Siły zbrojne
Międzynarodowa Dywizja Północ-Wschód: koniec treningu sztabowego Amber Bridge 19-3
Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (DWDP-W) zakończyli trening sztabowy pod kryptonimem Amber Bridge 19-3.
Amber Bridge 19-3 był ostanim treningiem sztabowym w tym roku. Jego założenia nie tylko łączyły w sobie wszystkie elementy ćwiczone podczas poprzednich treningów, lecz zakładały również przemieszczenie i organizację elementów stanowiska dowodzenia działających na realnych odległościach.
Trening był podzielony na dwie części: przygotowawczą i główną. Cześć przygotowawcza składała się z szeregu szkoleń i wykładów, w których brali udział żołnierze DWDP-W i trwała od 30 września do 4 października. Część główna to praca na stanowisku dowodzenia rozwiniętym w warunkach polowych.
Część główną treningu rozpoczął zastępca dowódcy dywizji gen. bryg. Karel Rehka podczas zbiórki, która odbyła się w poniedziałek, 7 października, w Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (PWD DWDP-W). Jak podczas zbiórki powiedział gen. Rehka - Trening sztabowy Amber Bridge 19-3 jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć organizowanych w tym roku przez żołnierzy dowództwa.
Poniedziałek był również dniem intensywnego szkolenia na placu ćwiczeń PWD DWDP-W, podczas którego żołnierze dowództwa dywizji doskonalili umiejętności niezbędne do prowadzenia działań na współczesnym polu walki. Tego dnia w rejony przyszłych ćwiczeń wyjechały również Grupy Rekonesansowo–Przygotowawcze w celu rozpoznania miejsc, w których planowane było rozwinięcie elementów stanowiska dowodzenia.
Następnego dnia żołnierze dowództwa przemieścili się do PWD DWDP-W, by następnie, w kilku kolumnach, udać się w rejony ćwiczeń. Podczas treningu elementy stanowiska dowodzenia rozwinięte zostały na pasie ćwiczeń taktycznych Modrzewina w Elblągu oraz w Malborku. Przez kolejne dni żołnierze dowództwa doskonalili swe umiejętności w prowadzeniu działań bojowych w obronie, pracując i odpoczywając w warunkach polowych. Jednocześnie zbierali uwagi i wnioski na temat tego, co podczas przyszłych szkoleń można poprawić, by praca na stanowisku dowodzenia przebiegała jeszcze sprawniej.
Trening zakończyło omówienie ćwiczenia, podczas którego dowódca dywizji gen. dyw. Krzysztof Motacki podkreślił, że główną ideą szkolenia jest to, aby przebiegało ono tak, jak jak będzie się walczyć. Dodał również, że czas na zadowolenie z wyników osiągniętych podczas Amber Bridge 19-3 nadejdzie, gdy wszystkie wnioski zostaną wdrożone do dalszej działalności.
Na zakończenie podziękował wszystkim uczestnikom treningu za ich zaangażowanie i wysiłek. Szczególne podziękowania skierował do żołnierzy Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, którzy w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych po raz kolejny udowodnili swój profesjonalizm, zabezpieczając działanie dowództwa dywizji.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie