Reklama

Siły zbrojne

Modernizacja infrastruktury szkoleniowej Wojsk Lądowych

Oferta Cubic dla Wojsk Lądowych RP obejmuje oprzyrządowanie żołnierzy, pojazdów opancerzonych i platform bojowych. Screen: Cubic
Oferta Cubic dla Wojsk Lądowych RP obejmuje oprzyrządowanie żołnierzy, pojazdów opancerzonych i platform bojowych. Screen: Cubic

Na początku 2016 roku, po zakończeniu wieloletniego przeglądu systemów szkoleniowych oferowanych przez dużych zagranicznych dostawców, Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) rozpoczął proces przetargowy mający na celu modernizację systemów szkoleniowych wykorzystywanych w Wojskach Lądowych RP. Efektem tych działań było kompleksowe zapytanie ofertowe skierowane do zakwalifikowanych do przetargu firm. Wdrożenie nowoczesnego, w pełni oprzyrządowanego systemu szkoleniowego w Wojskach Lądowych stanowi fundamentalną część planów MON, którego celem jest kształcenie kadry sprawnych i elastycznych dowódców, a także przygotowanie armii do działania w trudnym środowisku bezpieczeństwa współczesnej Europy.

Artykuł przygotowany przez Cubic Global Defense.

Szkolenie poligonowe z wykorzystaniem oprzyrządowania poprawi zdolność polskich Wojsk Lądowych w zakresie utrzymania wysokiego poziomu zdolności militarnych dla potrzeb obrony narodowej i odstraszania. 

Szkolenie wirtualne stanowi uzupełnienie szkolenia poligonowego szczególnie na poziomie żołnierza, drużyny i plutonu. Jedyną amerykańską firmą zakwalifikowaną przez Inspektorat Uzbrojenia do uczestnictwa w przetargu jest Cubic Global Defense, z siedzibą w San Diego w Kalifornii – światowy lider w dziedzinie laserowych symulatorów i oprzyrządowania do szkolenia poligonowego.

Referencje Cubic Global Defense

Cubic to obecnie największy dostawca poligonowych systemów szkoleniowych na świecie – w ostatniej dekadzie dostarczył takie systemy ponad dziesięciu członkom NATO, realizuje też wiele modernizacji. Wyposażenie dostarczane przez Cubic jest w pełni zgodne z systemami wykorzystywanymi przez wszystkich członków NATO. Jest ono intensywnie wykorzystywane w Połączonym Wielonarodowym Centrum Gotowości (Joint Multinational Readiness Center - JMRC) obsługiwanym przez Dowództwo Szkolenia 7 Armii USA (7th Army Training Command). Mieści się ono na poligonie Hohenfels w Niemczech, gdzie siły zbrojne Stanów Zjednoczonych regularnie trenują operacje lądowe wspólnie ze swoimi europejskimi sojusznikami. W ramach umów podpisanych z brytyjskimi i kanadyjskimi wojskami lądowymi symulatory laserowe Cubic przeszły w ostatnim czasie modernizację w celu zapewnienia zgodności ze standardem NATO UCATT w zakresie laserów. Wykorzystanie symulatorów Cubic zwiększy realizm i efektywność szkolenia w środowisku zbliżonym do rzeczywistego pola walki.

image
POLSCY I AMERYKAŃSCY ŻOŁNIERZE PODCZAS WSPÓLNEGO SZKOLENIA Z UŻYCIEM LASEROWYCH SYMULATORÓW CUBIC. FOT. CUBIC

Symulatory laserowe, oprzyrządowanie i szkolenie wirtualne – wszystko to podnosi złożoność ćwiczeń, wywierając większą presję na jednostki i dowódców podczas realizacji wymagających scenariuszy misji wojskowych, ułożonych tak, aby odzwierciedlać realne wyzwania pola walki.

Najważniejszym aspektem treningu poligonowego z użyciem oprzyrządowania jest wykorzystanie tych rozwiązań do prowadzenia odprawy po ćwiczeniach (After Action Review - AAR). AAR stanowi kulminację działań szkoleniowych umożliwiając dowódcom konstruktywną krytykę rezultatów szkolenia jednostek, ułatwiając wyciąganie wniosków i pozwalając na ocenę ich gotowości bojowej według obiektywnych standardów szkoleniowych. Opracowane przez Cubic oprogramowanie do kierowania ćwiczeniami CATS Metrix™ udostępnia realistyczne, wszechstronne możliwości szkoleniowe Wojsk Lądowych RP . Nowoczesna technologia silnika gry stanowiąca cześć oprogramowania CATS Metrix™ pozwala na wysoce realistyczne odtwarzanie przebiegu ćwiczeń poligonowych.

image
Oprogramowanie CATS Metrix™ umożliwia jednoczesne wyświetlanie przebiegu ćwiczeń w 2D i 3D pokazując status danej jednostki oraz wskaźniki analityczne dotyczące żołnierzy, pojazdów i oddziałów. Screen: Cubic

