Siły zbrojne
Lotnicze i przeciwlotnicze uzbrojenie z Izraela na MSPO
„Udział Rafaela w MSPO 2020 stanowi demonstrację naszego silnego zobowiązania wobec polskich przyjaciół i partnerów. W tych stanowiących wyzwanie czasach i w obliczu globalnej niepewności gospodarczej, jesteśmy tu po to, by rozwijać możliwości biznesowe, rozszerzać naszą istniejącą współpracę lokalną, w tym produkcję i transfer technologii, a także znaleźć nowe partnerstwa przemysłowe, jako że oferujemy nasze zaawansowane, najnowocześniejsze technologie i rozwiązania zaprojektowane po to, by spełniać wymagania i służyć programom obronnym Polski – powiedział generał brygady rezerwy Ariel Karo, wiceprezes ds. marketingu i rozwoju biznesu w koncernie Rafael. Jest to jedyna firma z Izraela, która ma swoje stoisko w tym roku na MSPO.
>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<
Izraelski koncern Rafael jest znany w Polsce przede wszystkim z pocisków przeciwpancernych Spike (w tym wariantu Spike-LR produkowanego na licencji w Mesko). Również inne warianty Spike mogą powstawać w Polsce, jeśli na ich zakup zdecyduje się resort obrony narodowej. Niedawno zawarto też umowę dotyczącą współprodukcji wspierających Spike głowic Toplite, z przeznaczeniem dla śmigłowców Mi-24. Tegoroczna ekspozycja izraelskiego koncernu Rafael na MSPO koncentruje się na systemach przeznaczonych dla lotnictwa (i obrony przeciwlotniczej). Izraelczycy pokazują w Kielcach koncepcję kompleksowego uzbrojenia i wyposażenia, pozwalającą zapewnić nowe zdolności samolotom myśliwskim, wielozadaniowym, ale także szkolno-bojowym.
„Sercem” tej koncepcji jest system łączności taktycznej BNET, oparty o radiostacje programowalne. BNET to rozwiązanie Rafaela pozwalające na ustanowienie sprawnej i niezawodnej łączności w ramach różnych rodzajów sił zbrojnych. Daje ono również możliwość stosowania narodowych waveformów.
Izraelczycy proponują też wyposażenie myśliwców w gamę sensorów i środków namierzania celów, pozwalających na wykrywanie i identyfikację wrogich obiektów z dużych odległości, a także wsparcie zwalczania ich bronią precyzyjnego rażenia, spoza zasięgu oddziaływania potencjalnego przeciwnika.
I tak, samoloty mogą zostać wyposażone w zasobniki RecceLite, pozwalające na prowadzenie rozpoznania z użyciem wielospektralnych sensorów, w dzień i w nocy, wraz z przesyłaniem danych w czasie rzeczywistym. Rozpoznanie może być prowadzone zarówno poprzez wykonywanie zdjęć pionowych, jak i w trybie dalekiego zasięgu (stand-off). Z kolei do wskazywania celów może być używany zasobnik celowniczy Litening 5, dysponujący sensorami elektrooptycznymi pozwalającymi na wykrywanie i śledzenie w czasie rzeczywistym wielu celów powietrznych i naziemnych. Systemy rodziny Litening są – według informacji Rafaela – używane w 27 krajach i na 25 typach statków powietrznych, wylatały już ponad 2 miliony godzin, także w warunkach bojowych.
Izraelski koncern pokazuje też koncepcję zastosowania na samolotach zasobników walki elektronicznej LiteShield. Systemy tego rodzaju mogą zakłócać różnego rodzaju stacje radiolokacyjne i to bez potrzeby wcześniejszego uwzględnienia konkretnych zagrożeń w planie misji. Przedstawiciele Rafaela przekonują, że do ochrony całej formacji uderzeniowej wystarczy posiadanie jednego samolotu wyposażonego w podwieszany zasobnik (tzw. escort jamming). Dodają, że wdrożenie sprzętu tego typu pozwala uniknąć konieczności posiadania specjalistycznych maszyn walki elektronicznej.
Koncepcja uzbrojenia, prezentowana przez Rafaela, obejmuje też efektory – środki powietrze-powietrze oraz powietrze-ziemia. Te pierwsze – pociski powietrze-powietrze krótkiego i średniego zasięgu – mogą być nie tylko przenoszone przez samoloty, ale i używane w systemach obrony powietrznej i stanowią część oferty izraelskiego koncernu w programie Narew.
Najlżejszy z pocisków do zwalczania celów powietrznych, demonstrowany przez Izraelczyków, to naprowadzany z wykorzystaniem głowicy termowizyjnej Python 5, klasyfikowany jako pocisk krótkiego zasięgu. Python 5 może być przenoszony zarówno przez maszyny dysponujące własnym radarem (jak np. F-16), ale i maszyny które go nie posiadają (szkolno-bojowe, szturmowe) z przeznaczeniem do samoobrony. Pocisk może działać w trybie LOBL (namierzenia celu przed odpaleniem) i LOAL (wskazania celu po odpaleniu), w zakresie 360 stopni od nosiciela.
Izraelczycy pokazują też dwie wersje pocisku średniego zasięgu typu I-Derby, naprowadzanego aktywnie radarowo. Pierwsza to standardowy system, druga – pocisk nowej generacji I-Derby ER, o zasięgu ponad 100 km w wariancie powietrze-powietrze, o zwiększonych możliwościach zwalczania celów przy różnicach wysokości, w tym na tle ziemi (look-down/shoot-down), z dodatkowymi zdolnościami do działania w warunkach zakłóceń.
Wszystkie trzy wspomniane pociski mogą też być uzbrojeniem systemów przeciwlotniczych: zestawów Spyder-SR i Spyder-MR (w wersjach z dodatkowym silnikiem startowym). Izraelczycy oferują też Polsce pocisk I-Derby ER w celu wpięcia przez system dowodzenia dostarczony przez stronę polską.
Z kolei do zwalczania celów naziemnych mogą służyć systemy rodziny SPICE. Cięższe z nich: SPICE 1000 i SPICE 2000, to zestawy przeznaczone do konwersji bomb o masie odpowiednio 1000 lub 2000 funtów (klasy amerykańskich Mk 83 i Mk 84) na broń precyzyjnego rażenia. Dzięki integracji powierzchni aerodynamicznych i systemu naprowadzania (z nawigacją inercyjną, wspieraną w ostatniej fazie lotu przez system elektrooptyczny) bomby SPICE mogą razić cele naziemne z dokładnością do 3 m, niezależnie od warunków atmosferycznych i obecności sygnału nawigacji satelitarnej (system naprowadzania nie wykorzystuje GPS). Maksymalny zasięg zrzutu wynosi 60 km dla SPICE 2000 i aż 125 km dla lżejszych SPICE 1000.
Z kolei najlżejsza odmiana SPICE 250 to system nowej generacji. Dysponuje on głowicą bojową o masie około 125 kg, i ma możliwość zwalczania zarówno celów stacjonarnych, jak i ruchomych – naziemnych i morskich, przy czym dokładność trafienia celów ruchomych wynosi do 1 m. Mniejsza masa SPICE 250 powoduje, że może ona być zrzucana ze specjalnej belki, przenoszącej cztery bomby tego typu.
>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie