Siły zbrojne

Najnowocześniejsze rosyjskie śmigłowce szturmowe będą operować z Petersburga

Fot. Rostech
Fot. Rostech

Śmigłowce szturmowe Mi-28N „Nocny Łowca” będą od czerwca bieżącego roku stacjonować na lotnisku Puszkina w Petersburgu. Będzie to druga baza Zachodniego Okręgu Wojskowego wyposażona w ten najnowszy typ rosyjskich śmigłowców bojowych. 

Jak podał koncern Rostech, który jest producentem maszyn tego typu, dostawy śmigłowców Mi-28N rozpoczną się w czerwcu 2014 roku i powinny zostać zrealizowane do końca roku. Obecnie załogi mające stacjonować w Petersburgu trenują w bazie szkolenia bojowego lotnictwa wojsk lądowych w Torżok, okręg twerski.

Baza Puszkina w Petersburgu będzie drugą w Zachodnim Okręgu Wojskowym wyposażona w śmigłowce Mi-28N, obok znajdującej się przy granicy z krajami bałtyckimi bazy lotniczej Ostrow. Obecnie maszyny tego typu znajdują się w pięciu formacjach lotniczych armii, rozlokowanych na terenie Zachodniego i Południowego Okręgu Wojskowego.

Mi-28N zostały przyjęte na uzbrojenie rosyjskich sił zbrojnych w grudniu 2013 roku, jednak już wcześniej pewna ich liczba była testowana w różnych jednostkach na terenie całego kraju. Dotąd dostarczono rosyjskim siłom zbrojnym około 70 śmigłowców tego typu.

Mi-28N został opracowany jako następca maszyn typu Mi-24, zdolny do działania w każdych warunkach pogodowych w dzień i w nocy. Osiąga prędkość 320 km/h i zasięg 1100 km. Uzbrojenie Mi-28 stanowią kierowane pociski Wichr, rakiety niekierowane i pociski powietrze-powietrze. Pod nosem maszyny znajduje się kierowane działko 30mm z podwójnym systemem zasilania. Mi-28N wyposażony jest w wyświetlacz nahełmowy, nowy system elektrooptyczny i opcjonalny radar w kulistej osłonie nad głównym rotorem.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.