Reklama

Siły zbrojne

Mistrale na pickupach chronią ukraińskie niebo

Fot. Ministerstwo obrony Litwy.
Fot. Ministerstwo obrony Litwy.

Ukraina otrzymała od Norwegii i Francji już jakiś czas temu zestawy przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu Mistral. Zestaw ten jest nieco cięższy niż klasyczne odpalane z ramienia Stingery czy polskie Pioruny. Ukraińcy zdecydowali się na wykorzystanie go na pojazdach typu pickup.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rząd Norwegii przekazał około 100 pocisków Mistral, które wraz z partią wyrzutni pochodzą z zasobów norweskiej Marynarki Wojenneji. Jak widać są one już używane, przez siły ukraińskie, do zwalczania rosyjskich środków napadu powietrznego. Sami użytkownicy mieli za jego pomocą zestrzelić kilka dronów, przyczyniając się do rosnących strat Rosjan w tym typie uzbrojenia. Poza Norwegią systemy Mistral przekazała także Francja.

Czytaj też

Warto jeszcze zwrócić uwagę na platformę, na jakiej jest przewożony ten system na Ukrainie. Mają to być samochody typu pickup 4x4, jak widoczny na zdjęciach Fiat Fullback. Umieszczenie zestawu przeciwlotniczego bardzo krótkiego zasięgu na lekkim pojeździe to dobre rozwiązanie, zapewniające większą mobilność. Można też iść o krok dalej i na podwoziu o masie 3,5 tony czy nawet lżejszym stworzyć zintegrowany zestaw przeciwlotniczy, z własnym systemem celowniczym, łącznością, ale też możliwością zasilania chłodzenia głowic MANPADS.

Reklama

Czytaj też

Produkcja tej broni w pierwszym wariancie rozpoczęła się w 1989 roku. Wystrzeliwane pociski rakietowe naprowadzane są na podczerwień i mogą razić cele w odległości do maksymalnie 5-7 km (w zależności od wersji). System nie może być odpalany z ramienia (jak Stinger, Igła czy Grom/Piorun) i wymaga ustawienia na specjalnym stanowisku ogniowym, które może być przewożone przez pojazd i rozstawiane w wybranym miejscu, lub zintegrowane ze środkiem transportu.

Systemy Mistral weszły do produkcji w 1989 roku i były dostarczane do sił zbrojnych ponad 30 państw, w tym : Austrii, Brazylii, Chile, Kolumbii, Cypru, Ekwadoru, Estonii, Finlandii, Francji (kraj producenta), Węgier, Indonezji, Maroka, Nowej Zelandii, Norwegii, Omanu, Pakistaun, Filipin, Korei, Singapuru, Hiszpanii .

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. X

    Chmmm, czyli co, "Kusze" to nie był taki głupi pomysł..?

Reklama