Reklama

Siły zbrojne

MEADS nadal gotowe dostarczyć system OPL dla Polski

Fot. MEADS International.
Fot. MEADS International.

MEADS International zamierza kontynuować prace nad rozwojem systemu obrony powietrznej  dla Niemiec i Włoch po ogłoszeniu wyników drugiego etapu dialogu technicznego programu Wisła. Konsorcjum jest gotowe dostarczyć zestaw przeciwlotniczy i przeciwrakietowy dla Polski.

W komunikacie MEADS International podkreśla, że MON ujawniło po zakończeniu drugiego etapu dialogu technicznego nowe kryteria wyboru systemu obrony powietrznej Wisła. W wypadku ich ponownej zmiany konsorcjum jest nadal gotowe dostarczyć rozwijany zestaw przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Siłom Zbrojnym RP. Przedstawiciele MEADS podkreślili przy tym, że system ten daje "największe możliwości krajom poszukującym nowoczesnych rozwiązań charakteryzujących się mobilnością, otwartą architekturą i zapewniających ochronę 360 stopni, które mogą być rozwijane w kraju w partnerstwie". 

Zestaw przeciwlotniczy i przeciwrakietowy MEADS będzie wciąż rozwijany jako potencjalny element wyposażenia sił zbrojnych Niemiec i Włoch. W ramach zakontraktowanych prac rozwojowych MEADS International skupi się na prowadzeniu prób stacji radiolokacyjnych i otwartej architektury systemu.  

Polskie MON zaprosiło do przetargu w ramach którego wyłoniony zostanie system obrony powietrznej Wisła firmę Raytheon oferującą system Patriot oraz konsorcjum Eurosam z zestawem SAMP/T. W drugim etapie dialogu technicznego udział brały MEADS International, Raytheon, izraelska agencja rządowa Sibat oraz konsorcjum którego liderem był Polski Holding Obronny, współpracujący między innymi z firmami MBDA i Thales.

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Komanche

    MEADS będzie najlepszy.

  2. vmak

    Gigantyczny problem będzie teraz miał Świdnik, jeśli te same kryteria zastosują do śmigłowców.

    1. polo

      To nie są kryteria. To prawny sposób ustawiana przetargów ;)

  3. Mirosław Znamirowski

    Jeżeli brać pod uwagę wymogi, z powodu których odrzucono ofertę MEADS, to właściwe należało by też nie dopuścić z tych samych powodów systemów konkurencji.

  4. chateaux

    Niestety to już tylko łabędzi śpiew i musztarda po obiedzie, po odrzuceniu przez nasz MON najlepszego z oferowanych nam systemów. Zastanawia mnie jedynie, dlaczego w naszych mediach nie ma nigdzie podanej informacji, że oferta MEADS zapewniała najszerszy z wszystkich ofert zakres produkcji systemu w Polsce - ponad połowa produkcji całego systemu, łącznie z możliwościami eksportu, o czym można przeczytać w zachodnich mediach obronnych. Zamiast tego wybraliśmy do dalszego postępowania dwa systemy w których w najlepszym wypadku produkować będziemy jedynie ciężarówki i radar IFF, a i to jedynie z przeznaczeniem dla naszych Sił Zbrojnych.

  5. sigaris

    A co z Politechniką Warszawską? Chciała wraz z przemysłem rodzimym samemu rozwinąć i produkować rakiety wraz z całym systemem dla programu Wisła.

Reklama