Reklama

Siły zbrojne

LOR dla Wisły zależny od decyzji MON. "Analizy" ws. MEADS i SAMP/T

Posiedzenie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Fot. Defence24.pl
Posiedzenie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Fot. Defence24.pl

Przekazanie zapytania ofertowego do rządu USA uzależnione jest od decyzji ministra obrony w zakresie dalszego kierunku negocjacji. (…) Równolegle trwają na szczeblu Ministerstwa Obrony Narodowej analizy w zakresie możliwości pozyskania alternatywnych systemów to jest MEADS i SAMP/T - stwierdził szef Inspektoratu gen. Adam Duda w odniesieniu do programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.

Jak zaznaczył szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. Adam Duda, zasadniczym elementem programu obrony powietrznej są zestawy przeciwrakietowe średniego zasięgu o kryptonimie Wisła. W kwietniu 2015 roku rząd Ewy Kopacz przyjął rekomendację resortu obrony do rozpoczęcia negocjacji w celu udzielenia rządowi amerykańskiemu zamówienia na dostawę ośmiu baterii Patriot, produkowanych przez koncern Raytheon. Rozmowy dotyczące tego systemu nadal trwają. Wysłanie zapytania ofertowego do strony amerykańskiej jest zależne od decyzji MON dotyczącej dalszego kierunku negocjacji.

Zasadnicze elementy programu to oczywiście program przeciwlotniczy, przeciwrakietowe zestawy rakietowe średniego zasięgu Wisła. Planowane pozyskanie ośmiu baterii. Przekazanie zapytania ofertowego do rządu USA uzależnione jest od decyzji ministra obrony w zakresie dalszego kierunku negocjacji. Obecnie trwają rozmowy na szczeblu przemysłowym w zakresie transferu technologii z firmą Raytheon i konsorcjum MEADS. Równolegle trwają na szczeblu Ministerstwa Obrony Narodowej analizy w zakresie możliwości pozyskania alternatywnych systemów to jest MEADS i SAMP/T.

szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. Adam Duda

Jednocześnie gen. Duda zaznaczył, iż przez cały czas Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi analizy w zakresie możliwości pozyskania alternatywnych systemów, tj. MEADS i SAMP/T. Drugim elementem systemu obrony powietrznej będą zestawy krótkiego zasięgu Narew. Planuje się pozyskanie 19 baterii, postępowanie ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Przeciwlotnicze zestawy rakietowe krótkiego zasięgu Narew. Planowane pozyskanie 19 baterii (...) Obecnie trwa w ministerstwie proces oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa. Planuje się, że do końca tego roku to postępowanie będzie wszczęte.

szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. Adam Duda

Ostatnim elementem budowanego polskiego zintegrowanego systemu obrony powietrznej jest podsystem bliskiego zasięgu, tworzący tzw. dolne piętro tarczy. Mają go tworzyć - między innymi - zmodernizowane przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom/Piorun, których wykonawcą jest polska spółka Mesko, a także systemy Poprad i Pilica, które będą mogły zostać uzbrojone w rakiety Piorun.

Jak poinformował szef IU: "Zmodernizowany przeciwlotniczy zestaw rakietowy GROM Piorun: zakończono realizację pracy rozwojowej, której wykonawcą było Mesko. W sierpniu br. planowane jest wszczęcie postępowania na dostawę 1600 rakiet i 420 mechanizmów startowych i równolegle realizowana jest umowa zawarta w czerwcu tego roku na realizację pracy rozwojowej na urządzenia szkolno-treningowe i zabezpieczenia logistycznego dla wyrobu Piorun". Umowa na pozyskanie systemów Pilica ma zostać podpisana do końca roku, natomiast kontrakt na dostawy Popradów został podpisany w ubiegłym roku. Wszystkie wymienione systemy są dostarczane bądź rozwijane przez krajowy przemysł.

 

Reklama

Komentarze (12)

