Reklama

Siły zbrojne

MON: prawie 32 tys. wniosków o wstąpienie do wojska

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas przysięgi wojskowej elewów służby zasadniczej/ Fot. MON
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas przysięgi wojskowej elewów służby zasadniczej/ Fot. MON

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że od czasu rozpoczęcia kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” do służby w Wojsku Polskim - w różnych formach - zgłosiło się ponad 32 tys. osób.

Jak informuje MON, minister wziął udział w przysiędze wojskowej blisko 1800 żołnierzy, którzy wstąpili do Wojska Polskiego i rozpoczęli przygotowawczą służbę wojskową. Żołnierze szkolili się w 29 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju w specjalnościach zarówno Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, jak i Marynarki Wojennej RP.

Minister Błaszczak zwracając się do zebranych na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie przypomniał, że jednym z jego priorytetów, jako ministra obrony narodowej, jest wzrost liczebności Wojska Polskiego. Szef MON poinformował, że prowadzona przez resort obrony kampania „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” od momentu jej rozpoczęcia prawie rok temu przyniosła ponad 32 tysiące zgłoszeń do służby wojskowej, zarówno do służby przygotowawczej, Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i służby zawodowej.

Żołnierze Wojska Polskiego, pierwsze wrażenie, jakie dzisiaj mamy to: jest moc, jest siła! To bardzo dobrze wróży na przyszłość. Polska jest bezpieczna, kiedy ma takich żołnierzy: wyszkolonych, sprawnie dowodzonych i dysponujących odpowiednim, nowoczesnym sprzętem. Dziękuję wam za to, że postanowiliście wstąpić do Wojska Polskiego. Mam świadomość tego że służba w Wojsku Polskim nie jest łatwa. Ale przynosi wiele satysfakcji - bronicie Ojczyzny. To wielkie wyróżnienie, ale i odpowiedzialność.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

 Wielu z przysięgających to ochotnicy, którzy zaplanowali swoją przyszłość dzięki kampanii, którą minister zainaugurował w Lublinie, 14 października 2018 roku:

Rok temu rozpocząłem kampanię Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej. W ciągu roku, 32 tysiące obywateli naszego kraju, zdecydowało o przystąpieniu do Wojska Polskiego. Cieszę się z takiej postawy. To bardzo ważne dla naszej przyszłości.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

 Kampania „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” umożliwiała wszystkim zainteresowanym kontakt z wojskowymi zespołami rekrutacyjnymi, a niezdecydowanym poznanie realiów służby wojskowej. Kolejne edycje kampanii odniosły wymierny sukces. Minister Mariusz Błaszczak wskazał również na aspekty finansowe. Na podwyżki uposażeń żołnierzy Wojska Polskiego Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczyło w 2019 roku 710 milionów złotych.

image
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas przysięgi wojskowej elewów służby zasadniczej/ Fot. MON

- Moim zadaniem jako ministra obrony narodowej jest spowodowanie także, aby ci, którzy służą naszej ojczyźnie byli godnie wynagradzani. W tym roku miały miejsce najwyższe w ciągu ostatnich wielu lat podwyżki dla żołnierzy Wojska Polskiego. Przeciętne wynagrodzenie wraz z dodatkami i dodatkowym uposażeniem rocznym wzrosło w tym roku z 4940 złotych do 5530 złotych. Szczególnie zależało mi na tym, aby największe podwyżki trafiły do tych żołnierzy, którzy byli najniżej uposażeni – przypomniał minister.

Ale gotowy jest także zbilansowany budżet na rok przyszły - 2020. W połowie września złożyłem wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy, zwierzchnika sił zbrojnych, o podwyżkę na rok przyszły. Znając pana prezydenta Andrzeja Dudę, jego troskę i dbałość o Wojsko Polskie, jestem spokojny, że pan prezydent ten wniosek zaakceptuje. W tym wniosku została zawarta podwyżka uposażenia z 5530 złotych na 6150 złotych. To także jest godna podwyżka - wzrost jeszcze wyższy od tego w 2019 roku.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Szef MON wyróżnił dziesięciu elewów, którzy osiągnęli wysokie wyniki podczas szkolenia wojskowego. Szef resortu obrony narodowej podziękował nowo zaprzysiężonym żołnierzom za ich decyzję o wstąpieniu do Wojska Polskiego, a ich rodzinom za wsparcie swoich najbliższych:

Gratuluję wszystkim paniom i panom, którzy złożyli dziś przysięgę, szczególnie gratuluję wyróżnionym. Życzę wam tego, aby służba w Wojsku Polskim przynosiła wam satysfakcję. Życzę wam sukcesu w służbie najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

 Minister obrony narodowej w asyście najważniejszych dowódców Wojska Polskiego oraz nowo zaprzysiężonych elewów złożył również wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (12)

  1. :)

    Działko GSz-6-23 dla naszych Terytorialsów ;)

  2. Kowalski

    Nowe irydy i iskry dla naszych Orłów

  3. Zainteresowany

    Rodzice kolegi byli na opisanej przysiędze. Zwożenie żołnierzy z całej Polski celem zapełniania placu jest kpiną i marnotrawstwem środków. Co więcej, używanie przysięgi żołnierzy jako miejsca na realizację kampanii wyborczej jest kpiną. Na szczególne piętnowanie zasługują słowa w których pan Minister mówi o podwyżkach które za Jego sprawowania urzędu zostały wprowadzone (podaje jeszcze konkretne kwoty). Ponad to, z relacji ww. rodzicow wynika że podały tam jeszcze konkretne obietnice podwyżek w roku 2020. Gdzie jest ta słynna apolityczność SZ RP zawarta w konstytucji?

