Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2018: Symulatory Rosomaków, Leopardów i Gromów

Symulator Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego (PPZR) GROM. Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl
Symulator Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego (PPZR) GROM. Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Szczecińska firma Autocomp-Management, producent rozwiązań w zakresie symulacji i treningu staje się coraz bardziej znana nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Na tegorocznym MSPO oprócz znanych już (i często modyfikowanych) systemów przeznaczonych do szkolenia wojsk i innych służb mundurowych zobaczyć można również kilka całkowicie nowych rozwiązań.

Jednymi z najważniejszych są wykonany w technologii high fidelity symulator przedziału desantowego KTO Rosomak wraz z wybranymi elementami przedziału bojowego tego transportera oraz symulator Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego (PPZR) GROM pracujący z goglami wirtualnej rzeczywistości. Oczywiście, oba produkty wsparte specjalistycznym oprogramowaniem mogą tworzyć element tzw. wirtualnego pola walki, funkcjonując we wspólnej przestrzeni wirtualnej rzeczywistości.

Oferowany zestaw symulatora PPZR GROM pozwala na:

  • realizację strzelań szkolnych przez operatorów zgodnie z Programem Szkolenia;
  • naukę i doskonalenie ich umiejętności (wykorzystania PPZR) w zakresie zwalczania celów powietrznych w różnych rodzajach działań/sytuacji bojowych;
  • doskonalenie systemu dowodzenia wybranych szczebli w zakresie wykorzystania dostępnych środków walki;

A ponadto, podobnie jak w przypadku innych nowoczesnych rozwiązań symulacyjnych, symulator ten pozwala na znaczące obniżenie kosztów szkolenia obsług PPZR GROM.

image
Symulator serii TTT. Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

 

Inna nowość w naszym kraju to symulatory serii TTT (Table Top Trainer) przeznaczone dla szkolenia załóg czołgów Leopard. Tego typu rozwiązanie produkowane przez ACM na zamówienie niemieckiej firmy Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. KG (KMW) jest już szeroko wykorzystywane m.in. w batalionach pancernych Bundeswehry.

image
Symulator serii TTT. Fot. Marta Rachwalska

 

Natomiast ten nowoczesny, modułowy i nieskomplikowany w eksploatacji symulator mógłby w znaczący sposób polepszyć istniejący obecnie system szkolenia polskich załóg czołgów Leopard szczególnie, że obecnie opiera się on na niektórych już bardzo starych rozwiązaniach, a 1. Brygada Pancerna z Wesołej ogólnie nie posiada własnych systemów przeznaczonych do prowadzenia ćwiczeń i szkoleń załóg Leopardów. Dodatkowo należy podkreślić, że ACM w oparciu o serię TTT jest w stanie opracować systemy przeznaczone i dla innych wozów bojowych wykorzystywanych w SZ RP, jak np. haubic Krab, moździerzy Rak czy zestawów Poprad.

Symulatory TTT umożliwiają szkolenie poszczególnych członków załogi (dowódcy, kierowcy, ładowniczego i celowniczego) zgodnie z posiadanymi specjalnościami, ich zgrywanie oraz doskonalenie umiejętności dowódców plutonów i kompanii czołgów w zakresie organizacji i prowadzenia walki. Symulator zapewnia realizację całego procesu szkolenia ogniowego i taktycznego, począwszy od zajęć wstępnych (zapoznanie z budową przyrządów celowniczych, zapoznanie z siatką celownika itp.) poprzez doskonalenie umiejętności w zakresie prowadzenia skutecznego ognia  z armaty czołgowej i karabinu maszynowego. Nie wymaga przy tym specjalistycznych pomieszczeń do użytkowania, konieczne jest jedynie spełnienie pewnych warunków (użytkowanie w temperaturze od +17°C do +35°C z maksymalnym nieprzerwanym czasem jednego ćwiczenia na poziomie nie niższym niż 12 godzin).

Modułowa budowa symulatorów serii TTT pozwala na tworzenie dowolnych elementów ugrupowania bojowego oraz prowadzenie szkolenia ogniowego w szerokim zakresie - od zwalczania przeciwnika przez pojedynczy czołg, aż do zajęć związanych z kierowaniem ogniem przez pluton i kompanię czołgów. Zajęcia takie mogą być prowadzone w oparciu o różne scenariusze sytuacji taktycznych, odbywające się zarówno w obronie, jak i w natarciu, realizowanych w dowolnych warunkach terenowych i atmosferycznych, podczas dnia i nocy. Wszystkie moduły łączy wspólna wirtualna przestrzeń pola walki oraz bardzo wysoka jakość wykonania.

Zazwyczaj TTT stanowi zintegrowany zestaw składający się z 4 lub 5 modułów, zależnie od konfiguracji (z ładowniczym lub bez). Z kolei każdy moduł wyposażono w zintegrowaną ramę transportową, komputery, wyświetlacze, specjalistyczne urządzenia elektroniczne i wykonawcze niezbędne do jego funkcjonowania. W skład zestawu wchodzą moduły:

  • IOS (instruktora – operatora systemu);
  • CMDR (dowódcy pojazdu);
  • DRV (kierowcy pojazdu), z dołączanym modułem pedałów;
  • LDR (ładowniczego jako opcjonalny);

Dodatkowo jest jeszcze skrzynia z akcesoriami, zawierająca okablowanie i urządzenia zewnętrzne (zestawy słuchawkowe, mysz i klawiaturę instruktora, moduł pedałów kierowcy, okablowanie) niezbędne do uruchomienia systemu.

Symulator ten posiada pełną integrację z obecnie wykorzystywanym systemem LEOPARD i ŚNIEŻNIK (zwiększenie liczby załóg ćwiczących wspólnie z poziomu plutonu (sam LEOPARD) do poziomu kompanii). Ponadto istnieje możliwość realizacji ćwiczeń dwustronnych, w których użytkownicy TTT kontrolują pojazdy inne niż Leopard przeciw załogom Leopardów.

image
Model symulatora szkolenia dowódcy i działonowego KTO Rosomak TASZNIK. Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

 

Autocomp-Management Sp. z o.o.  jest przygotowane  na dostarczenie symulatorów serii TTT na potrzeby pododdziałów czołgów Sił Zbrojnych RP, w szczególności do szkolenia załóg czołgów zmodernizowanych do standardu Leopard 2PL.

Oczywiście, na stoisku ACM zobaczyć można też kilka mniejszych produktów z grupy SME (Small Military Equipment), takich jak symulatory celowników czołgowych, sprzęt optyczny i inne wyposażenie wozów bojowych.

Wszystkie produkty, będące odpowiednikiem wyposażenia wozów bojowych, są wytwarzane z bardzo wysoką wiernością, która powoduje, że ćwiczący żołnierze mają pełne odwzorowanie rzeczywistego przedziału bojowego. Pozwala to na zachowanie wysokiego realizmu szkolenia przy wykorzystaniu produkowanych przez ACM symulatorów, celowników optycznych i innego sprzętu.

image
Symulator przedziału desantowego KTO Rosomak. Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

 

Reklama
Reklama

Komentarze