 1. Afgan

  TO OFICJALNE KOMUNIKATY SPRZED NIECAŁYCH 2 LAT................... Izraelski Stunner w ofercie Raytheon dla Polski? Izraelska firma Rafael proponuje pocisk Stunner z systemu David Sling's w ramach oferty amerykańskiego Raytheon w odpowiedzi na wymagania polskiego programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. David's Sling (Proca Dawida) tworzy izraelską triadę obrony powietrznej. Umiejscowiony jest pomiędzy systemami Iron Dome a Arrow 2. Na zdjęciu odpalenie pocisku Stunner podczas próby z 2012 roku. fot. Rafael Propozycja dotyczy pocisku Stunner, bowiem w praktyce nie ma szans na samodzielne przedłożenie całego systemu David Sling's, powstawał on bowiem za fundusze amerykańskie. Stunner miałby być składowym propozycji Patriot Raytheona dla Polski. Potwierdzałyby się więc informacje sprzed kilku tygodni, że nie będzie samodzielnej oferty izraelskiej, ale ich przemysł nie pozostanie „na lodzie”. Taki system, określany od przynajmniej 2013 roku jako Patriot Advanced Affordable Capability 4 (PAAC-4), to integracja Stunnera z radarami, wyrzutniami i systemem zarządzania Raytheon. Amerykanie zwracają także uwagę, że Raytheon jest również partnerem w programie izraelskim krótkiego zasięgu Iron Dome. Włączenie izraelskiej myśli może mieć bardzo ważne znaczenie dla szybkiego opracowania i wdrożenia w Polsce jednej z obietnic Raytheon – pocisku Low Cost Interceptor (LCI). Stunner jest wysoce manewrowym dwustopniowym pociskiem wielozadaniowym przeznaczonym do liwkidacji celów aerodynamicznych i balistycznych krótkiego zasięgu. Jego wygląd charakteryzuje niesymetryczny dziób, mający poprawić jego właściwości lotne - konstrukcja taka została opracowana także z uwagi na system kierowania. Pocisk ma być naprowadzany radiolokacyjnie lub elektrooptycznie. Pierwszy test Stunnera przeprowadzono 25 listopada 2012 roku. (MC) I KTO POWIE ŻE STUNNER JEST NIEDOSTĘPNY. PRZESTAŃCIE PISAĆ BZDURY O NIEDOSTĘPNOŚCI SYSTEMU DAVID'S SLING.

  1. Davien

   PAAC-4 ma byc nowym pociskiem wykorzystującym część podzespołów Stunnera i jeszcze nie powstał więc bajek nie wypisuj. Stunner nie jest w stanie zwalczać chocby Iskanderów( zasię zwalczanych pocisków balistycznych do 300km) więc po co on nam. Iron Dome tez jest nieprzydatny dla nas( pociski do 70km). Stunner jest specyficznym pociskiem dopasowanym dla potrzeb Izraela ale nie dla nas,

 2. SirAdi

  Znana jest już specyfikacja Pioruna? Jaki zasięg względem Gromu?

  1. =t=

   Tajne, i nie będą znane jeszcze parę lat, ale wróbelki ćwierkają że zmiana parametrów i algorytmu naprowadzania pozwoliła "co najmniej" dogonić światową konkurencję w tej samej klasie masowej. Parametry przestrzenne dla manpadsa nie są aż tak istotne, bo i tak nie da się wycisnąć wiele ponad pułap rzędu 3500 i zasięg rzędu 6000-7000, najwiażniejsza zmiana to znacząca poprawa precyzji śledzenia celu (zmniejszenie skuteczności środków przeciwdziałania). Głowica Pioruna ma też nowy, dedykowany tryb pracy (wybierany przyciskiem na mechaniźmie startowym) dedykowany do zwalczania dronów - celów o małej sygnaturze termicznej. Sensem manpadsów jest wymuszenie lotów na wyższym pułapie - raz że spadek skuteczności, dwa że wystawienie się na cel większych zestawów i lotnictwa.

  2. Arek102

   Piorun ma być w pełni cyfrowym zestawem, jego głowica ma ponad dwókrotną widzialność celu (zmieniono detektor IR na bardziej czuły, produkuje go tylko zakład MESKO), około 10km, zasięg trochę wydłużono do około 6km-(zmieniono materiał pędny rakiety) przy tym samym pułapie, przede wszystkim zmieniono algorytmy wyszukiwania i śledzenia celu tak by było je trudniej zakłócić, dodano możliwość skuteczniejszego strzelania do mniejszych statków p[owietrznych-BSP, zmieniono detonator głowicy niszczącej na zbliżeniowy-laserowy

 3. Eliza

  Dialog techniczny ma już 1 000 000 stron dokumentacji i tak naprawdę już nikt nie wie o co w tym wszystkim chodzi.

  1. rózia

   Eliza - ja myślę, że oprócz parametrów, panu M. chodzi o to co zyska Polska po zakupie wyrzutni - jeśli rakiety będzie można produkować w Polsce to w razie W problem dostaw z daleka nie będzie istniał (i koszty), no i oczywiście technologia posunęła by nas do przodu. Inne działania wskazują, że coś się jednak dzieje, a po ostatnich deklaracjach Trumpa temat zaczyna być poważny.

