Żołnierze z 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego zakończyli ćwiczenia poligonowe w Ustce. W czasie manewrów prowadzono strzelania z armaty przeciwlotniczej S-60MB oraz zestawów rakietowych Grom.
Trwające trzy tygodnie szkolenie 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego w ramach zgrupowania poligonowego pododdziałów artyleryjsko-rakietowych Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Rodzajów Sił Zbrojnych zakończyło się 16 października 2020 roku. Większość ćwiczeń przeprowadzono na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych (CPSP) w Ustce.
Zgrupowanie poligonowe przeciwlotników, poprzedzone było cyklem treningów na przykoszarowych placach ćwiczeń. Położono w nich szczególny nacisk na doskonalenie umiejętności specjalistycznych i ogólnowojskowych oraz przygotowanie sprzętu do działań w warunkach poligonowych. Doskonalono również tematykę związaną z obsługą systemów dowodzenia i rozpoznania przestrzeni powietrznej, a także umiejętności dowódców w procesie planowania walki przeciwlotniczej - poinformował kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
Czytaj też: Defence24 DAY: Polskie lotnictwo musi połączyć 5. i 4. generację. "Konieczne stałe zwiększanie zdolności"
Najważniejszym momentem ćwiczeń było przeprowadzenie strzelania z zestawów artyleryjskich S-60MB oraz zestawów rakietowych Grom. Żołnierze prowadzili ogień zarówno do niskolecącego środka napadu powietrznego, jak i do nagle pojawiających się śmigłowców. Ćwiczenia takie są stałym przedsięwzięciem systemu szkoleniowego. Stanowią one przygotowanie do działań w warunkach bojowych, a także pozwalają utrzymać ciągłą gotowość do reagowania w sytuacjach kryzysowych - podkreślił kmdr ppor. Lewandowski.
Ponadto przeciwlotnicy sprawdzali możliwości sprzętu w warunkach poligonowych, jak również trenowali umiejętności maskowania stanowisk ogniowych.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie