Reklama

Siły zbrojne

Minister Mroczek o planach wzmocnienia Podkarpacia

Modernizacja sił zbrojnych, perspektywy wzmocnienia jednostek wschodniej ściany Polski oraz wykorzystanie potencjału młodych ludzi zdolnych do wzmocnienia systemu bezpieczeństwa państwa  to główne cele wizyty sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej (MON) Czesława Mroczka w jednostkach 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

12 listopada br. podczas pobytu w 21 Dywizjonie Artylerii Samobieżnej (21 das) oraz 14 Dywizjonie Artylerii Przeciwlotniczej (14 daplot) w Jarosławiu wiceszefowi resortu ON towarzyszył członek sejmowej komisji obrony narodowej poseł Tomasz Kulesza. Obaj bardzo mocno podkreślali rolę wojska i przemysłu obronnego dla regionu podkarpackiego oraz całego kraju. „Chcemy mieć skuteczne własne siły zbrojne o liczącym się potencjale, a drugim filarem naszego bezpieczeństwa jest nasze członkostwo w NATO oraz zdolność całego sojuszu do obrony terytorium państw członkowskich. Podstawą jest przeprowadzenie procesu modernizacji”- wyjaśnił wiceminister.

Artyleria oraz obrona powietrzna, a w przypadku Jarosławia przeciwlotnicza to jedne z najważniejszych pozycji z Planu Modernizacji Technicznej SZ RP w latach 2013-2022. W przyszłości oba pododdziały 21 das i 14 daplot mają zostać wzmocnione nowym uzbrojeniem, min. haubicami samobieżnymi Kryl oraz zestawami rakietowymi Piorun.

Modernizacja stwarza ogromną szansę na rozwój polskiego potencjału obronnego, a w szczególności przemysłu i nauki. Żeby to wszystko się udało w ostatnich miesiącach dokonaliśmy konsolidacji rodzimej zbrojeniówki w Polskiej Grupie Zbrojeniowej PGZ. Grupa, która skupia ponad 30 podmiotów branży zbrojeniowej jest dla resortu ważnym partnerem w realizacji ambitnego planu modernizacji technicznej.

Dodał sekretarz stanu w MON.

Minister poruszył także kwestię wzmocnienia jednostek wojskowych na wschodniej ścianie Polski. Wskazał, że ma się to odbywać przez wyposażanie jednostek w nowy sprzęt oraz zwiększenie ilości etatów w wybranych jednostkach. „W perspektywie najbliższych tygodni Sztab Generalny WP przeanalizuje sytuację oraz przedłoży projekt zmian w tym zakresie. Następnie będzie on przedstawiony na szczeblu kierownictwa resortu oraz podjęte zostaną stosowne decyzje”- wyjaśnił minister Mroczek.

Podkarpacie to rejon bardzo silnie związany z wojskowymi tradycjami, na którym działa wiele inicjatyw pro obronnych. W związku z tym jednym z istotniejszych wątków wizyty była trwająca dyskusja na temat odpowiedniego wykorzystania potencjału młodych ludzi, którzy chcą wzmacniać system bezpieczeństwa państwa.

 

 

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. HSW

    Podkarpacie musi być silnie militarnie nie tylko dlatego że graniczy z ukraińską dziczą ale także ze względu na usytuowaną tam Hutę Stalowa Wola produkującą sprzęt dla wojska.

  2. dino

    W rejonach górzystych armia powinna być wyposażona w pojazdy 4x4 z pociskami ppnc.o przebijalności pancerza co najmniej 1200 mm.Polska Grupa Zbrojeniowa powinna już pracować nad takimi kierowanymi pociskami a nie jak się pali to kupować za ciężkie dolary.

    1. Tom

      To prawda, u nas się nie myśli z wyprzedzeniem tylko działa na łapu-capu gdy się pali pod tyłkiem.

  3. dino

    Panie Ministrze.Bryg.21 powinna oddać do dyspozycji Minist.Obr. bat. górski.Na granicy pol-słow i pol-czech. powinny powstać 4 bat wojsk górskich.Natomiast 21 bryg.powinna się przezbroić w pojazdy kołowe uzbrojone w pojazdy z armatami bushmaster 3 cal. 40-50 mm.Przemysł już powinien pracować nad pociskami teleskopowymi 40 i 50 mm.Rosomaki powinny mieć mocniejsze silniki.

  4. Swiatowid

    Musimy sie bronic przed tymi zbirami z czech i slowacji, niebezpieczne przydupasy Putina !

  5. asd

    Wojskowi ogolili by te wąsy bo wyglądają jak z lat 60

Reklama