Reklama

Siły zbrojne

Minister Mroczek o planach wzmocnienia Podkarpacia

Modernizacja sił zbrojnych, perspektywy wzmocnienia jednostek wschodniej ściany Polski oraz wykorzystanie potencjału młodych ludzi zdolnych do wzmocnienia systemu bezpieczeństwa państwa  to główne cele wizyty sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej (MON) Czesława Mroczka w jednostkach 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

12 listopada br. podczas pobytu w 21 Dywizjonie Artylerii Samobieżnej (21 das) oraz 14 Dywizjonie Artylerii Przeciwlotniczej (14 daplot) w Jarosławiu wiceszefowi resortu ON towarzyszył członek sejmowej komisji obrony narodowej poseł Tomasz Kulesza. Obaj bardzo mocno podkreślali rolę wojska i przemysłu obronnego dla regionu podkarpackiego oraz całego kraju. „Chcemy mieć skuteczne własne siły zbrojne o liczącym się potencjale, a drugim filarem naszego bezpieczeństwa jest nasze członkostwo w NATO oraz zdolność całego sojuszu do obrony terytorium państw członkowskich. Podstawą jest przeprowadzenie procesu modernizacji”- wyjaśnił wiceminister.

Artyleria oraz obrona powietrzna, a w przypadku Jarosławia przeciwlotnicza to jedne z najważniejszych pozycji z Planu Modernizacji Technicznej SZ RP w latach 2013-2022. W przyszłości oba pododdziały 21 das i 14 daplot mają zostać wzmocnione nowym uzbrojeniem, min. haubicami samobieżnymi Kryl oraz zestawami rakietowymi Piorun.

Modernizacja stwarza ogromną szansę na rozwój polskiego potencjału obronnego, a w szczególności przemysłu i nauki. Żeby to wszystko się udało w ostatnich miesiącach dokonaliśmy konsolidacji rodzimej zbrojeniówki w Polskiej Grupie Zbrojeniowej PGZ. Grupa, która skupia ponad 30 podmiotów branży zbrojeniowej jest dla resortu ważnym partnerem w realizacji ambitnego planu modernizacji technicznej.

Dodał sekretarz stanu w MON.

Minister poruszył także kwestię wzmocnienia jednostek wojskowych na wschodniej ścianie Polski. Wskazał, że ma się to odbywać przez wyposażanie jednostek w nowy sprzęt oraz zwiększenie ilości etatów w wybranych jednostkach. „W perspektywie najbliższych tygodni Sztab Generalny WP przeanalizuje sytuację oraz przedłoży projekt zmian w tym zakresie. Następnie będzie on przedstawiony na szczeblu kierownictwa resortu oraz podjęte zostaną stosowne decyzje”- wyjaśnił minister Mroczek.

Podkarpacie to rejon bardzo silnie związany z wojskowymi tradycjami, na którym działa wiele inicjatyw pro obronnych. W związku z tym jednym z istotniejszych wątków wizyty była trwająca dyskusja na temat odpowiedniego wykorzystania potencjału młodych ludzi, którzy chcą wzmacniać system bezpieczeństwa państwa.

 

 

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. HSW

  Podkarpacie musi być silnie militarnie nie tylko dlatego że graniczy z ukraińską dziczą ale także ze względu na usytuowaną tam Hutę Stalowa Wola produkującą sprzęt dla wojska.

 2. dino

  W rejonach górzystych armia powinna być wyposażona w pojazdy 4x4 z pociskami ppnc.o przebijalności pancerza co najmniej 1200 mm.Polska Grupa Zbrojeniowa powinna już pracować nad takimi kierowanymi pociskami a nie jak się pali to kupować za ciężkie dolary.

  1. Tom

   To prawda, u nas się nie myśli z wyprzedzeniem tylko działa na łapu-capu gdy się pali pod tyłkiem.

 3. dino

  Panie Ministrze.Bryg.21 powinna oddać do dyspozycji Minist.Obr. bat. górski.Na granicy pol-słow i pol-czech. powinny powstać 4 bat wojsk górskich.Natomiast 21 bryg.powinna się przezbroić w pojazdy kołowe uzbrojone w pojazdy z armatami bushmaster 3 cal. 40-50 mm.Przemysł już powinien pracować nad pociskami teleskopowymi 40 i 50 mm.Rosomaki powinny mieć mocniejsze silniki.

 4. Swiatowid

  Musimy sie bronic przed tymi zbirami z czech i slowacji, niebezpieczne przydupasy Putina !

 5. asd

  Wojskowi ogolili by te wąsy bo wyglądają jak z lat 60

Reklama