Reklama

Siły zbrojne

Myśliwce wielozadaniowe dla Bułgarii po 2017 roku. Złamane zobowiązanie wobec NATO

Fot. Krasimir Grozev/CC3.0
Fot. Krasimir Grozev/CC3.0

Bułgaria rezygnuje z zakupu 8 maszyn wielozadaniowych, które zobowiązała się pozyskać do 2016 roku wstępując do NATO w 2004 roku. Decyzja była wielokrotnie odkładana i obecnie kraj korzysta z pomocy Turcji i Rumunii w ochronie swej przestrzeni powietrznej. Bułgarskie myśliwce produkcji rosyjskiej są w bardzo złym stanie. Brakuje części, których pozyskanie z Rosji jest utrudnione. 

Pomimo to obecny rząd po raz kolejny odłożył zakup myśliwców poza plan budżetu 2015-2017. Jak poinformował lokalny dziennik Sofia Globe, decyzja zapadła 26 listopada, podczas posiedzenia bułgarskiej rady ministrów. Zdecydowano o wstrzymaniu dwóch dużych projektów rządowych: naprawy i modernizacji sieci drogowej za 300 mln lewa oraz modernizacji sił zbrojnych oszacowanej na 800 mln lewa (ok. 507 mln dolarów). Oba wymagałyby od rządu zaciągnięcia pożyczek.

Minister finansów Wladislaw Goranow stwierdził podczas posiedzenia, że projekty wymagają znaczących zmian w budżecie na lata 2015-2017 i niosą ryzyko przekroczenia planowanych wydatków.

Jednym z najbardziej kosztownych elementów zawieszonego planu modernizacji sił zbrojnych był zakup 8 samolotów wielozadaniowych, zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi w 2004 roku, gdy Bułgaria wstępowała do NATO. Cztery maszyny miały posłużyć do obrony przestrzeni powietrznej kraju, a pozostałe mogłyby być wykorzystywane w misjach sojuszniczych. Wśród rozważanych kandydatów są samoloty Eurofighter Typhoon, Dassault Rafale, Saab JAS 39 Gripen, Lockheed Martin F-16 oraz Boeing F/A-18 Super Hornet. Kolejne rządy Bułgarii otrzymywały różne oferty od producentów i rządów, łącznie z opcją leasingu lub zakupu maszyn używanych, jednak nie zapadła dotąd żadna decyzja.

Obecnie siły powietrzne Bułgarii posiadają 12 samolotów MiG-29A i 3 MiG-29UB dostosowane do standardów NATO, kilka wysłużonych MiG-21. Ze względu na problemy z częściami zamiennymi i przekroczeniem resursów trudno jest powiedzieć jak wiele z nich jest sprawnych. 

Reklama
Reklama

Komentarze (11)

  1. marcin J.

    NATO powinno przestać tolerować takie postawy: ściśle określony % PKB, jaki państwo członkowskie ma przeznaczać na siły zbrojne należy uznać za warunek konieczny uczestnictwa w tymże sojuszu. Dlaczego ktokolwiek miałby występować w obronie tych, którzy sami nie kłopoczą się specjalnie o swoją zdolność obronną. Dlatego też chociażby Państwa Nadbałtyckie należy zobowiązać do zakupu przynajmniej jednej, wspólnej eskadry myśliwskiej (np. JAS-39). Inaczej należy relegować je z Sojuszu i nie radzą sobie same, szczególnie, kiedy Litwa zwalcza polską mniejszość na swoim terytorium. Polska zaś powinna przeznaczać przynajmniej 3% PKB, ponieważ dla naszego bytu narodowego sprawna armia jest nieodzowna - nikomu nie zależy na niepodległości i bezpieczeństwie Polski. Naturalnie nie wygramy wojny z Rosją, lecz możemy tak skutecznie bronić kraju i zadawać takie straty przez długi okres, że w dalszej kalkulacji nie opłaci się im z nami walczyć. Nie bądźmy naiwni i róbmy co tylko potrafimy, żeby wesprzeć budowę sprawnej, polskiej armii - każdy na miarę swoich możności.

