Siły zbrojne
M72 – jeden strzał wystarczy
Od czasu wprowadzenia w trakcie II Wojny Światowej, przenośne granatniki z pociskami napędzanymi rakietowo są ważnym narzędziem dla sił lekkich. Nawet po tym, jak stały się dostępne cięższe i obsługiwane przez żołnierzy przeciwpancerne pociski kierowane, relatywnie lekka masa, niski koszt i łatwość użycia niekierowanych rakiet zapewniły ich ciągłą popularność.
Artykuł przygotowany przez Nammo
We współpracy z PGZ, Nammo oferuje dziś Wojskom Lądowym i Wojskom Obrony Terytorialnej najpopularniejszy dziś na rynku system granatników jednorazowego użytku z pociskami napędzanymi rakietowo – M72. Oferując pełną polonizację oraz niezrównaną jakość, bezpieczeństwo i niezawodność oparte o ponad pół wieku doświadczeń operacyjnych, wierzymy że M72 dostarczy znaczny wzrost siły bojowej dla wojsk Polski.
Rozwijając oryginał
Gdy granatniki z pociskami napędzanymi rakietowo pojawiły się po raz pierwszy, podzielono je na dwa główne kierunki rozwoju. Jeden z nich opierał się na założeniach system Panzerfaust, powstałego w nazistowskich Niemczech. W tym systemie głowica kumulacyjna była montowana na czubku wąskiej rury, i odpalana w kierunku celu z pomocą ładunku miotającego. Drugi kierunek rozwoju opierał się na amerykańskim systemie Bazooka, w którym głowica była w pełni zamknięta w wyrzutni, a szybko spalająca rakieta przenosiłaby ją do celu. Związek Radziecki zdecydował się na kontynuację rozwoju pierwszego kierunku w celu stworzenia RPG-2 i następnie dobrze znanego RPG-7, podczas gdy Stany Zjednoczone podjęły się kontynuacji rozwoju Bazooki. Zaowocowało to stworzeniem M72, który następnie stał się najpopularniejszym jednorazowym systemem-wyrzutnią rakiet, jaki kiedykolwiek powstał.
Projekty oparte na M72 mają kilka istotnych zalet w stosunku do systemów w stylu sowieckim. Najważniejsza z nich to większa celność, dzięki wystrzeliwaniu pocisku z wyrzutni. Ponadto, dzięki temu, że system jest zamknięty w jednorazowej i rozkładanej lufie-wyrzutni, staje się on mniejszy i lżejszy niż dodatkowy granat dla cięższych systemów wielokrotnego użytku. Wyrzutnia zapewnia też rozszerzoną ochronę i bezpieczeństwo dla użytkownika, z uwagi na fakt że głowica do czasu wystrzelenia jest chroniona wewnątrz wyrzutni.
Nieodłączne zalety konstrukcji bazujących na M72 zostały szybko uznane przez innych, prowadząc do opracowania licznych kopii i pochodnych w innych państwach, jeszcze w latach 70. i 80. Część z nich wciąż pozostaje na rynku. Żaden z nich nie osiągnął jednak kiedykolwiek poziomu popularności, jakim cieszy się M72, nie był też w sposób ciągły usprawniany i rozwijany w ten sam sposób.
Przewaga, która ma znaczenie
Z uwagi na ciągły rozwój, dziś M72 istnieje w licznych wariantach, oferując różne korzyści dla użytkownika. Dla polskich użytkowników zdecydowaliśmy się zaproponować wersję M72 EC Mk 1, przy czym EC oznacza tutaj skrót od Enhanced Capability (ang. Rozszerzone Możliwości). Ten wariant ma możliwość penetracji ponad 450 mm ERA, przebicie 500 mm zademonstrowano podczas strzelań próbnych w Nowej Dębie. Wariant EC ma takie zdolności, a jednocześnie nadal zapewnia korzyści wynikające z niskiej masy i rozmiarów tak jak w wypadku innych wariantów M72. Jednocześnie wdrożono w nim wiele nowoczesnych cech, sprawdzonych podczas operacji z udziałem sił sojuszniczych. Te cechy to między innymi preinstalowana szyna Picatinny, zmodernizowany mechanizm spustowy, zapalnik z podwójnym zabezpieczeniem i samolikwidatorem działającym po uderzeniu w ziemię, dzięki któremu system nie pozostawia niebezpiecznych niewybuchów na polu walki. Został on wszechstronnie przetestowany w trudnych warunkach, zgodnie z najwyższymi standardami. To znów oznacza, że może on być transportowany przez personel i lekkie pojazdy w każdych warunkach, nie powodując żadnego zagrożenia dla sił własnych.
Co istotne, szczególnie dla Wojsk Obrony Terytorialnej, których zadaniem jest obrona polskich społeczności lokalnych, M72 zademonstrował zdolność bezpiecznego wykorzystania wewnątrz budynków, przeciwko celom położonym na zewnątrz. Ta zdolność została zaprezentowana zarówno podczas operacji bojowych, jak i w trakcie prezentacji na poligonie WITU w Zielonce.
Doświadczenie Nammo z M72 sięga 1966 roku, ale rozwinęliśmy też inne ważne rodzaje amunicji dla Wojsk Lądowych, takie jak amunicja 30 mm dla Rosomaka. Wśród innych kwestii, produkujemy również silniki rakietowe dla pocisków AMRAAM używanych na myśliwcach F-16 Sił Powietrznych.
Historia bliskich partnerstw
Mamy też długą historię bliskiej współpracy z polskim przemysłem, co wzmacnia naszą pewność, że będziemy w stanie dostarczyć pełną polonizację M72, włącznie z możliwościami dla polskiego przemysłu, aby ten konkurował o rolę w naszym łańcuchu dostaw. Mówiąc ogólnie, Nammo ma znaczne doświadczenie w międzynarodowych programach rozwojowych i współpracy przemysłowej. W wypadku M72, wprowadziliśmy już z powodzeniem podobne zarówno w Kanadzie, jak i Finlandii. To doświadczenie jest szczególnie ważne w świetle ostatnich wydarzeń i ciągłego podkreślania przez polskiego Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka znaczenia zapewniania kontraktów dla polskiego przemysłu zbrojeniowego.
Wcześniejsze sukcesy M72 oraz doświadczenie i dziedzictwo Nammo jako producenta i partnera oznaczają kolejne korzyści. PGZ i Polska zyskałyby możliwość stania się częścią największej globalnej grupy użytkowników broni tej klasy, w której obecnych jest także wielu sojuszników Polski. Zyskałyby również rozwoju jeszcze bliższego partnerstwa z firmą, która gwarantuje wsparcie i ciągły rozwój system jeszcze przez wiele lat. Korzyści tego rodzaju nie są oferowane przez żaden z systemów konkurujących z M72, a wiele z nich jest dostarczanych przez mniejsze firmy i jedynie do małej liczby użytkowników.
Rozwiązanie o najlepszej wartości dla Polski
Podsumowując, wierzymy że M72 zapewni Polsce najlepszą równowagę między osiągami, niezawodnością, bezpieczeństwem i potencjałem przemysłowym. O ile można mówić o innych systemach, że mają przewagi w pewnych izolowanych obszarach, żaden z nich nie może zapewnić tej samej wiarygodności i potencjału co M72. Zapewni on bardzo potrzebne zdolności polskim Wojskom Lądowym i ponownie pozwoli na wyniesienie polskiego przemysłu zbrojeniowego na nowy poziom technologii i jakości.
Artykuł przygotowany przez Nammo