Reklama

Siły zbrojne

Miliardy euro na amunicję dla Bundeswehry

Amunicja artyleryjska kal. 155 mm.
Amunicja artyleryjska kal. 155 mm.
Autor. Rheinmetall

Koncern Rheinmetall podpisał umowę ramową o wartości 8,5 mld euro na dostawy amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm dla Bundeswehry. To największa tego typu umowa w najnowszej historii niemieckiego holdingu obronnego.

Ze strony niemieckiej armii kontrakt podpisała Annette Lehnigk-Emden pełniąca funkcję prezesa Federalnego Urzędu Bundeswehry ds. Sprzętu, Technologii informacyjnych i Wsparcia Serwisowego (BAAINBw). Stanowi ona rozszerzenie obecnie obowiązującej umowy ramowej i ma na celu uzupełnienie zapasów amunicyjnych zarówno Bundeswehry, jak i krajów partnerskich (Holandia, Dania, Estonia), ale także wsparciu obecnych działań Ukrainy. Głównym klientem pozostaną jednak Niemcy. W jej ramach zalicza się już złożone wcześniej zamówienie o wartości 880 mln euro na dostawy amunicji artyleryjskiej kal. 155 w kilku odmianach. Dostawy amunicji w ramach nowej umowy ramowej mają rozpocząć się w 2025 roku.

Jesteśmy zachwyceni największym zamówieniem w najnowszej historii naszej firmy. Ta szeroko zakrojona umowa ramowa podkreśla wiodącą rolę Rheinmetall jako dostawcy amunicji w Niemczech i naszą pozycję największego na świecie producenta amunicji artyleryjskiej. Bardzo doceniamy to ogromne zaufanie wyrażone w tym długoterminowym zamówieniu jako część zabezpieczenia Federalnej Republiki Niemiec i jej sojuszników.
Armin Papperger, Prezes Zarządu Rheinmetall AG
Reklama

Jednocześnie zawarto wstępne odwołanie od (najpewniej wcześniej zawartej) umowy ramowej, aby móc wykorzystać potencjalne moce produkcyjne nowej fabryki budowanej w Unterluess (Dolna Saksonia) na terenie Niemiec. Zakład ten będzie odpowiedzialny za kompletną dostawę amunicji artyleryjskiej, obejmując produkcję zarówno skorupy nabojów, zapalniki, jak i ładunki miotające. Produkcja roczna w drugim roku działalności fabryki ma dojść do pułapu 100 000 pocisków, zaś docelowo wartość ta ma sięgnąć 200 000 nabojów.

Rząd Federalny dotrzymuje słowa. Niniejsza umowa ramowa zapewni niezbędne wykorzystanie mocy produkcyjnych nowej fabryki, którą budujemy w naszym zakładzie w Unterluess w Dolnej Saksonii, aby zaopatrywać nasze siły zbrojne w amunicję. Zapewnił nas o tym kanclerz federalny podczas swojej wizyty z okazji wmurowania kamienia węgielnego 12 lutego 2024 r.
Armin Papperger, Prezes Zarządu Rheinmetall AG

Czytaj też

Węgierska PzH 2000.
Węgierska PzH 2000.
Autor. Magyar Honvédség
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. rwd

    Optymizm aż cieknie z tego artykułu a jak będzie naprawdę? My produkcję 100 000 nabojów rocznie osiągniemy w niedającej się przewidzieć przyszłości.

    1. MiP

      Toż 8 lat temu nastać dobra zmiana..... a co się okazuje że Polska dzisiaj przez rok produkuje tyle amunicji artyleryjskiej ile ruscy wystrzeliwują przez 3 dni na Ukrainie

    2. xdx

      Tu chodzi tylko o jeden zakład - całość produkcji amunicji przez reńskich ma osiągnąć 1 mln rocznie - przynajmniej z tego co czytałem gdzieś

  2. Pankracy

    Niemiec t zawsze wie jak obrócić kota ogonem. Najpeirw przytulili dotację z Unii na produkcję amunicji i uzbrojenia z unijnych składek, potem zainicjowali program dostaw am. art dla Ukrainy na który zrzuciło się kilka krajów NATOa w tym my a potem, Voila!, patrzcie jak pięknie Niemcy pomagają Ukrainie w walce z Rosją ileż to milionów wydały Niemcy. Miszczostwo.

Reklama