Siły zbrojne

Litwa przywraca pobór na stałe

Fot. 7th Army Joint Multinational Training Command/Flickr, CC BY 2.0
Fot. 7th Army Joint Multinational Training Command/Flickr, CC BY 2.0

Litwa przywraca na stałe pobór do wojska. Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podpisała stosowną ustawę.  

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podpisała ustawę, która ustawania stały pobór do wojska oraz utworzenie tzw. modelu mieszanego armii. Siły zbrojne składać się będą więc z profesjonalnych żołnierzy, jak i tych poborowych. Zgodnie z rządowymi danymi, obowiązkową rekrutację do wojska popiera 68 proc. społeczeństwa, natomiast 75 proc. zgadza się, by do służby wojskowej została wezwana jej bliska osoba. 

Wprowadzone przez podpisany dzisiaj dokument zmiany wejdą w życie 1 września. Pobór do wojska obowiązywał na Litwie do 2008 roku. Następnie zastąpiła go armia zawodowa, chociaż w zeszłym roku przywrócono go tymczasowo na okres 5 lat (powodem była agresja Rosji wobec Ukrainy i prowokacje Moskwy). Nowy dokument ustanawia bezterminowy powrót zasadniczej służby wojskowej.  

Koszt bezpieczeństwa

Litwa, Łotwa i Estonia zwiększają wydatki obronne w następstwie kryzysu na Ukrainie. Udział wydatków obronnych w PKB Wilna to w tym roku ponad 1,4 proc., natomiast jeszcze w 2013 roku plasował on się na poziomie mniejszym niż 1 proc. Do 2018 roku ma zostać osiągnięty poziom 2 proc. PKB, a w przyszłym roku według doniesień agencyjnych ma przekroczyć 1,7 proc.

Ponadto, Litwa utworzyła siły szybkiego reagowania, liczące 2500 żołnierzy. Ich wydzielone elementy mają być gotowe do działań po 2 godzinach od wydania rozkazu. Zwiększy się też liczebność armii. Rozpoczęto także formowanie drugiej brygady ogólnowojskowej.

Litwa rozpoczęła również szeregu projektów modernizacyjnych, w tym zakup polskich zestawów przeciwlotniczych Grom, niemieckich transporterów opancerzonych Boxer i haubic samobieżnych PzH 2000 z nadwyżek Bundeswehry, a także dodatkowych przeciwpancernych pocisków Javelin. Litwini zdecydowali też o otwarciu negocjacji w sprawie zakupu zestawów przeciwlotniczych NASAMS

Wszystkie podjęte przez Litwę działania wpłyną na znaczny wzrost jej zdolności obronnych, zważywszy że w pewnych obszarach budowane są całkowicie nowe możliwości (artyleria 155 mm, czy zestawy przeciwlotnicze krótkiego/średniego zasięgu).

Z drugiej strony, proces realizacji środków wzmocnienia będzie czasochłonny, a same możliwości nadal pozostaną ograniczone w stosunku do pełnoskalowego zagrożenia, z uwagi na potencjał gospodarczy i ludnościowy kraju. Dlatego Litwa wymaga wzmocnienia przez siły NATO. Rozmieszczenie jednej batalionowej grupy bojowej Sojuszu będzie zgodne z wnioskiem, złożonym w ubiegłym roku w NATO m.in. przez Wilno. Dowodzenie ma objąć tam Republika Federalna Niemiec.

Czytaj też: Łotewska armia zestrzeli drony w pobliżu baz

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.