    1. Wojmił

      "ściśle określony % PKB, jaki państwo członkowskie ma przeznaczać na siły zbrojne" doprowadzi to do sytuacji, że malutka Belgia daleko od granic NATO będzie miała większą armię niż Rumunia i Bułgaria razem wzięte... ach te wasze czarodziejskie 2% na zbrojenia... jedno hasło dla niezbyt rozgarniętych... rozwiązaniem takiej sytuacji jest: - jedna armia europejska zamiast 28, - jedno ministerstwo obrony w Europie zamiast 28, - to razem z USA w NATO...

  2. gazek

    Sprzedać im nasze MiGi, a pozyskać więcej F-16. Powinniśmy wspierać słabsze kraje regionu w takich sytuacjach.

    1. Oj

      Masz rację wspierać upadające kraje i systemy kupnem f-16. Brawo za pragmatyzm.....

  3. Kontrpudkownik

    U nas to samo tylko ludzie dali się ogłupić i wierzą w zapewnienia Bronka. Stan faktyczny: Obrona przeciwrakietowa - brak, stary złom na wyposażeniu z lat 70.Polska totalnie bezbronna... Marynarka Wojenna - [*] zdolna do ewakuacjii na zachód... Lotnictwo - 48 myśliwców na 38mln kraj.... dramat Czołgi - 200 leopardów na pokaz Artyleria - popękana....

    1. bender

      ale przeciez w Rosji prezydentem jest Wowa nie Bronek wiec cos sie Wam towariszcz pokielbasilo...

  4. logik007

    Bez jaj ile może kosztować 8 używanych F16? Z 80 mln $? Jeszcze wziętych w leasing albo w wieloletnim kredycie? To pierwszy lepszy Rumuński oligarcha mógłby rządowi zasponsorować te samoloty żeby dla takich groszy się nie ośmieszali chociaż.

    1. Zorro

      W artykule chodzi o Bułgarów, dlaczego rumuński oligarcha ma im kupować myśliwce?

  5. erty

    Wiadomość dla Sofii : Ze cztery Bułgarskie migacze 29 można wyremontować w Bydgoszczy a i know how jak je remontować w nieskończoność i pozyskiwać silniki z dziwnych źródeł też nad Wisłą jest do pozyskania, krótko mówiąc za umiarkowaną kasę można szybko zreanimować ze cztery bułgarskie migacze by jakiś fason w powietrzu był

  6. macbeth

    Po Belgii kolejna fatalna wiadomość dla NATO. Trwa ostentacyjny zlew sojuszu, stara Europa czy nowa.

  7. Wojmił

    Gdy Polska wstępowała do NATO zobowiązaliśmy się posiadać 120-130 samolotów wielozadaniowych... Ile mamy to wiemy... już poniżej ktoś to napisał... Także Polska nie dotrzymała zobowiązań chociaż nie w takiej skali.. Dotrzymaliśmy jedynie tego, że kupiliśmy samoloty u wielkiego brata którego zdanie było decydujące do przyjęcia nas do NATO... to nadal jest nam wypominane... ostatnio podczas wizyty Oba-ma!

    1. b3rs

      Źródełko...

    2. Moshe Schwantz

      A można prosić materiał źródłowy do wypowiedzi Obamy?

  8. Tomek

    Nie pytaj co grupa może zrobić dla Ciebie, spytaj co Ty możesz zrobić dla grupy... Jeżeli się nie wywiązali - wypad.

  9. _

    Poważnym problemem Bułgarii jest korupcja...

  10. Wojmił

    Gdy Polska wstępowała do NATO zobowiązaliśmy się posiadać 120-130 samolotów wielozadaniowych... Ile mamy to wiemy... już poniżej ktoś to napisał... Także Polska nie dotrzymała zobowiązań chociaż nie w takiej skali.. Dotrzymaliśmy jedynie tego, że kupiliśmy samoloty u wielkiego brata którego zdanie było decydujące do przyjęcia nas do NATO... to nadal jest nam wypominane... ostatnio podczas wizyty Oba-ma!

  11. Tom

    Śmiech i żenada, po co komu tacy sojusznicy ? To jest jak kamień u szyji.

    1. kzet69

      USA mogłoby to samo powiedzieć o Polsce...., Bułgaria jest najbiedniejszym krajem UE....

    2. rolo

      jak muszkieterzy jeden za wszystkich wszyscy za jednego