Siły zbrojne

Żołnierze WOT szkolą się do zwalczania sytuacji kryzysowych

Fot. DWOT
Fot. DWOT

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej wzięli udział w szkoleniu ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu. Celem współpracy było wsparcie lokalnych społeczności w czasie klęsk żywiołowych i katastrof.

Około 100 żołnierzy z 4. Batalionu Lekkiej Piechoty z Jarosławia wchodzącego w skład 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego odbyło 11 lutego br. wspólne ćwiczenia ze strażakami Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu.   

W misję Wojsk Obrony Terytorialnej wpisane jest wsparcie lokalnych społeczności w czasie klęsk żywiołowych i katastrof. Budowanie kompetencji w tym zakresie jest ważną częścią systemu szkolenia Terytorialsów, którzy w tym aspekcie współpracują z Państwową Strażą Pożarną.

ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy DWOT

Szkolenie to zapoczątkowało cykl przygotowań żołnierzy WOT do wykonywania zadań wsparcia lokalnych społeczności w czasie klęsk żywiołowych i katastrof. W czasie szkolenie ćwiczono praktycznie min. ratownictwo wodne, zabezpieczanie przeciwpowodziowe czy też usuwanie zwalonych drzew. Podobne szkolenia będą prowadzone przez wszystkie brygady obrony terytorialnej wspólnie z właściwymi terytorialnie jednostkami PSP.

Ratownictwo wodne

Przeprowadzone szkolenie prowadzone było w dwóch miejscach. Zasadniczym jego punktem było ratownictwo wodne, zajęcia te zorganizowano na stawach przy ul. Sanockiej w Przemyślu. Szkolenie prowadzili wyspecjalizowani płetwonurkowie z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu.  Po omówieniu zagadnień przez instruktorów i pokazie, żołnierze TSW przystąpili do praktycznego działania, na zmianę pod okiem strażaków uczyli się ratować poszkodowanego z wykorzystaniem specjalistycznego oraz podręcznego sprzętu. 

undefined
Fot. DWOT

W pierwszej kolejności w zbiorniku pokrytym lodem wykonali przerębel. Następnie ochotnicy z grupy ćwiczących żołnierzy przebierali się w odpowiednie skafandry i na zmianę uczyli się ratować poszkodowanego z wykorzystaniem specjalistycznego oraz podręcznego sprzętu. Scenariusze akcji przygotowywali strażacy stopniując trudność wykonania zadań.

Działania w sytuacjach kryzysowych

Równolegle na terenie obiektów Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu żołnierze TSW przygotowywani byli do działania w sytuacjach kryzysowych i klęsk żywiołowych. Instruktorzy PSP uczyli żołnierzy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, usuwania zwalonych drzew oraz układania wałów przeciwpowodziowych z wykorzystaniem worków napełnionych piaskiem w celu budowy zabezpieczenia przeciwpowodziowego.

undefined
Fot. DWOT

Zdaniem Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, struktura WOT projektowana jest w taki sposób, by jak najlepiej wpisać się w pomoc społeczeństwu i służbom wyspecjalizowanym w niesieniu pomocy. Zadanie takie będą realizowane poprzez wsparcie społeczności lokalnych w czasie klęsk żywiołowych, katastrof i innych zagrożeń o charakterze niemilitarnym. Jednakże WOT będą tylko uzupełniały pewne zdolności służb podległych pod MSWiA, a w niektórych specyficznych obszarach mogą zdobyć kluczowe kompetencje.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.