Reklama

Siły zbrojne

MON podtrzymał deklarację podwyżek dla cywilnych pracowników wojska i zapowiada jednorazowe premie

Fot. Związek Pracowników Wojska „Tarcza”
Fot. Związek Pracowników Wojska „Tarcza”

Resort obrony podtrzymał deklarację o podwyżce wynagrodzeń pracowników cywilnych MON średnio o 500 zł od stycznia 2020 r. - poinformował NSZZ Pracowników Wojska. W tym roku, przed świętami pracownicy cywilni wojska mają jednorazowo otrzymać 1000 złotych premii.

NSZZ Pracowników Wojska poinformował na swoich stronach internetowych o spotkaniu strony społecznej z przedstawicielami MON. Informację zamieściła Sekretarz Związku Elżbieta Romańska. PAP potwierdziła te informacje u innych przedstawicieli związków zawodowych, obecnych na spotkaniu. Z informacji tych wynika, że w czwartek przedstawiciele wszystkich związków zawodowych pracowników cywilnych działających w MON spotkali się z wiceministrem obrony Wojciechem Skurkiewiczem oraz dyrektorem Departamentu Spraw Socjalnych Wojciechem Drobnym.

Minister Skurkiewicz poinformował podczas tego spotkania, że resort obrony podtrzymuje swoją deklarację o podwyższeniu wynagrodzeń pracowników opłacanych z budżetu MON średnio o 500 zł brutto od stycznia 2020 r. Dodatkowo, jeszcze w tym roku zostanie wypłacona pracownikom cywilnym wojska w formie nagrody lub premii kwota 1000 zł brutto. Zasady podziału środków przeznaczonych na podwyżki mają zostać uzgodnione po podpisaniu przez Prezydenta RP ustawy budżetowej na rok 2020 - napisano w informacji. Natomiast wedle relacji Marka Kazimierczaka, szefa Związku Pracowników Wojska "Tarcza" pięćsetzłotowa podwyżka ma w 2020 r. dotyczyć wszystkich pracowników.

Podczas spotkania z kierownictwem MON przewodniczący NSZZ Pracowników Wojska Zenon Jagiełło wystąpił do ministra Skurkiewicza "o podjęcie działań mających na celu, aby dodatkowa premia lub nagroda została wypłacona również dla pracowników Wojskowych Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, Muzeów, AMW (Agencja Mienia Wojskowego) i spółek, oraz pracowników uczelni wojskowych".

Ponadto podnieśliśmy problemy dotyczący zwiększenia zatrudnienia w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury, wprowadzenie 24-godzinnego czasu pracy w formie dyżurów dla Oddziały Wart Cywilnych, możliwość prowadzenia kursów doskonalących przez MON, wyrównania dysproporcji płacowych w jednostkach wojskowych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, zaplanowania podwyżek dla jednostek dotowanych, zatrudnienie kucharzy i stewardess. Nasi przedstawiciele zaproponowali, aby w miesiącu styczniu 2020 r. negocjować zmiany w PUZP związane z tabelami zaszeregowania

NSZZ Pracowników Wojska

 W czwartek szef MON Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze, że resort obrony jeszcze w tym roku przeznaczy ponad 43 mln zł na premie dla cywilów w wojsku. Według relacji związkowców te pieniądze mają trafić do pracowników jeszcze przed świętem.

W marcu 2019 r. resort obrony przyznał pracownikom cywilnym średnio po 300 zł brutto podwyżki z wyrównaniem od początku roku. Przy tej okazji resort obrony deklarował też, że podejmuje zabiegi, by na 2020 r. zaplanowano podwyżki wynagrodzeń pracowników resortu obrony narodowej w średniej kwocie 500 zł. Podwyżki resort przyznał po serii spotkań ze związkami zawodowymi pracowników cywilnych MON. Podczas tych spotkań wszystkie związki postulowały podwyżki większe, niż proponowało MON — związkowcy oczekiwali podwyżki o 550 zł brutto.

Resort podawał wtedy — w kalkulacjach przedstawionych związkowcom — że liczba stanowisk pracowników cywilnych (zatrudnienie bazowe) to 45 732 tys. Resort oszacował też, że najniżej zarabiających pracowników cywilnych wojska jest (przed zatwierdzaną w marcu podwyżką) w przedziale zarobków od 2100 zł do 2600 zł (przeciętne wynagrodzenie 2465 zł brutto) - 2607, w przedziale 2601 zł - 3100 zł (przeciętne wynagrodzenie - 2908 zł brutto) - 16 437 i w przedziale 3101 zł - 3600 zł (przeciętne wynagrodzenie 3307 zł brutto) - 16 653.   Centrum Operacyjne MON zwraca jednak uwagę, że blisko 25 proc. pracowników resortu to byli wojskowi, którzy pobierają także emerytury wojskowe, zatem utrzymują się z podwójnych świadczeń — poinformował w sobotę PAP resort obrony.

Źródło:PAP

Komentarze (6)

 1. Bez owijania

  Jakoś tej podwyżki jeszcze nie ma i nie sądzę, żeby wszyscy dostali po 500.

  1. Aleksandra

   Oczywiście że nie będzie 500.Jakieś odliczanki zawsze są. Wyjdzie koło 450.W moim przypadku wszyscy po równo. Nieważne wykształcenie, staż, stanowisko. I to jest nie w porządku. Bo mi ta kwota musi zostać rozbita na zasadniczą i wyslugę. Młody wszystko dostanie do zasadniczej. Czyli jak osiągnie pełną wyslugę przeskoczy mnie z 30letnim stażem.Beznadzieja.

  2. riki

   Jako wartownik cywilny dostalem 200 zl. To w ogóle jest nieporozumienie, wykonujemy obowiązki jak pracownik wpjska, ale jestesmy nazywani wartownikami cywilnymi i mamy mniejsze pensje przez to!

 2. Olo

  I gdzie te 500zł, dziś dostałem wyrównanie za styczeń i luty kwota 506.30zł żenada. Nie dość za że zmianą najniższej krajowej znów wrzucili nas do jednego kotła i z premią 10% najniższa krajowa. I to jest podziękowanie dla WSP...

 3. Polak Patriota

  Przykro powiedzieć, ale NIE wszyscy pracownicy cywilni MON otrzymali premię przed Świętami w wysokości 1000 zł.

  1. Łukasz

   Premia NIE jest obowiązkowa

  2. Alek

   Ale przed świętami mile widziana, szczególnie gdy się ma zasadniczą pensję aż 2600 brutto.

 4. mis

  Co sie czepiacie emerytów żołnierzy...wiekszość u nas to wczesniejsza emerytura i chłopaki dorabiaja...łącząc ich niby 2 dochody wychodzi im to co mieli jak byli żołnierzami...oczywiście niższego szczebla. Większy problem jest raczej z emerytami cywilami...trole i dzidzie pierniki zajmuja miejsce młodym i prawnym komputerowo ..oni to zarabiaja pemsja + emerturka i wychodzi gratis jedna wpłata.

 5. Robert Ex.

  Czyli na 1 wojaka przypada 1 urzędnik w WP . Jakby 2 cywilnych pracowników przypadało to wzrosłaby obronność .

 6. Pracownok

  Właśnie, pogonić emerytów i uzdrowi się sytuacja..