Reklama

Siły zbrojne

Niemieckie uzbrojenie dla Mali

Fot. MO Niemiec
Fot. MO Niemiec

16 lipca br. odbyła się uroczysta ceremonia przekazania siłom zbrojnym Mali sprzętu wojskowego dla nowego pułku piechoty zmotoryzowanej. Przekazanie nastąpiło w ramach bezzwrotnej pomocy od Bundewehry. 

Armia malijska w ramach bezzwrotnej pomocy wojskowej od Niemiec otrzymała m.in: 29 kołowych transporterów opancerzonych Casspir, 4100 kamizelek kuloodpornych, 4300 par butów wojskowych i 2700 hełmów kevlarowych. Jeszcze w maju br. Niemieckie Federalne Ministerstwo Obrony ogłosiło przekazanie tego sprzętu do Mali. Został on podarowany w celu wzmocniania bezpieczeństwa w Afryce Zachodniej, która nadal zmaga się z terrorystyczną działalnością islamskich fundamentalistów.

Na uroczystej ceremonii przekazania sprzętu był obecny ambasador Republiki Federalnej Niemiec Dietrich Becker, który mówił o znaczeniu, jakie stabilna sytuacja wewnętrzna w Mali ma dla bezpieczeństwa lokalnej ludności, a także całego regionu Afryki Północnozachodniej, a co za tym idzie, wpływa m.in. na kryzys imigracyjny. Z tego powodu władze i wojsko Mali powinny otrzymywać pomoc międzynarodową w celu umocnienia stabilizacji w kraju.

Obecnie w Mali cały czas stacjonuje w ramach misji: pokojowej ONZ MINUSMA, pomocniczej EUCAP Sahel Mali i szkoleniowej EUTM Mali ok. 1000 niemieckich żołnierzy i policjantów. Historia niemieckiej pomocy dla Sił Zbrojnych Mali trwa już od 40 lat. Ostatnio w czerwcu 2018 roku przekazali oni m.in. 25 wojskowych samochodów ciężarowych marki Mercedes.

W czasie ceremonii szef sztabu Sił Zbrojnych gen. dyw. Abdoulaye Coulibaly powiedział, że odebrany sprzęt pozwoli na zwiększenie możliwości logistycznych i militarnych armii, a także wzmocnienie suwerenności państwa. Pozyskane nowe uzbrojenie i wyposażenie trafi do batalionu piechoty z Sévaré w centrum Mali, który wchodzi w skład 61. pułku piechoty. Jednostka ta przechodzi obecnie proces pełnej motoryzacji, dzięki czemu stanie się pułkiem piechoty zmotoryzowanej wyposażoną w południowoafrykańskie kołowe transportery opancerzone Casspir w ramach modernizacji technicznej armii.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Cassimir

  Cassimir to taki ubogi MRAP Ktorego US darowaly Egiptowi Koszt utrzymania obu dość drogie

  1. w

   wszystkie firmy zachodnie zarabiaja nie na sprzecie tylko na jego obsłudze i serwisie

 2. GAPS

  I co z tego. Zacznie się grubsza strzelanina to wszystko zostawią i zwieją.

  1. Podobnie jak Bundeswehrowcy więc co za różnica

 3. fcuk

  A może tak my byśmy im przekazali nasze Honkery i kupili na to miejsce coś nowego?

  1. m

   Na początek należałoby pozbyć się wszelkiej maści pojazdów rradzieckiego pochodzenia. Dopiero potem usuwać sprzęt bardziej współczesny. Armie bogatych państw również nie mają w 100% najnowocześniejszego sprzętu - WP mające olbrzymie zaszłości w sprzęcie / uzbrojeniu nie jest w stanie błyskawicznie przeobrazic się w nowocześnie wyposażone.

Reklama