Jak podał oficer prasowy 17. Brygady Zmechanizowanej, 8 kwietnia br. żołnierze batalionu logistycznego zostali poddani swoistej próbie ognia. Polegała ona na przejściu toru napalmowego na wędrzyńskich, przykoszarowych obiektach szkoleniowych.
W dniu 8 marca br. żołnierze z batalionu logistycznego brygady realizowali szkolenie chemiczne. Zdecydowanie, budzącym najwięcej emocji punktem szkolenia było pokonanie przez wojskowych toru napalmowego.
Czym w ogóle jest napalm? Napalm jest ciekłym środkiem zapalającym, chemicznym stosowany jako bojowy środek zapalający. W czasie spalania wydziela duże ilości ciepła oraz toksyczne dymy, które podrażniają oczy i układ oddechowy. Napalmy, dzięki swojej konsystencji, mają zwiększoną przyczepność do podpalanych powierzchni (palą się także na tafli wody). Wszystko to powoduje, że są bardzo trudne do ugaszenia.
Użycie napalmu w szkoleniu wojsk jako bojowego środka zapalającego ma na celu odzwierciedlić potencjalną sytuację zagrożenia i nauczyć szkolonych zasad prawidłowego postępowania z ogniem w warunkach ograniczonej widoczności.
Zamierzeniem szkoleniowym pododdziału z ochrony przed środkami zapalającymi jest zapewnienie wojskom warunków do skutecznego prowadzenia działań bojowych w warunkach zagrożenia użycia środków zapalających.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie