Reklama

Siły zbrojne

MSPO 2024: Walka z obroną powietrzną i armaty z USA

AARGM-ER
AARGM-ER
Autor. Mateusz Mitkow/Defence24.pl

Amerykański koncern Northrop Grumman prezentuje na MSPO systemy przeznaczone dla obrony powietrznej, Sił Powietrznych oraz wojsk lądowych. Na uwagę zasługują systemy przeznaczone do przełamania obrony powietrznej oraz armaty z amunicją programowalną.

Northrop Grumman jest od dawna obecny w Polsce, a jego najbardziej znanym produktem, prezentowanym również na targach w Kielcach, jestsystem zarządzania obroną powietrzną IBCS. W najbliższym czasie Siły Zbrojne RP powinny osiągnąć wstępną zdolność bojową do wykorzystania systemu, trwają też prace nad skonfigurowaniem go do drugiej fazy programu Wisła i programu Narew, gdzie IBCS będzie współdziałał z polskimi radarami i pociskami CAMM-ER, a sama konfiguracja powstanie przy większym udziale polskiego przemysłu obronnego.

Czytaj też

W Kielcach demonstrowane są zdolności systemu IBCS, a także innego rozwiązania mogącego wzmocnić polską obronę powietrzną, a mianowicie samolotu wczesnego ostrzegania E-2D Advanced Hawkeye. Te samoloty były już używane w działaniach nad Morzem Bałtyckim, a w Europie obok stacjonujących tu sił US Navy zakupiła je także Francja.

Model samolotu E-2D Advanced Hawkeye w barwach francuskiego lotnictwa morskiego
Model samolotu E-2D Advanced Hawkeye w barwach francuskiego lotnictwa morskiego
Autor. M. Mitkow/Defence24.pl

Jednym z kluczowych elementów prezentacji Northrop Grummana na Defence24.pl jest jednak system walki radioelektronicznej AN/ALQ-257 IVEWS, przeznaczony w pierwszej kolejności dla myśliwców F-16. System ten jest proponowany w ramach polskiej modernizacji F-16 i konkuruje z innym amerykańskim rozwiązaniem, proponowanym przez firmę L3 Harris. Przygotowanie modernizacji F-16 jest na zaawansowanym etapie, bo jak powiedział niedawno w rozmowie z Defence24.pl płk Piotr Paluch, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia, „aktualnie oczekujemy na projekt umowy od strony amerykańskiej i jej zawarcie planuje się niezwłocznie. Oceniam, że może to nastąpić w perspektywie następnych kilku miesięcy. Ponadto zakup wymienionych w pytaniu lotniczych środków bojowych również znajduje się w realizacji. Wysłaliśmy stosowne wnioski LOR for LOA i oczekujemy na odpowiedź od partnera amerykańskiego”.

Przedstawiciele Northrop Grumman podkreślają, że system AN/ALQ-257 IVEWS, jest rozwijany w ramach programu USAF dla myśliwca F-16, a jednocześnie jest dostępny na eksport. System jest w pełni kompatybilny z nowym radarem AESA dla myśliwca F-16 AN/APG-83 SABR, również produkcji Northrop Grumman, co ułatwia zarówno namierzanie celów (przez radar, ale i system ostrzegania będący częścią IVEWS), jak i prowadzenie walki radioelektronicznej.

Obecnie IVEWS przechodzi w zasadzie ostatni etap testów na myśliwcu F-16 Block 50 należącym do USAF przed decyzją o wdrożeniu, mający zbadać skuteczność operacyjną. Już wcześniej przetestowano go w komorze anechoicznej, według przedstawicieli Northrop Grumman wykazał on bardzo dobre możliwości wykrywania i zakłócania źródeł zagrożeń.

AARGM-ER
AARGM-ER
Autor. M. Mitkow/Defence24.pl

Innym systemem, przeznaczonym do przełamania obrony powietrznej jest teżpocisk AARGM-ER, o zasięgu ponad 250 km, przeznaczony do przenoszenia w komorach wewnętrznych myśliwców piątej generacji jak F-35. Pocisk cechuje wysoka prędkość oraz potrójna głowica naprowadzająca, pozwalająca na zwalczanie szczególnie trudnych celów, w tym stacji radiolokacyjnych, które zostały wyłączone i rozpoczęły proces zmiany stanowiska.

System PGK
System PGK
Autor. M. Mitkow/Defence24.pl

Na MSPO prezentowane są też różnego rodzaju zapalniki oraz systemy Northrop Grumman dla wojsk lądowych, w tym m.in. zestaw korygujący Precision Guidance Kit (PGK) czy różne typy amunicji. Demonstrowane są też systemy uzbrojenia lufowego: działko M230LF (Link Feed) na amunicję 30x113 mm oraz armata Bushmaster II/S Mk 44 na amunicję 30 x 173 mm. Oba te systemy są zdolne do użycia amunicji programowalnej, rozwijane są też inne typy przeznaczone do zwalczania BSP. Armata Mk 44/S jest obecna na transporterach Rosomak i BWP Borsuk z wieżami ZSSW-30, z kolei M230LF jest prezentowane  - obok stoiska Northrop Grummana – także jako uzbrojenie pojazdu AMZ Bóbr-3, na module uzbrojenia Kongsberga, zintegrowanym również z podwójną wyrzutnią przeciwlotniczych pocisków Piorun.

Działko M230LF i armata Bushmaster II Mk 44/S
Działko M230LF i armata Bushmaster II Mk 44/S
Autor. M. Mitkow/Defence24.pl
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Chyżwar

    E-2D nie bardzo. Za krótko wisi w powietrzu. Ciekawe rzeczy natomiast dzieją się przy okazji dużej ilości porozumień zawieranych przez nasz przemysł z Boeingiem dotyczącej F-15EX. Musi być niezłe parcie ze strony Boeinga, skoro deklarują, że gdybyśmy zdecydowali się na ten samolot, to w czasie dwóch góra trzech lat mieliby lotną jego wersję z silnikami General Electric, których używają nasze Jastrzębie.

    1. Prezes Polski

      Od tego jest tankowanie w powietrzu. A e2d może być najlepszym wyborem w relacji koszt-efekt. Z tego wszystkiego i tak najciekawsze są moduły pgk. W to powinniśmy iść.

Reklama