Siły zbrojne

"MSBS, Pirat, drony". Sprzętowa ofensywa dla OT

fot. PGZ
fot. PGZ

Podczas konferencji eksperckiej na temat Wojsk Obrony Terytorialnej w Akademii Sztuki Wojennej Polska Grupa Zbrojeniowa zaprezentowała szeroką propozycję wyposażenia i uzbrojenia dla tej formacji. Obejmowała ona m. in. karabinki MSBS, systemy optoelektroniczne PCO i wyposażenie osobiste firmy Maskpol. Na ekspozycji znalazły się również pociski kierowane oraz moździerze i broń snajperska. 

W ramach organizowanej przez MON konferencji dotyczącej obrony terytorialnej Polska Grupa Zbrojeniowa zaprezentowała szeroka ofertę uzbrojenia i wyposażenia, opartą o planowaną dla drużyn WOT strukturę organizacyjną. Żołnierze mogą otrzymać wyposażenie ochronne i oporządzenie oraz maski gazowe firmy Maskpol i noktowizory, celowniki termowizyjne oraz inne systemy optoelektroniczne produkcji PCO. Będzie to między innymi celownik termowizyjny SCT Rubin (bądź jego następca SCT-2) i zminiaturyzowany monookular noktowizyjny MU-3M Koliber, który współpracuje z tym celownikiem. Wśród propozycji jest też noktowizor PNL-2ADM Szpak, lornetka termowizyjna TSO-1 Agat, oraz modułowy celownik dzienny DCM-1 „SZAFIR” i dzienno-nocny CKW Bazalt.

PGZ WOT1
Karabinki MSBS oraz pistolet PR-15 Ragun. fot. Juliusz Sabak

Uzbrojenie podstawowe w prezentowanej konfiguracji to karabinki MSBS w różnych wersjach. Strzelec wyborowy wyposażony jest w karabin MSBS z celownikiem optycznym lub termowizyjnym, natomiast strzelec kaemu otrzymał standardowy UKM-2000P w wersji zmodernizowanej. Wśród prezentowanych opcji znalazł się też jednorazowy granatnik M72 oferowany w kooperacji z firmą Nammo.

PGZ WOT
Wyrzutnia M72. fot. Juliusz Sabak

Zakłady Mechaniczne Tarnów proponują m.in. wspominany już wcześniej karabin maszynowy UKM-2000M, granatnik rewolwerowy RGP-40, moździerze rodziny LM-60 oraz karabiny wyborowe Bor, Tor i Alex w szerokiej gamie kalibrów, od standardowego 7,62 mm NATO do 12,7 mm. Wraz z uzbrojeniem ZM Tarnów zaprezentowały również kontenerową strzelnicę modułową, która może być narzędziem przydatnym dla szkolenia formacji Obrony Terytorialnej, gdyż zapewnia dobre warunki szkolenia w niemal dowolnym terenie bez wcześniejszego przygotowania.

PGZ WOT
Fot. Juliusz Sabak

Odrębną kategorię prezentowanych rozwiązań stanowiło uzbrojenie i wyposażenie „inteligentne”. Można tutaj zaliczyć na przykład oferowane przez ITWL bezzałogowce pionowego startu Atrax oraz BSL typu NeoX. Obie maszyny mogą służyć zarówno do działań rozpoznawczych czy poszukiwawczych, jak i do bezpośredniego zwalczania celów.

PGZ WOT
BSL NeoX. fot. Juliusz Sabak

Natomiast na stanowisku Mesko znalazł się ręczny zestaw przeciwlotniczy GROM, wyrzutnia zestawu Spike-LR oraz makieta pocisku rakietowego Pirat, który w połowie przyszłego roku ma być gotów do produkcji seryjnej. Jest to system powstały w oparciu o współpracę polsko-ukraińską. Lekka i znacznie tańsza od wykorzystywanych przez Wojska Lądowe ppk Spike rakieta o zasięgu 2,5 km ma zwalczać pojazdy opancerzone również z krótkiego dystansu będącego w „martwej strefie” zestawów Spike-LR. Naprowadzany na odbity promień lasera Pirat będzie korzystał z podświetlania celów z użyciem uniwersalnego modułu, dedykowanego podświetlaniu celów dla artyleryjskiej amunicji kierowanej kalibru 120 i 155 mm. Sam operator wyrzutni nie będzie posiadał prawdopodobnie układu podświetlającego, ale pocisk będzie musiał „widzieć” podświetlony cel w momencie odpalenia, aby skutecznie rozpocząć naprowadzanie. Z kolei rakiety Spike-LR również mogłyby wejść na uzbrojenie OT, obok Pirata - mogą bowiem zwalczać nawet bardzo ciężko opancerzone pojazdy, w tym nowoczesne czołgi podstawowe, z górnej półsfery, mogą też razić cele zakryte.

Czytaj więcej: Przeciwpancerny węzeł gordyjski 

Pirat Grom Spike
Makieta ppk Pirat, MANPADS Grom oraz ppk Spike-LR. fot. J. Sabak

Prezentowana przez PGZ propozycja może wręcz budzić zazdrość żołnierzy istniejących formacji, na razie jednak jest to oferta Polskiej Grupy Zbrojeniowej i jej wprowadzenie w pełni nie jest przesądzone. W obecnej sytuacji Wojska Obrony Terytorialnej znajdują się w sferze szczególnego zainteresowania MON i ich wyposażenie będzie stanowić w najbliższym czasie sferę szczególnie intensywnych zakupów. Należy też zwrócić uwagę na stanowisko płk Wiesława Kukuły (nominowanego na stopień generała brygady), który podkreśla potrzebę zaopatrzenia OT w nowoczesny, łatwy w obsłudze i eksploatacji sprzęt. Dzięki temu możliwe będzie zarówno skrócenie przeszkolenia w jego użyciu, jak też  zapewnienie długotrwałej eksploatacji przy minimalnym nakładzie pracy związanej z konserwacją i serwisowaniem. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.