Siły zbrojne

Mesko dostarczy łuski do Dan

Samobieżna armatohaubica 152 mm DANA / Fot. R. Surdacki (Defence24.pl)
Samobieżna armatohaubica 152 mm DANA / Fot. R. Surdacki (Defence24.pl)

Co najmniej trzy tysiące łusek mosiężnych  do amunicji stosowanej przez armatohaubicę Dana trafi do wojska. Za dostawę odpowie jedna ze spółek wchodzących w skład grupy PGZ, która specjalizuje się w produkcji amunicji.

Logistycy z Krakowa w postępowaniu ograniczonym poszukiwali łącznie 3050 łusek mosiężnych kalibru 152 mm do armatohaubic wz. 77 Dana. Będą one dostarczane do końca listopada 2022 roku. Przypomnijmy - ogłoszenie w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej pojawiło się na początku maja br., a termin składania ofert upłynął po miesiącu, na początku czerwca.

W owym postępowaniu jedynym podmiotem, jaki złożył ofertę była spółka wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Mesko S.A ze Skarżyska-Kamiennej. Całkowita końcowa wartość zamówienia wynosi 4,551 mln złotych netto (5,597 mln zł po opodatkowaniu).

W bieżącym roku powinno zostać dostarczonych jeszcze 1 300 łusek, zaś w następnym - 1 750. Dodatkowo zlecający przewiduje zastosowanie prawa opcji, które zakłada zamówienie kolejnych 450 łusek – 200 sztuk do końca listopada br., i 250 sztuk w roku 2022.

AHS wz. 1977 Dana to czechosłowackiej produkcji samobieżne armatohaubice 152 mm, oparte na podwoziu kołowym. Od momentu wyprodukowania na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych znajdowały się na wyposażeniu części państw dawnego Układu Warszawskiego, a następnie tak jak w wypadku Polski, Czech i Słowacji, państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wojsko Polskie posiada 111 armatohaubic samobieżnych.

Większość z nich wyposażono w system Topaz (produkcji Grupy WB). Haubice Dana-T były używane bojowo przez PKW Afganistan, współpracując z powodzeniem - w ramach systemu Topaz - z bezzałogowcami FlyEye oraz radarami Liwiec. Powstała też koncepcja modyfikacji tej armatohaubicy, a prototypowy egzemplarz w wersji zmodyfikowanej służy w 12 Szczecińskiej Brygadzie Zmechanizowanej. 

Reklama
Reklama

Komentarze