Siły zbrojne

Marynarka strzela z Gromów i armat S-60

Fot. st. mar. Marek Laska
Fot. st. mar. Marek Laska

Żołnierze z 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego zakończyli ćwiczenia poligonowe w Ustce. W czasie manewrów prowadzono strzelania z armaty przeciwlotniczej S-60MB oraz zestawów rakietowych Grom.

Trwające trzy tygodnie szkolenie 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego w ramach zgrupowania poligonowego pododdziałów artyleryjsko-rakietowych Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Rodzajów Sił Zbrojnych zakończyło się 16 października 2020 roku. Większość ćwiczeń przeprowadzono na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych (CPSP) w Ustce.

Zgrupowanie poligonowe przeciwlotników, poprzedzone było cyklem treningów na przykoszarowych placach ćwiczeń. Położono w nich szczególny nacisk na doskonalenie umiejętności specjalistycznych i ogólnowojskowych oraz przygotowanie sprzętu do działań w warunkach poligonowych. Doskonalono również tematykę związaną z obsługą systemów dowodzenia i rozpoznania przestrzeni powietrznej, a także umiejętności dowódców w procesie planowania walki przeciwlotniczej - poinformował kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Najważniejszym momentem ćwiczeń było przeprowadzenie strzelania z zestawów artyleryjskich S-60MB oraz zestawów rakietowych Grom. Żołnierze prowadzili ogień zarówno do niskolecącego środka napadu powietrznego, jak i do nagle pojawiających się śmigłowców. Ćwiczenia takie są stałym przedsięwzięciem systemu szkoleniowego. Stanowią one przygotowanie do działań w warunkach bojowych, a także pozwalają utrzymać ciągłą gotowość do reagowania w sytuacjach kryzysowych - podkreślił kmdr ppor. Lewandowski.

Ponadto przeciwlotnicy sprawdzali możliwości sprzętu w warunkach poligonowych, jak również trenowali umiejętności maskowania stanowisk ogniowych.

Komentarze