Oprogramowanie i sieć radiowa mogą być w łatwy sposób dostosowane do różnej liczby uczestników. Mogą one obsłużyć nawet 4 000 jednostek szkoleniowych (żołnierzy, pojazdów i innego sprzętu). w pełni spełniając polskie wymagania zawarte w specyfikacji przetargowej. System może imitować ogień artyleryjski, ataki z użyciem broni chemicznej i biologicznej, wsparcie powietrzne, a także uderzenia z wykorzystaniem broni powietrze-ziemia.

image
Oprogramowanie CATS Metrix™ umożliwia symulację ataku powietrze-ziemia z udziałem samolotów nieprzyjaciela. Screen: Cubic

W środowisku szkoleniowym można umieścić syntetyczne pola minowe stanowiące utrudnienie dla nacierających oddziałów. Przeszkody tego typu oraz inne przypadki użycia broni, z którymi można się zetknąć podczas prawdziwych działań bojowych zwiększają realizm ćwiczeń polskich żołnierzy. Scenariusze ćwiczeń uwzględniają także wszechstronną symulację działań medycznych, co zwiększa złożoność ćwiczeń i ich realizm.

Podczas ćwiczeń na poligonie systemy symulacji wykorzystują niezawodną, dedykowaną sieć radiową zoptymalizowaną do pracy w środowisku centrum szkolenia bojowego. Mobilna sieć radiowa w połączeniu z urządzeniami GPS zintegrowanymi z systemami używanymi przez żołnierzy umożliwia precyzyjne śledzenie ich położenia pozwalając na wykorzystanie w ćwiczeniach bardziej skomplikowanych rodzajów broni, takich jak artyleria  dalekiego zasięgu czy broń nie wymagająca widoczności celu.

image
Nowoczesne technologie, takie jak parowanie geometryczne, spełniają wymagania Wojsk Lądowych RP. Screen: Cubic

Rozwiązania te zwiększają realizm ćwiczeń dzięki możliwości włączenia do scenariuszy treningowych rodzajów broni, np. moździerzy, których dotychczas nie uwzględniano ze względu na przeszkody natury technicznej.

Podsumowanie

Oferta Cubic w zakresie taktycznego systemu symulacji pola walki dla Wojsk Lądowych RP to sprawdzone rozwiązanie o niskim poziomie ryzyka, oparte na rozwiązaniach symulacji zapewniających najwyższy poziom realizmu oraz sieciach łączności radiowej. Cubic dostarcza takie systemy szkoleniowe odbiorcom z całego świata, ma też szeroką bazę klientów w Europie. Aby zwiększyć poziom gotowości operacyjnej i obniżyć koszty eksploatacji Cubic stworzy w Polsce centrum serwisowe, które zajmować się będzie wsparciem eksploatacji systemu w ramach wieloletniej gwarancji.

Więcej na temat taktycznych systemów symulacji pola walki można się dowiedzieć na stoisku firmy Cubic podczas targów MSPO 2018 w Kielcach w dn. 4-7 września, hala F stoisko F-15.

Artykuł przygotowany przez Cubic Global Defense.

Reklama

Komentarze (4)

  1. rabinhood

    ja bym się do wojaków nie przyczepiał, chociaż widać dużą różnicę w wyposażeniu. Amerykanie trzymają broń przy ramieniu, bo mają kolimatory, więc linia celowania jest bark, oko. Ten od prawej jest ewidentnie leworęczny i najpewniej lewooczny a sposób trzymania może wynikać ze specyficznych nawyków. Jak jest tylko skuteczny to może sobie strzelać nawet z biodra. Przeraża brak nakolanników i pewnie nałokietników oraz nie ma żadnych szyn na hełmach do np. noktowizorów.

  2. rododendron

    Oby udało się to wprowadzić. Takie szkolenia to najlepszy i najtańszy sposób znacznego podniesienia wartości bojowej żołnierzy.

  3. ZeSchodówSpadł

    Bo większość poważnych dowódców boi się takich tematów... Gdy-ż jak kończyli szkołę oficerską 20 lat temu, to niczego takiego nie było, a najważniejsze na zajęciach było równaj w prawo... i jak byli dowódcami plutonów, kompanii, batalionów, to też - w przypadku kontroli zajęć - to \"równaj w prawo\" było najważniejsze... Na zdjęciu masz dwóch żołnierzy amerykańskich i dwóch polskich. Spójrz dokładnie, jak trzymają broń. U armii sojuszniczej widać wypracowane nawyki i w miarę prawidłowe trzymanie broni nawet podczas zwykłego marszu. Nasi żołnierze trzymają broń... hmmm.... bezrefleksyjnie ;p

  4. marian

    Bardzo ważny temat, a po kilku dniach zero komentarzy. Widać nie każdy ma świadomość, że dobrze zorganizowane ćwiczenia, zbliżone do realnej walki, są równie ważne, jeśli nie ważniejsze niż nowy sprzęt

Reklama