Reklama

Siły zbrojne

Mewa zostanie Okrętem Rzeczypospolitej Polskiej w Walentynki

Autor. Jarosław Ciślak/defence24.pl

Przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni w dniu 14 lutego o godzinie 12 zostanie uroczyście, po raz pierwszy podniesiona bandera na niszczycielu min Mewa (603). Od tej chwili stanie się on Okrętem Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość będzie otwarta i dostępna dla wszystkich chętnych.

Reklama

Mewa jest trzecim niszczycielem min projektu 258 Kormoran II, który zasili naszą Marynarkę Wojenną. Po podniesieniu bandery zostanie on włączony w skład 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety w Gdyni, należącego do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadm. Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu. Wcześniejsze niszczyciele min projektu 258 wcielono również do tego dywizjonu i odbyło się to 28 listopada 2017 roku w przypadku ORP Kormoran (601) oraz 28 listopada 2022 roku w przypadku ORP Albatros (602).

Reklama
Armata AM-35.
Armata AM-35.
Autor. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Reklama

Okręty zbudowała Stocznia Remontowa Shipbuilding w Gdańsku z udziałem OB-R Centrum Techniki Morskiej w Gdynia i PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni. Konsorcjum to obecnie realizuje już zamówienie MON na budowę kolejnych trzech niszczycieli min 258/4-6. Po ich zbudowaniu zostaną one wcielone do 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców w Świnoujściu, również należącym do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadm. Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu.

Stępkę pod jednostkę o stoczniowym numerze budowy 258/3 położono w Remontowa Shipbuilding w Gdańsku 10 października 2019 roku, a wodowano ją 17 grudnia 2020 roku. Razem z wodowaniem tradycyjnie odbył się chrzest, a matką chrzestną została Anna Kułagin, żona byłego dowódcy 13.Dywizjonu Trałowców, a obecnie szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w DGRSZ. Warto wspomnieć, iż matkami chrzestnymi poprzednich dwóch okrętów tego typu również są żony byłych dowódców tego dywizjonu czyli Maria Karweta i Krystyna Patz. Mewa została zdana przez stocznię, a odebrana przez wojsko na podstawie protokołu podpisanego 21 grudnia 2022 roku, a na stałe do swojego nowego domu w porcie wojennym Gdynia przeszła 27 grudnia.

Mewa w czasie zwrotu w miejscu w gdyńskim porcie.
Mewa w czasie zwrotu w miejscu w gdyńskim porcie.
Autor. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

Termin podniesienia bandery zbiega się z rocznicami obchodzonymi 10 lutego. W tym dniu będzie obchodzona 97. rocznica nadania praw miejskich Gdyni, a w Pucku 103. rocznica symbolicznych zaślubin Polski z morzem.

Czytaj też

Podniesienie bandery na ORP Kormoran miało miejsce również przy Nabrzeżu Pomorskim i było otwarte dla publiczności. Następne lata pandemii oraz pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę utrudniła organizację otwartych wojskowych imprez o różnym charakterze. Jednak Marynarka Wojenna nie zapomniała o swoich sympatykach i po raz kolejny zorganizowała imprezę otwartą. Pomogła w tym również inicjatywa Pawła Zaricznego i kmdr. ppor. rez. Aleksandra Gierkowskiego, którzy wraz z grupą przyjaciół Marynarki Wojennej wystąpili z otwartym apelem do prezydenta Gdyni o umożliwienie przeprowadzenia uroczystości przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Władze miasta w odpowiedzi zapewniły, iż nie widzą żadnych przeszkód i jeśli wojsko wybierze to miejsce to Gdynia pomoże w organizacji tego przedsięwzięcia.

Defence24.pl zda relację z tej uroczystości i z pokładu samego okrętu.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. easyrider

    Prawidłowo. O MW nie można zapominać ale priorytety w uzbrojeniu armii są inne. Najlepsza flota nie obroni kraju jak wróg zajmie terytorium. Co najwyżej odpłynie jak w 1939, gdzie trzy okręty podwodne internowano na całą wojnę, jeden niszczyciel, duży stawiacz min i mniejsze jednostki poszły na dno a trzy niszczyciele z dwoma okrętami podwodnymi popłynęły do UK. Z czasem przyjdą fregaty, okręty podwodne i będzie jak trzeba. Bez paniki.

  2. Kiki

    Jak dla mnie to nasz flota powinna mieć 5 okretów podwodnych. Flota nawodna jest nam nie potrzebna, podwodniacy załatwią sprawe, i nikomu nie będzie się opłacało nas atakować.

  3. Seth

    Takiego jakie mu dali ważne że mamy w miarę nowoczesny okręt który będzie pływał i robił co ma robić a nie stał w porcie jak Błyskawica albo robił popeline jak reszta naszej floty

  4. Sorien

    Fajnie NATO ma najsilniejsza flotę na świecie i ona by nas broniła , Polskę jak coś to zaatakują lądem bo tylko tak umieją jako tako a my nadal wydajemy bez sensu mld $ na flotę zamiast wszystką kasę pchać na glówny teatr wojny czyli ląd oraz powietrze .... Mając sojusz z USA flota nam jest nie potrzeba

  5. Avengers

    Te dzialko jakiego kalibru?

    1. Minister

      35 mm

    2. NAVY

      35mm

    3. Lech6

      35 mm armata automatyczna AM-35, (licencja Oerlikon KDA kal. 35 mm) oraz w zestawie zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-35 i blok systemu kierowania ogniem a także rezerwowe stanowisko kierowania ogniem.

  6. NAVY

    słodkiego miłego życia, tyle jest mórz do zdobycia :))

Reklama