym co pół roku w Estonii, Kanada na Łotwie, Niemcy na Litwie, a Stany Zjednoczone w Polsce. Co ciekawe, brytyjska obecność w Estonii nosi nazwę Operacji Cabrit.
Brytyjski czołg podstawowy Challenger 2 jest w służbie od lipca 1994 roku. Był używany bojowo na Bałkanach oraz Iraku. Na jego uzbrojenie składa się 120 milimetrowa armata L30A1, wspomagana przez dodatkowe karabiny maszynowe 7,62 mm L94A1 i L37A2.
W maju 2021 roku rząd brytyjski ogłosił kontrakt na zmodernizowanie Challengerów do standardu 3, która ma objąć 148 czołgów, a co jest z tym związane, ich całkowita liczba zostanie zmniejszona z 227, poprzez przeniesienie niezmodernizowanych czołgów do rezerwy. W nowej modernizacji ma zostać wprowadzona nowa wieża ze zwiększoną odpornością balistyczną, jak i nowe zawieszenie oraz układ napędowy, zezwalający na osiągnięcie prędkości 95 kilometrów na godzinę (60 mil).
Modernizacja Challengerów ma dotyczyć uzbrojenia. Głównym jego elementem, zamiast obecnej armaty gwintowanej, ma być niemiecka armata gładkolufowa od Rheinmetall Rh 120 L/55A1 w kalibrze 120 mm, ze zdolnością użycia pocisków przeciwpancernych pocisków nowej generacji oraz amunicji programowalnej HE DM11. Zmianie mają też ulec przyrządy obserwacyjno-celownicze z nowoczesnymi systemami optoelektronicznymi, oraz zostanie wprowadzony nowy system kierowania ogniem z autotrackerem.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie