Siły zbrojne

Litwa wybiera Black Hawki

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Litewskie ministerstwo obrony poinformowało, że zamierza zastąpić eksploatowane obecnie śmigłowce Mi-8 maszynami Sikorsky UH-60M Black Hawk. Planowana wartość zakupu, infrastruktury i szkolenia to około 300 mln euro, jednak Wilno liczy na możliwość skorzystania ze wsparcia amerykańskiej administracji, np. poprzez program Foreign Military Financing (FMF), czy inne narzędzia wsparcia dla krajów sojuszniczych. W najbliższym czasie mają rozpocząć się negocjacje międzyrządowe w tej sprawie.

Decyzja Litwy związana jest z wyczerpaniem resursów i rosnącymi kosztami serwisowania posiadanych jeszcze poradzieckich śmigłowców Mi-8T. Oprócz nich w służbie znajdują się również relatywnie nowe maszyny Airbus Helicopters AS365 N3+ Dauphin, jednak są one poważnie obciążone zadaniami morskiego SAR oraz dozoru akwenów morskich i patrolowania granic. Stąd decyzja o zakupie sześciu średnich śmigłowców wielozadaniowych Sikorsky UH-60M Black Hawk, które zastąpić mają trzy znacznie cięższe maszyny transportowe Mi-8.

Jak mówi minister obrony Litwy Raimundas Karoblis, negocjacje z administracja amerykańską mają rozpocząć się niebawem, aby w 2020 roku doprowadzić do zawarcia kontraktu. Dostawy pierwszych Black Hawków oczekiwane są na rok 2024. Maszyny maja nie tylko realizować zadania poszukiwawczo-ratownicze i wspierać siły zbrojne Litwy, ale również działać na rzecz Batalionowej Grupy Bojowej NATO w tym kraju. 

Wilno liczy na wsparcie finansowe ze strony USA, szacując koszt dostawy maszyn, szkolenia personelu i tworzenia infrastruktury na około 300 mln euro, z czego cena samych śmigłowców to mniej niż połowa. Pozyskując UH-60M Black Hawk Litwa dołączyła do takich krajów europejskich jak Słowacja, Austria czy Szwecja, ale też sąsiednia Łotwa, które zdecydowały się w ostatnim czasie na zakup maszyn firmy Sikorsky (obecnie część Lockheed Martin). Z pewnością na tą decyzję wpływ miały doświadczenia ze współpracy z jednostkami U.S. Army wyposażonymi w te śmigłowce.

Rodzina maszyn wielozadaniowych UH-60 Black Hawk jest "koniem roboczym" lotnictwa armii amerykańskiej od 1979 roku. Produkowane obecnie UH-60M należą do trzeciej generacji tej rodziny opracowanej na początku XXI wieku. Wśród zmian w stosunku do starszych śmigłowców UH-60 należy wymienić systemy awioniki nowej generacji, mocniejsze silniki oraz układ sterowania klasy "fly-by-wire".

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.