Reklama

Siły zbrojne

Lockheed Martin wyeliminowany z walki o kontrakt na FX III

Samolot F-15SE stał się faworytem cenowym w przetargu na myśliwiec dla Korei Południowej – fot. Boeing
Samolot F-15SE stał się faworytem cenowym w przetargu na myśliwiec dla Korei Południowej – fot. Boeing

Podczas ostatecznej prezentacji ofert w przetargu na nowy myśliwiec dla Korei Południowej została wyeliminowana firma Lockheed Martin, gdyż znacznie przekraczała ustalony limit 8,3 biliona wonów (około 7,5 mld dolarów). Na placu boju pozostały ze swoimi ofertami: Boeing i EADS. Ostateczna decyzja zapadnie już w przyszłym miesiącu.



Lockheed Martin proponował Korei zakup najnowszych myśliwców F-35 JSF, co wydawało się najbardziej perspektywiczną z ofert. Samoloty znacznie zwiększałyby możliwość penetracji przestrzeni powietrznej Korei Północnej i dłużej zapewniał przewagę technologiczną nad sąsiadami. Jednak F-35 objęty jest obowiązkiem sprzedaży w ramach rządowego programu FMS  (Foreign Military Sales), a więc nie podlega negocjacji. Tymczasem zarówno samolot F-15 SE Silent Eagle Boeinga, jak i Eurofighter firmy EADS są oferowane w ramach standardowej, dwustronnej transakcji handlowej. Obie firmy dobrze wykorzystały tą przewagę, gdy cena stała się bardziej znaczącym czynnikiem w przetargu.

Czytaj też - F-15 najbliższy wygrania przetargu

Mimo że obecnie obie oferty są brane pod uwagę, to wiadomo też że propozycja Boeinga ma zdecydowanie większe szanse. F-15 SE mają być nie tylko tańsze od konkurencyjnych Typhoonów, ale też gwarantują dużą kompatybilność z obecnie wykorzystywanymi przez Koreę samolotami z rodziny F-15, objęte niedawno szerokim programem modernizacyjnym.

Czytaj też - 63 mld dolarów na koreańską tarczę antyrakietową 

Ale EADS nie zamierza rezygnować z walki, oferując możliwość montażu 53 przeznaczonych dla Korei Eurofighterów na miejscu i inwestycję 2 miliardów dolarów w program opracowania koreańskiego myśliwca nowej generacji.

Walk o koreański kontrakt pokazuje jak ostra jest konkurencja na, kurczącym się w wyniku cięć budżetowych, światowym rynku broni. Decyzja w sprawie zakupu FX III zapadnie w połowie przyszłego miesiąca. Dostawy nowych maszyn mają rozpocząć się w 2017 roku.

(JS)

 
Reklama
Reklama

Komentarze