    1. Patcolo

      W słowach "stać na straży konstytucji" to tak na marginesie

    2. urynał

      No, to byle byście o tym pamiętał przy urnie wyborczej.

    3. Zainteresowany

      Słowa o których mówisz są częścią Roty przysięgi wojskowej. Mnie chodziło o: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 r., przyjęta przez Naród w referendum konstytucyjnym w dniu 25 maja 1997 r., podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 16 lipca 1997 r. Art. 26.2. Siły Zbrojne zachowują neutralność w sprawach politycznych oraz podlegają cywilnej i demokratycznej kontroli

  4. Okręcik

    A jaki to sprzęt dla nich mamy? T72, stare BWP? Stan liczebny armii to jedno, ale dziś najważniejszy jest sprzęt dla tych, którzy już służą. Biedni Węgrzy, mało liczebni a kupują 44 Leopardy a7+, a bogata, 40 mln prawie Polska ma ponad setkę a5 i od 5-6 lat nic nie kupiła konkretnego.

  5. Marek

    By w Polsce było silne wojsko, służby trzeba oficerów z doświadczeniem a nie pociotków robiących karierę na plecach oficerów często z PRL.

  6. Oficer rezerwy

    Mądrych, kompetentnych i przewidujących polityków. Znakomitej, doskonale wykształconej kadry, zdyscyplinowanych, doskonale wyszkolonych żołnierzy. Najnowocześniejszego sprzętu produkowanego, przede wszystkim, w Kraju. Tego życzymy sobie i Wojsku Polskiemu!

  7. dim

    Ale gdyby Kurdowie z góry zapłacili z F-35 i Himarsa - z dostawą, gdy tylko utworzone zostanie ich państwo, plus 5-10 lat - wtedy byli by bezpieczni ! --------- Bzdury, prawda? Więc czemu niektórzy nie zauważacie, że nie tylko w Kurdystanie takie nadzieje, to byłyby bzdury ? USA pilnują własnych interesów, nie cudzych. W takiej Arabii, czy Katarze też pilnują tylko własnych interesów - ropa ma być sprzedawana za dolary, nie za inną walutę. Na pewno pamiętacie z filmów ten stary numer, gdy żołnierz wystawiał z okopu, na kijku, samą swoją czapkę ? Jeśli był ostrzał wroga, wróg strzelał w tę czapkę... - i w tym czasie być może dało się zaobsewrować skąd padają strzały. No to taka amerykańska czapka, w którą wszyscy wariaci marzą, by wycelować czymś, nazywa się teraz Izrael. I tyle jest tej "przyjaźni".

  8. Xpol

    Do silnej armii bardzo dużo mam brakuje. Przede wszystkim broni jądrowej lub porównywalnej i środków przenoszenia.

    1. nikt ważny

      A nie po prostu odpowiedniej ilości "jaj" i "rozumu" większej części Narodu? Traktujemy jako sukces stacjonowanie obcych wojsk bo to sojusznicy a tymczasem prawdziwym sukcesem byłoby gdyby sojusznicy nie musieliby tu stacjonować ale w 24 godziny bez osiągania byliby tu w razie potrzeby. Gdzie mamy ogólne przeszkolenie wojskowe? Gdzie mamy przysposobienie obronne w szkołach. Gdzie mamy w "ramach" tego "przysposobienia" naukę strzelania w szkołach średnich? Mamy wielkie problemy z umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy (pominę te mentalne natury pseudo politycznej), kierujemy się jakim idiotyczną definicją "pacyfizmu", dajemy przestępcom (bezspornym) prawa, a niektórych potencjalnych wybieramy na "przedstawicieli" a ty tu o jakiejś broni jądrowej. Mają własną armię, przeszkolony Naród który nawet jeśli spiera się o poglądy to z kulturą oraz żadnych obcych wojsk i "agentów wpływu" innych państw u siebie bez problemu mielibyśmy broń atomową, choćby po to by mieć choć moim zdaniem wystarczy duże nasycenie bronią rakietową taktyczną i strategiczną lecz konwencjonalną i to już jest nie tylko silna armia ale silne Państwo. A kilka strategicznych środków, np. na OP rezydujących gdzieś na morzach i oceanach wystarczyło za balans wobec tysięcy środków potencjalnych przeciwników.

    2. Prof. Gazmajster

      Za 10 lat konsekwentnych rządów może do tego dojdziemy. Sza.

  9. okon

    Czyta sie ten artykuł i... tak jakbym już to czytał. Powtórki, powtórki a treści niewiele.

  10. Kris28

    Ilu w tym czasie odeszło?

    1. PTE zeeed

      Zapewniam Cię że dużo... To nie jest tak jak cywilom się wydaje że tak fajnie w armii. Pracowałem w wielu firmach w pl i ue, mon jest tą najgorszą opcją...

  11. Armia

    Gratulacje, doprowadzić do liczebności 250 tys wraz z terytorialsami.

    1. Infernoav

      I jakiego sprzętu będą używali? Skoro my mamy sprzętu dla 4 dywizji.

  12. Waldek

    Brawo

Reklama