Reklama

Siły zbrojne

MON: Wkrótce rozstrzygnięcie w sprawie modernizacji Orlików

Fot. kpt. pil. Adam Ginalski/Siły Powietrzne
Fot. kpt. pil. Adam Ginalski/Siły Powietrzne

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak poinformował, że w najbliższym czasie ma zostać podjęta decyzja w sprawie modernizacji samolotów PZL-130 Orlik, w celu ich wyposażenia w cyfrowe systemy awioniki (glass cockpit) – pisze ppłk Artur Goławski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Szef MON stwierdził, że w wkrótce ma zapaść rozstrzygnięcie w sprawie modernizacji samolotów szkolno-treningowych PZL-130 Orlik w trakcie wizyty w Radomiu. Minister Siemoniak zaznaczył, iż modernizacja „da szerszą perspektywę, domyka system szkolenia lotniczego”. Zwrócił uwagę, że w październiku 2016 roku planowane są dostawy pierwszych włoskich maszyn M-346 - pisze ppłk Goławski.

W 2013 roku zakończono dostawy szesnastu maszyn PZL-130 zmodernizowanych do wariantu TC-II. W ramach realizowanych prac zmieniono również system eksploatacji z „remontowego” na „według stanu technicznego”. Natomiast na początku 2014 roku Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozpoczęciu analizy rynku w sprawie modernizacji dwunastu maszyn TC-I do standardu TC-II glass cockpit. Maszyny tego typu mają stanowić pośrednie ogniwo pomiędzy wcześniej zmodyfikowanymi TC-II, a odrzutowymi maszynami M-346.

EADS PZL „Warszawa-Okęcie” podjął wraz z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych 2011 roku prace nad programem modernizacji samolotu PZL-130 TC-II do standardu Orlik MPT. Ich założeniem było zbudowanie wariantu polskiej maszyny szkolno-treningowej,  dysponującego wyposażeniem kabiny podobnym, jak w odrzutowych M-346 Master i wielozadaniowych F-16C/D. Ma to umożliwić zapoznanie się z cyfrową awioniką na wcześniejszym etapie szkolenia pilotów. Orlik MPT został zaprezentowany w marcu 2014 roku, a w październiku odbył się pierwszy lot maszyny. 

Reklama

Komentarze (10)

 1. drutkolczasty

  po prostu...PIĘKNY

 2. kzet69

  Orlik jako szkolenie podstawowe OK, jako szkolenie zaawansowane musi być samolot odrzutowy, nie da się bezpiecznie przesadzić pilota z awionetki na F-16!

  1. ww

   Proszę Pana w latach 60-tych w lotnictwie polskim / grupa 100 / przeszkalano ludzi z szybowców na samolot odrzutowy .

 3. Greenhead

  Na wschodzie niespokojnie, Zachód nas ma w d.... a i orliki .....................

 4. Janko-zmanipulowanyprzezTVNy

  Czytając Wasze żałosne komentarze nasuwa się jedna rada dla Ministra Obrony- należy opóźnić wprowadzenie nowoczesnego uzbrojenia, żeby nie daj Boże nie zostało to połączone z kampanią...

  1. Moshe Schwantz

   ...i sam sobie odpowiedziałeś chłopaku, bo można i tym bardziej trzeba kupować nowoczesne uzbrojenie, tylko nie przepłacać za nie, by za "przepłatę" obdzielać posłów, ministrów i innej maści decydentów.

 5. ww

  Szybowce - symulator - Orlik - symulator - F-16. Taka powinna być kolejność szkolenia pilotów myśliwskich do czasu produkcji własnego polskiego uzbrojonego s-tu szkolno - treningowy np. EM-10 Bielik . M-346 Master do szkolenia pilotów myśliwskich w Dęblinie nie jest potrzebny - szkoda pieniędzy podobnie jak kupno włoskiego Pendolino . Niech p. Majewski odda ze swojej pensji .

  1. rmarcin555

   Jeszcze drzwi od stodoły koniecznie. Nie uważasz, że szkolenie pilotów w zakresie podstawowym na myśliwcu jest pomysłem odrobinę poronionym? Budowa własnego samolotu szkolnego, bo dla mnie nie istnieje coś takiego jak szkolno-bojowy raczej w naszych warunkach nie ma sensu. Po pierwsze czas, po drugie koszty. To się nigdy nie zbilansuje. Producentów tego typu sprzętu na świecie jest trochę i nie ma sensu się pchać w imię kompleksów.

 6. sokole łapy

  Mastery w październiku tylko nie piszą jakiego roku.

  1. Irek

   Pisze 2016

 7. pilot

  Po co z Syrenki robić Ferrari, przecież to samolot szkolenia podstawowego i wstępnej selekcji - szkoda na ten traktorek kasy. Wsadzą trochę elektroniki i będą stały ciągle zepsute. Lepiej kupić więcej odrzutowych niż marnować pieniądze na samolot który nie strzela, nie przenosi żadnego uzbrojenia.

 8. sorbi

  "w październiku planowane są dostawy pierwszych włoskich maszyn M-346 - pisze ppłk Goławski" -TZN, że W PAŹDZIERNIKU PRZYLECI ŚWIEŻUTKA KIEŁBASA WYBORCZA NA TLE, KTÓREJ BĘDZIE SIĘ MOŻNA FOTOGRAFOWAĆ I wygłaszać pieśni pochwalne ku czci ekipy rządzącej i jej "wielkiej modernizacji" technicznej armii. Do tego należy dodać pasztet wyborczy w postaci zwodowanego do tego czasu Kormorana II i patrolowca Gawron jako starą kaszanę, w którą w końcu tchnięto życie, bo F-16 już się trochę przejadły wyborcom i wyblakły w blasku fleszy

 9. chasim

  Takkk wkrótce również od paru miesięcy rozstrzygnięcie na MALE, ogłoszenie przetargu na Mieczniki, Czaple, Orki...

 10. zainteresowany

  ,,Zwrócił uwagę, że w październiku planowane są dostawy pierwszych włoskich maszyn M-346 - pisze ppłk Goławski.`` - przyspieszenie dostaw o rok czy pomyłka?

Reklama