 4. Piotr

  Gigantyczne koszty Wisły powinny dać do myślenia,czy nie lepiej zrezygnować z tego programu i kupić 2lub 3 baterie THAAD dla zastąpienia s-200.Ustawienie ich w centrum kraju pozwala bronić praktycznie całe terytorium.Co do programu NAREW kupić nawet więcej baterii po rezygnacji z WISŁY z rakietami o większym zasięgu.Program WISŁA ma kosztować ok.40 mld.zł , bateria THAAD koszt ok.800ml.usd

  1. licznik od trabanta

   "bateria THAAD koszt ok.800ml.usd" Obawiam się że w hurcie i to tylko dla USA Dla Arabów wyszło ponad 1.5 mld za pełną baterię. Ogólne zgadzam się, że brnięcie w Wisłę w postaci patriota to kosztowny błąd i jeśli mamy bawić się w systemy antyrakietowe to tylko THAAD. Oburzenie CHin i Rosji wobec koreańskiej baterii systemu, daje do myślenia.

  2. gmo

   Te baterie będą też jednym z pierwszych (jeśli nie pierwszym) celów w ewentualnej wojnie. Im mniej ich będzie, tym szybciej zostaniemy bezbronni.

  3. mati

   skąd te dane o 40 mld zł ? ja słyszałem niedawno, że jakoś niecałe 30 mld zł to miały kosztować bodajże 2 baterie. Natomiast gdybyśmy mieli kupić 6 to by wyszło jakoś 70-80 mld zł, co rozwaliłoby budżet MON nie na lata tylko na dekady !!! Wg mnie Polski nie stać w tej chwili na zakup Wisły, powinniśmy realizować Narew (pogadać z Izraelem), do tego, skoro jesteśmy państwem frontowym, skupić się na modernizacji sprzętu pancernego i artylerii (klepać na licencji koreańskiej: kraby, nowe czołgi, nowe bwp), do tego koniecznie homary, które pokryją cały obwód kaliningradzki.

 5. kajo

  a ja bym zrobil tak wziol patrioty ale tylko z klauzula w umowie ze jak tylko beda nowsze radary pod ta platforme to nam je wymienia for free.

  1. rozczochrany

   "For free" to można łomot dostać najwyżej. Handel bronią to biznes.

 6. defender

  jak czytam że "trwają analizy" to widzę, że jesteśmy rozgrywani w negocjacjach i póki nie dadzą nam łaskawie czegoś, czym możemy się pochwalić to te analizy będą trwały i niestety nie będzie sukcesu, poza tym pamiętajmy że negocjujemy sam system, zakup amunicji do systemu to będzie osobna raczej sprawa.

 7. sorbi

  420 wyrzutni i 16000 rakiet...fiu,fiu....ilosć rakiet jakie chciała zakupic poprzednia ekipa, ledwo przekraczała ilość samych wyrzutni zamawianych przez nowe kierownictwo. Ciekaw jestem, czy część z tego zamówienia pójdzie do OT.

  1. ppp

   jedno zero mniej kolego

 8. gazek

  Niepoważnie wygląda postępowanie w sprawie Wisły. Wybraliśmy Patriota bez uczciwego przetargu i wybór był powodowany polityką. A teraz rzekomo analizujemy alternatywne systemy. Może po prostu zrobić normalny przetarg, zamiast tego cyrku?

 9. xyz407

  Przy tej decyzji trzeba wybić się na niezależność, prawdziwą ocenę naszych możliwości finansowych i ewentualnych rzeczywistych korzyści. Tej sprawy nie można po prostu schrzanić, bo na to po prostu nas nie stać.

 10. jeremi

  CO Z NASTEPCA ARABELA W SAMPT, MA KTOS JAKIES INFORMACJE, TO CHYBA NAJSLABASZA STRONA FRANCUSKIEJ OFERTY... THALES MA JUZ JAKIS DOWOLNY RADAR OPARTY O AZOTEK GALU??

 11. marcin

  sprawa dawno powinna być załatwiona. Jak MON nie wie w co wejść niech patrzy na naszego zachodniego sąsiada, Niemcy. Te analizy, symulacje, projekty, opracowania trwaja od 20 lat, zmarnowano mnóstwo pieniędzy i nic z tego nie ma.

  1. Krystian Talma

   system MEADS jest rozwojowy, nowoczesny i oferuje Polsce duży transfer technologii(kody źródłowe, prawie w całości produkcja pocisków PAC3 MSE) Poza tym jeśli Niemcy uważają,że jest on lepszy niż oferta Raytheona to może coś w tym jest.

 12. Podbipięta

  Och.To z Piorunem na bogato idzie ! 420 ,,wyrzutni" !!!!

Reklama